A

Alphan Manas

Alphan Manas Biyografisi

Türkiye’de girişimci denilince akla gelen ilk isimlerden biri

Alphan Manas, 30 Temmuz 1962 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Babasının adı Oğuz Manas’dır. İlkokulu İzmir’de Ankara İlkokulunda okudu, Karşıyaka Ortaokulunu bitirdikten daha sonra Atatürk Lisesinden mezun oldu. 1983 yılında Ege Üniversitesi Dokuma Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi için ABD’ye gitti ve 1987 yılında New York Eyalet Üniversitesine (SUNY) yan F.I.T. (Fashion Institute of Technology)‘den Imal Yönetimi konusunda lisansüstü diplomasını aldı.

Alphan Manas, ABD’de Tenba‘nın New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalıştı. 1987 yılında Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a yan, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazırlanmış giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü.

Alphan Manas, 1988 Şubat ayında Teknoloji Holding çatısı aşağı OT-VT (Otomatik Tanıma & Veri Birleştirme; yeni adıyla Nesnelerin İnterneti) alanında çözümler sunan Exim’in kurucu ortağı oldu. bununla beraber şirketin 10 yıl da Genel Müdürlüğünü yaptı. 2005 yılında Deloitte Fast 50 programı ile, Türkiye’nin son beş yılda en çabuk artan 39 teknoloji şirketinden biri olan Exim, benzer yıl Fast 500 EMEA programında sıralamaya katılan 500 milletlerarası şirket içerisinde 185. oldu.

Alphan Manas, 1994 yılında Harvard Business School‘da rogramı) katıldı.

1997 sonrası Teknoloji Holding’in tüm şirketlerinin kurucu ortağı oldu. Bunların arasında dünyanın en büyük EFT-POS üreticisi Ingenico‘nun Türkiye distribütörü ve yöresel çözüm ortağı Planet ve Üçüncü Parti Kredi Kartı/Debit Kart/EFT-POS Hizmeti veren Universal Kart Hizmetleri ve Bilişim sektörüne hizmet veren Teknik Servis şirketi Teknoser de bulunmaktadır.

1998 yılında kurulan bütün şirketler Teknoloji Holding çatısı altında toplandı. Teknoloji Holding’in kurmuş olduğu ortaklıklarda Murahhas Aza olarak aktif tahsis aldı. Bunlar: 1999 yılında Çukurova Holding, KVK ve Genpa ile kurulan GPRS öncesi hizmet veren Mobil Veri Operatörü Mobicom ; 2000 yılında Ericsson ortaklığıyla kurulan, Türkiye ve MENA ülkelerine telefon santrali ve sanki Ericsson çözümleri satan CPG , 2001 yılında Telenity firması ile %50-50 ortaklıkla kurulan PayPal’e muhalif olmayı hedeflemiş lakin Türkiye’de GSM operatörlerinin engeline takılan Mobil Ödeme Servisi Sağlayıcısı m.Pay‘dir.

2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de yer alan 7 şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan, ABD ile İngiltere’de yapılanmış Brightwell Holdings BV’yi kurdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahu Sungur

Alphan Manas, Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı keza de Idare Heyeti Eş-başkanı olarak 18 yıl grubun ‘İş ve Pazar Geliştirme’ faaliyetlerini bizzat yürüttü.

Çoğu yenilikçi ürün ve projenin Teknoloji Holding’de yapılmasına takviye olan Manas’ın en kayda değer projesi, zihin babalığını ve proje liderliğini yaptığı, Nisan 2004’de hayata geçen İDDAA oyunu ile değer kazanan İnteltek firmasındaki Teknoloji Holding hisselerinin, 19 ay gibi kısa bir süre içinde 400 Milyon USD bedel üzerinden 80 Milyon USD’ye Intralot’a satılmasıdır.

Alphan Manas, Türkiye’de hükümet düzeyindeki birçok altyapılar projelerine öncülük etmiş, katkıda bulunmuş ve ilgili kuruluşlarca hazırlanan kanun, beyanat ve kararname düzenlenmesine destek olmuştur. Laf konusu projelerden bazıları: İlaçlardaollarda Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), 1997 Nüfus Sayım Projesi, Uzakta Otomatik Sayaç Okuma (AMR) ve Sabit Bayilik, GSM, ITV, Internet ve IVR platformlarından yararlanan “Spor Toto ve At Yarışları” bahis sistemidir.

2004 yılında World Future Society (Dünya Fütüristler Birliği) Türkiye Başkanı oldu. 2004 yılında İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Bu görevini bir sene süreyle sürdürdü.

2005 yılında Türkiye Fütüristler Derneği Kurucu Başkanı oldu. 2008 yılından beri bu derneğin Onursal Başkanlığı görevini yürütüyor. 2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, Institute of Ecolonomics‘in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi ve bu görevini 2008 yılına değin sürdürdü.

Alphan Manas bir fütürist. Üretken bir mucit ve endüstri tasarımcısı olan Manas, son yıllarda zamanının bir bölümünü irili ufaklı reformcu teknoloji ürünü buluşlarına ayırıyor.

Alphan Manas aynı zamanda bir sosyal mühendis ve toplumsal yasam kalitesini yükseltmeye yönelik değişik girişimlerde bulunuyor. Tasarımları arasında ev eşyaları, emniyet ve günlük yasamla ilgili ürünlerin yanı sıra, uzun yıllarca kullanılan ürünleri çağdaşlaştırmaya ve daha fonksiyonel ülkü getirilmesine karşın araştırmalar da bulunuyor.

Bir teknoloji uzmanı olan Manas, gelişmekte olan ülkelere karşın projeler gerçekleştirebilmek amacıyla, Türkiye ve Amerika’da yer alan Üniversite Teknoloji Aktarma Merkezleri ve Derneklerle ile de işbirliği yapıyor. Bu kasıt dahilinde 2005 Eylül ayında ABD’de yer alan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, “Institute of Ecolonomics”in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Dünya Fütüristler Derneği Türkiye Başkanı olan Manas, bu organizasyonun bir uzantısı olan Türkiye Fütüristler Derneği’ni de kurdu. bununla birlikte Türkiye’de Milenyum Projesi’nin kurucusu oldu. Birleşik Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında milletlerarası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamı, planlamacı stratejist ve futuristlerden oluşan bir (think thank) danışma kuruludur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aykut Edibali

TÜSİAD ve Türk-Amerikan Konseyi (ATC) üyesi olan Alphan Manas, keza İş Dünyası ve Sürdürülebilir Yeniden Yapılanma Derneği’nin de kurucu üyesi. 2006–2007 yılları aralarında TÜBİTAK-MAM’ın Enerji, Kimya ve Çevre Enstitü’leri Danışma Kurulu Üyeliğini yaptı.

2006 ve 2007 yıllarında Forbes Dergisi’nde, 2008 ve 2009 yıllarında Businessweek Dergisi’nde köşe yazarlığı yaptı. 2006 yılından beri hem Dünya Fütüristler Birliği yayın organı FUTUREtakes‘in Editörlüğünü 5 sene boyunca yaptı. Değişik yayın organlarında meydana çıkan yazılarını ve dünyadaki gelişmeleri www.alphanmanas.com adlı blog’unda yorumlayarak paylaşıyor.

2005 yılı Kasım ayında Kamboçya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosu oldu. Aralık 2009’da ise Kamboçya Devlet Nişanı aldı.

2007 yılında Boren (Bor Enstitüsü) Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.

2007 yılında Millenium Project’in Türkiye kurucusu oldu. Birleşik Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında uluslararası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamları, planlamacı stratejistler ve fütüristlerden oluşan bir (think thank) Danışma Kuruludur.

2007-2008 sezonunda Göztepe Spor Kulübü Idare Heyeti Üyeliği yaptı. Idare Heyeti üyeliği boyunca hanımefendi voleybol takımının sorumluluğunu üstlendi ve takım 2. Lige yükseldi.

Haziran 2009’da İSGİD (İstanbul Girişimciler Derneği) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü. Akabinde dernek üyeliğini de bıraktı.

Temmuz 2009’da TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi oldu. Bu görevi halen devam etmekle beraber, kurumdaki kimliğiyle üniversitelerde ‘Girişimcilik, İnovasyon ve Gelecek‘ konularında konferanslar veriyor.

2009 yılında Mensa High IQ Society Türkiye başkanı ve Mensa Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Derneği Kurucu Başkanı oldu. Alphan Manas’ın IQ’su İngiltere Mensa ve Amerika Binet tarafından tescillenmiş olarak 145’dir.

2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Jeotermal Ensititüsü Danışma Kurulu Üyeliğine seçildi.

2011 yılında üyesi bulunduğu TÜSİAD‘da Fütürizm Akıl Grubu Başkanlığı yaptı.

2011-2014 yıllarında ESİAD (Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği) 2 dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2013 yılında merkezi San Fransisco’da bulunan dünyanın en yaygın Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum’un Türkiye uzantısı Keiretsu Forum İstanbul‘un Kurucu Başkanı oldu. Idare Heyeti Başkanlığını 2 sene sürdürdü. Kasım 2015′de Işık Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi Danışma Kurulu‘na seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alain Delon

Şubat 2016′da TİM‘e (Türkiye İhracaatçılar Meclisi) İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı olarak atandı.

Nisan 2016′da İHKİB‘e (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) İnovasyon Danışmanı olarak atandı.

Teknoloji ve inovasyon içeren onlarca berat aldığı için ‘mucit‘ olarak da tanınıyor. Zamanının bir bölümünü toplumsal yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik irili ufaklı yenilikçi teknoloji ürünü buluşlara ayırıyor. Tasarımları aralarında konut eşyaları, güvenlik ve jurnal yaşamla ilgili ürünlerin yanı sıra, uzun yıllardan beri kullanılan ürünleri çağdaşlaştırma ve daha işlevsel ülkü getirilmesine yönelik araştırmalar da bulunuyor.

Temmuz 2016′da Twitter’da Takip Edilmesi Gereken 100 Teknoloji Uzmanı (Top 100 Technology Experts To Follow On Twitter) Listesinde 3.sıraya yükseldi.

Yakın ve uzak gelecekteki uygarlıklara daha iyi bir yaşam tarzı, etraf ve ürünler temin etmek üzere düşünceler geliştiriyor. bununla beraber bu çalışma ve tecrübelerini Türkiye ve yurt dışarıya ‘Gelecek‘ teması aşağıda verdiği konferanslarıyla toplumlarla paylaşıyor.

‘İnovatif Girişimci‘ olarak 10′dan fazla sektörde; T-Design, 90′lı yıllar/2000′in başında çocukların/gençlerin sevgilisi TV oyunu Hugo‘nun üretim şirketi Konsensus, çıkış yaptığı şirket, İddaa (Inteltek) ve Bilyoner dahil başarılı satış yapılan şirket ve derhal yatırımı olan şirket dahil toplam 35 şirkette; 50′den pozitif kişiyle ortaklık kurdu. en düşük 20 tane şirket birleşmesi/evliliği görüşmesini kanımca yürüttü. Kurduğu veya Murahhas Azası olarak şahsen İş Modellerini oluşturduğu şirketlerin değerleri 1 milyar USD’ye ulaşırken, yıllık ciroları toplam 4 milyar USD’yi geçmiştir.

Yurt dışarıda Eclipse Aviation, Heuliez/ MIA Electric Car, Synergethic/ Tilter Electric Car, Think Electric Car ve SAAB‘ın satın alınması için önerge verdi. Synergethic/ Tilter Electric Car‘ın satın alınması sürecini yönetti ve karşılıklı oldu. Teknoloji transferi konusunda yöresel hükümet ile yaşanan sıkıntılar yüzünden Türk ortaklar Fransız mahkemelerinde şirketin iflasını istedi.

Alphan Manas, 1999 yılında Türkiye 1995 yılı 2. güzeli Gamze Saygı ile evlendi. Hazal adında kızı, Sağlıklı ve Erk adlarında ikiz erkek çocuğu vardır. 2014 yılında boşandı.

Oyuncu Cemal Hünal ile birlikte Cirit sporunu Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu altında “Cirit” dalı yapma gibi bir düşünceleri vardır.

Alphan Manas’dan özlü laf:
“Akıllı halk başarılarının tadını çıkarmadan diğer başarıların ardından koşmazlar”. Bu durumda ben öyle zeki olmuyorum. Fakat hakiki girişimciler “zeki olmayan”lardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı