A

Alp Yalman

Alp Yalman Biyografisi

İş adamı, sanayici ve eski Galatasaray başkanı.

Osman Alp Yalman, 1 Ocak 1940 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Babası Mustafa Vacit Bey’dir. Kardeşinin adı Ali’dir. İlkokula 1946’da Taksim’deki Özel Aydın Okulu’nda başlar. Orta öğrenimini İstanbul Robert Kolej’de1959’da bitirdi. daha sonra İngiltere‘ye mühendislik okumaya giden Yalman, ‘sıkıcı’ geldiği için buradan vazgeçer. Yüksek öğrenimini ise İsviçre Lozan Üniversitesi Siyasal ve Sosyal İlimler Bölümü’nde tamamlamıştır.

Amcası Ahmet Belirli’in gazetesi (Vatan) olmasına ve yakın arkadaşları Ercan Arıklı, İsmail Cem ve 1965‘te Deniz Harp Akadamileri’ndeki 24 aylık askerlik arkadaşı Uğur Dündar gibi arkadaşlarının gazeteci olmasına karşın o Lozan’da okurken amcasının gazetesine gönderdiği birkaç yazı dışında gazeteciliğe ilgi duymaz. Bunda, Tatko gibi bir aile şirketinin varlığı önemli rol oynar.

Yüksek Dağ Yalman, askerlikten sonradan 1967‘de Amerika‘daki Chrysler’de staj yapar. Dönüşte Tatko’da yatırım koordinatörü olarak işe başlar. Bugün Tatko’nun Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Yalman ailesinden dedesi Osman Tevfik Efendi, 1900’lerin ilk yıllarında Selanik‘ten kalkıp istanbul’a gelmiş. Osman Tevfik’in oğullarından Ahmet Belli 1926’da Goodyear şirketi ile temsil anlaşması imzaladalman’ın babası Mustafa Vacit Bey ile kardeşi (Alp Yalman’ın amcası) Mehmet Muhakkak, Ahmet Muhakkak ve ortağı Kemal Halil Tanır ile birlikte “Tatko” şirketini kurdular. Tatko, sonraki yıllarda Türk ekonomisinde çoğu ‘birincil’e imza atan bir kuruluş olmuştur.

1935‘te Tatko’nun temsilcisi olduğu Curtis Wright, Türkiye’de Hawk avcı uçaklarının üretimi için Türk hükümeti ile anlaşma imzalar. Tatko, bunun yanına Sperry Equipment ve Irving uçaklarının da temsilciliğini üstlenir. 1962‘de Amerikan Chrysler firması ile İstanbul’da ilk kamyon imal tesisini kurar.

Tatko, Billur Tuz ile de Türkiye’nin ilk sofra tuzu üreticisi olur. Yine 1950‘de Türkiye’nin birincil otomobil servis istasyonunu açar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Baki Mahmut Abdülbaki

Tatko, bugün geldiği noktada, yola çıktığı zamanki bazı ortaklıklarından vazgeçse (Goodyear) de Türk ekonomisindeki yerini korumaktadır.

Bugün Tatko’nun Idare Heyeti Başkanı olan ve Galatasaray‘a üç dönem başkanlığın açık havada uzun yıllar aktif olarak da hizmet etmiştir. Alp Yalman, ilk kere 1973 yılında Galatasaray idare kurullarında göreve gelmiştir. 1990 yılından 1996 yılına dek Galatasaray kulübünün Başkanlığını yapmıştır. Galatasaray onun döneminde 2’şer kez lig şampiyonluğu, Türkiye kupası ve Cumhurbaşkanlığı kupası kazanmıştır.

Alp Yalman, İngilizce, Fransızca ve Almanca bilmektedir. İki bine yakın sinema filminden oluşan koleksiyonu vardır.

Alp Yalman, 1961 yılında ünlü armatör Kahraman Sadıkoğlu‘nun ablası Varlık Hanım’la evlendi. Bu evlilikten, Kerem ve Mehmet adlı iki çocuğu dünyaya kazanç.

25 Ekim 2014 tarihinde yapılacak olan Galatasaray mucizevi kongresinde başkan adayı olma kararı aldı. 25 Ekim 2014 tarihinde Galatasaray Lisesi‘nde Kulübü’nün 35. başkanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat oldu.

Galatasaray’da Sportif AŞ. Yöneticisi oldu. 22 Mart 2017 tarihinde bu görevinden istifa etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı