A

Ali Tezel

Ali Tezel Biyografisi

Sosyal Emniyet Müşaviri

Ali Tezel, 10 Eylül 1966 tarihinde İzmir, Ödemiş’te doğmuştur. İlkokulu Ödemiş’te okudu. Daha Sonra ortaokulu devlet parasız yatılı olarak İzmir Buca Lisesi Ortaokulunda ve Lise’yi de tekrar devlet parasız yatılı olarak Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’nde okuyarak 1985 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonradan Nevşehir‘de sağlık memuru olarak göreve başladı.

1987 yılında Ankara Numune Has-1989 yıllarında Ankara Numune Hastanesi Hızır Acil Servisinde geceleri çalışıp, gündüzleri de Hacettepe Üniversitesi Duyumsuzlaşma Teknikerliği bölümüne devam etti.

1989 yılında İzmir’e ödev oldu ve İzmir Alsancak Devlet Hastanesi ivedi servisinde geceleri çalışırken, gündüzleri de Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi yönetimle ilgili Bilimler Fakültesi Alıştırma Ekonomisi ve Endüstriyel ilişkiler Bölümünde okumaya başladı. Buradan 1993 yılında mezun oldu.

ÖSYM’nin yaptığı 1995 yılındaki merkezi imtihan sonrasında SSK Sigorta Müfettiş Yardımcısı sınavını kazandı ve SSK’da Sigorta Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı. 1998 yılında da SSK Sigorta Müfettişi oldu.

Sosyal Emniyet Kurumu (SGK), Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, İstanbul 1 Nolu Grup Başkanlığı’nda Başmüfettiş olarak devir yaptı. 2004 yılından, görevden alındığı 2007 yılı Ekim ayına dek da Grup Başkanı olarak tahsis yaptı. 1 Eylül 2008 tarihinde müfettişlik görevi ve memuriyetten istifa ederek ayrıldı.

Uzun senelerce AKŞAM Gazetesinde “Egzersiz Hayatı” ile “Sosyal Güvenlik Köşe”sini yazdı.

2003 ve 2004 yıllarında SKYTURK Televizyonunda canlı olarak Alıştırma Hayatı Programının yapımcı ve sunuculuğunu yaptı. 2005 ve 2006 yıllarında her cumartesi günü saat 12.00 de Kanaltürk Televizyonunda “Ali Tezel’le Çalışma Hayatı” programını hazırladı ve sundu.

2007 ve 2008 yıllarında her cumartesi Samanyolu Haber (SHaber) Kanalında saat 21.20 de başlayan ve 22.55 de sona eren “Ali Tezel’le İşimiz Var” programını hazırlayıp canlı olarak sundu. 2008 ve 2009 yıllarında NTV Televizyonunda her salı ve her perşembe saat 14.30 da başlayan Alıştırma Hayatı programını hazırlayıp canlı olarak sundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Mete Işıkara

Ali Tezel, HABERTÜRK Gazetesinde haftada beş gün bütün sayfa Alıştırma Hayatı ile ilgili yorumlar, değerlendirmeler yaptı ve okurlardan gelen sorulara cevap, sorunlara çözüm getirici yazılar yazdı ve yazı dizileri hazırladı. Hem BLOOMBERG HT Televizyonunda her Perşembe saat 22:00’da başlayan ALİ TEZEL’E SORALIM Programında izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Aralık 2014 ayında Habertürk gazetesindeki işine son verildi.

Ali Tezel, İstanbul Taksim’deki özel bürosunda ücreti karşılığında sorulara cevap ve sorunlara çözüm sunmaktadır. Keza “Ali Tezel Sosyal Emniyet Müşavirliği” olarak kurslar vermektedir.

Kitapları :
1998 – Sosyal Sigorta Mevzuatı ve Tahvil-Kur Yasası
2000 – Sosyal Sigortalar Mevzuatı ve Örnek Adalet Kararları
2009 – Sosyal Güvenlik Reformu “2009” Açıklama ve Açıklaması

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı