A

Amerigo Vespucci

Amerigo Vespucci Biyografisi

İtalyan tacir ve denizcidir, gökbilim, kozmografya ve coğrafyayla ilgilendi.

Amerigo Vespucci, 9 Mart 1451 tarihinde İtalya, Floransa’da ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Babası Floransa’nın Para Değiştirenler Derneği’nde noterdi. Bir rahip olan amcası tarafından yetiştirildi.

1490 yılında İspanya’nın Sevilla şehrine giderek Lorenzo de Medici ailesinin temsilcisi olarak ticaret yaptı. Lorenzo de Medici onu Sevilla’da yer alan gemicilik şirketinde görevlendirildi. Amerigo Vespucci, 30 Mayıs 1498 yılında Atlantik Okyanusu’na (Amerika’ya dürüst) üçüncü yolculuğu yapan Kristof Kolomb’un donatımlarını sağladı.

1498 yılında Amerigo Vespucci de Atlantik Okyanusu’nu aşan bir araştırma yolculuğuna katıldı. İspanyol Amirali Alonso de Hojeda komutasında dışarı giden gemiler, 1499 yılında Güney Amerika’da Venezüella ve Surinam kıyılarına vardı, sonradan da Amazon‘un deltasını keşfetti. 1500 yılında İspanya’ya geri döndü. Amerigo Vespucci, Güney Amerika’yı Kristof Kolomb‘un zannettiği gibi Asya’nın bir kısmı olarak yok, yeni bir kıta olarak kabul etmişti.

Bugün Venezüella’nın olduğu bölgede çok vakit harcadı, buraya da minik Venedik anlamına gelen Venezüella adını vermiştir.

Yeni bir sefer düzenleme yolundaki isteğinin İspanya Krallığı kadar reddedilmesi üstüne, 1500’de Portekiz’in hizmetine girdi.

Mayıs 1501 yılında bu sefer Portekiz gemileriyle ikinci keşif yolculuğuna çıktı ve Brezilya‘ya sahillerini keşfetti. Kıyı baştan başa binlerce kilometre gezi etti. Cabo de Santo Agostinho’ya ulaştıktan sonra Rio de Janeiro Körfezi’ni keşfetti. Arkasında, güneye yönelerek Rio de la Plata’ya indi ve Patagonya kıyılarını dolaştıktan sonradan Temmuz 1502’de Lizbon’a geri döndü. Bu yolculuk esnasında yer alan toprakların Asya Kıtası’nın parçaları olmadığını farkeden Vespucci, sonra mektuplarında bu topraklardan (Yeni Dünya) adıyla laf etmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adile Naşit

Vespucci’nin önemi, keşiflerinden fazla ilmi çalışmalarındadır. İyi bir astronom olan denizci, az çok tam boylam derecelerini tesbit etmişti. bununla beraber Ekvator üstünde dünyanın çemberini de hesaplamıştır. Onun verdiği ölçü gerçek ölçüden ancak 80 km. değin kısa gelmektedir.

1503 yılında üçüncü bir keşif gezisine çıkan Vespucci, yolda fırtınaya tutuldu ve bir sonuç elde edemeden ertesi yıl geri döndü.

1505 yılında tekrar İspanya’nın hizmetine girdi ve 1508 yılında başkaptan oldu. 1512 yılında ölene değin da başkaptan olarak kaldı. Yendenizcilerin yetişmesine katkıda bulundu.

İlk olarak Alman kozmografyacısı Martin Waldseemüller Yenidünya’nın güneyi için yani Güney Amerika için ilk önce Amerigo’nun adını kullandı. sonra adı bütün kıta için kullanıldı. Alman profesörü Waldseemüller’in 1507 yılında yazdığı «Cosmographiae Introductio» adlı eserinde: «Dünyanın dördüncü bir kısmı Amerigo Vespucci göre keşfedilmiş bulunuyor, o halde buraya kaşifi Amerigo’dan ötürü «America» denmesine kimsenin itiraz edeceğini sanmam» diyordu. Waldseemüller’in bu teklifi yeni kıtanın adının Amerika olmasını sağladı.

Amerigo Vespucci, 22 Şubat 1512 tarihinde İspanya’nın Sevilla şehrinde 61 yaşında öldü

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı