A

Altemur Kılıç

Altemur Kılıç Biyografisi

Altemur Kılıç, 1924 yılında Ankara’da Hümeyra hanım ve Kılıç Ali‘nin oğlu olarak doğar, ismini de Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün hanımı Latife Uşşaki Bayan verir. 1930’da halalarının yanında istanbul Nişantaşı’nda kalmaya başlar. Altemur Kılıç, az önce altı yaşında iken İstanbul “English Highschool”a gider. 1938’de girdiği Robert Kolej’den de 1944’te mezun olur, ve gerisinde bir sene İstanbul Hukuk, bir sene de Ankara Hukuk edinmek üzere iki yıl da hukuk eğitimi alır lakin gerisini getirmez. sırası gelmişken 1945’te babası istemese de Tasviri Efkar’da gazeteciliğe polis muhabirliği yaparak başlar.
Aldığı bursla New York New School for Social Research okulu Siyasal Bilgiler Bölümününde okumak için ABD.ye gitti. Annesinin adı Hümeyra, babasının adı Kılıç Ali diye aşina Asaf Ali’dir. Ailenin kökleri Çerkez ve Buharalıdır.

İstiklal Mahkemeleri başkanlarından Kılıç Ali‘nin oğlu. Eski Futbolcu ve antrenör Gündüz Kılıç‘ın kardeşidir.

Altemur Kılıç haylaz bir çocukluk dönemi geçirir. Hatta bir seferinde böylece yaramazlık yapar oysa Florya’daki evlerinde gürültüyü azıcık fazlaya kaçırınca Atatürk’ün bir tokadını yer.

Uzun yıllar değişik gazetelerde muhabirlik, yazarlık, yazı işleri müdürlüğü ve genel müdürlük yaptı. Devlet görevlisi olarak ABD‘de 13 yıl kalmıştır. 1949’da Birleşmiş Milletler‘de basın uzmanı, 1955-59 arasında Washington‘da Türkiye’nin basın ateşesi, 1975-80 arasında BM‘de Daimi Delege Yardımcısı.

1954’te Washington Büyükelçilerinin Basın Müşavirliği, 1964 yılında bonn Büyükelçilerinin basın müşavirliği görevlerinde bulundu. İki kere Basın Yayınlama Genel Müdürlüğü ve bir kere da 1963’te TRT’nin kurulması sürecinin başında televizyon yayıncılığının teknik altyapısını oluşturmakla görevlendirilir, 1963 yılında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın radyo ve televizyonlardan sorumluluk sahibi danışmanlığını yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alberto Giacometti

1953 yılında istanbul’da Devir adıyla bir dergi de yayınlamıştı. 1972 yılında meslek adamı Selçuk Yaşar’ın sağladığı büyük destekle ortaya yeniden Tahsis adlı dergi çıkarabildi. 1961 yılında “Gün” gazetesinde yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Çevirmen, Türkiye gibi birçok gazetede yöneticilik görevleri üstlendi.

Birleşmiş Milletler Sekreteryasının Basın Bölümü’nde uzmanlıktan sonradan da 1967 yılında UNICEF’in Avrupa Bürosu Enformasyon Bölümü müdürlüğünü yaptı. 1975-80 yılları aralarında Birleşmiş Milletler nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Orta Elçi olarak bulundu.

Altemur Kılıç, 27 Mayıs 1960 İhtilali’nin arkasından Başbakanlık Basın Yayınlama Genel Müdürü olarak kendisine alt olan radyoyu Demokrat Parti için kullandığı gerekçesiyle Yassıada’da dokuz ay hapis yattı.

1963-73 yılları aralarında baştan Başbakanlık Basın yayın Genel müdürlüğüne getirilmiştir 1980‘de emekli olana kadar beş yıl New York Birleşmiş Milında bulunur.

Altemur Kılıç İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth göre “Commander of the Victorian Order‘” ve Alman Hükümeti kadar “Grosse Verdient Kreuz” nişanıyla ödüllendirilmiştir.

Üç kez geldiği Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü görevi hep darbelerle bölünür. 1959’daki bu görevi 27 Mayıs 1960 ihtilali ile son bulurken, 1969’da başladığı ve bir zaman ara verip her yerde 1972’ye kadar sürdürdüğü Basın Yayın Genel Müdürlüğü esnasında da 12 Mart 1971 Muhtırası olur. Altemur Kılıç, 28 Şubat sürecinden sonraki gelişmelerden sonra oluşan rahatsızlığın çözülmesi için dördüncü kere Basın Yayınlama Genel Müdürlüğü’ne şakayla karmakarışık talip olur.

Babası ve amcaları, daha doğrusu babaannesinin kardeş çocuğu Mustafa Kemal ATATÜRK‘le beraber Samsun‘a çıkan yaveri Muzaffer Kılıç, baba göre dedesi Rodoslu Tevfik Bey sarayda Muhafız Alayında Albay, kardeşi de Abdülhamit II‘in paşalarından Nuri Paşa askerdir. Ailede herkesin asker olması, Altemur Kılıç’ta bir asker sevgisi oluşturur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aslı İnandık

Askerliğini 1951 – 1952’de ‘bir savaşa gitmiş elde etmek’ nedeniyle gönüllü olarak “Kore Türk Birliği”nde asteğmen olarak yaptı.

Yeniçağ Gazetesi’nde ve Türkiye Gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Ve İstanbul Gazeteciler Cemiyeti, Halkla İlişkiler Derneği, SİSAV üyesidir.

8 nisan 2005 tarihinde daha önce yazmış olduğu bir yazıdan nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘a 10 milyar YTL tazminat ödemeye mahkum olmuştur.

Altemur Kılıç, eşi ile birlikte Antalya‘nın Alanya İlçesi’nde ikamet etmektedir.

92 yaşındaki Altemur Kılıç, 25 Ağustos 2016 tarihinde yaşlılığa yan olarak rahatsızlanınca Antalya’nın Alanya İlçesi’nde hastaneye kaldırıldı. 20 Ekim 2016 tarihinde 92 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Evlilikleri :
1.evliliği: Haziran 1949’da bir albay kızı olan usta Asuman (Yavuzer) ile evlendi. Ayşegül adında bir kızı oldu.
2.evliliği: 1969’da da Kanada’da tanıştığı Güzide (Esirgemez) ile evlendi.

Kitapları :
2013 – Büyük Kürdistan Büyük İsrail Gaflet ve İhanetin Uzun Öyküsü
2010 – Türkiye ve Dünya Türkiye’nin Dış Politikası
2009 – Bölücülüğün Uzun Tarihi
2000 – Titreyen Pusula
2007 – Büyük Kürdistan Küçük Türkiye
2005 – Kılıç’tan Kılıç’a Bir Dönemin Tanıklığı 1957 – Turkey and The World

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı