A

Amiral Nelson

Amiral Nelson Biyografisi

Amiral Nelson, İngiltere‘nin denizlerdeki üstünlüğünün temelini, bu zamana dek süren İngiliz hâkimiyetinin temellerini atan kişidir.

Amiral Nelson, 29 Eylül 1758 tarihinde Birleşik Krallık, Norfolk yakınlarındaki Burnham Thorpede bir köy papazının 11 çocuğunun altıncısı olarak doğmuştur. Belli Başlı adı Horatio Nelson’dır. Nelson, 12 yaşındayken donanmaya katıldı. Doğu ve Batı Hint adaları ile Kuzey Direk Bölgesi’ndeki görevini tamamladığında 18 yaşındaydı. 19 yaşında teğmenlik sınavını kazandı ve her yerde Batı Hint Adaları’na gönderildi. 20 yaşındayken yüzbaşı rütbesiyle gemi komutanı olan Nelson’un ekseriyet döneminin büyük bir bölümünde İngiltere savaştaydı.

1775-1783 yılları arasındaki Amerikan Özgürlük Savaşı‘nda, 1789 yılındaki Fransız Devrimi‘nden sonradan Fransa ile yapılan uzun süreli savaşlarda devir aldı. 1793 yılında Fransa ile savaşın başlamasından hemencecik önce 64 toplu büyük Agamemnon gemisinin komutanlığına getirildi.

Nelson, Akdeniz’deki İngiliz filosuna katılarak Korsika Adası’nın alınması için yapılan savaşta sağ gözünün kör olmasına yol açan bir yara aldı.

1797 yılında Portekiz‘in güneybatı kıyısı açıklarında yapılan St. Vincent Burnu Savaşı’nın kazanılmasında cesareti ve becerisiyle büyük rol oynayan Nelson’a bu savaştan sonra “Sir” unvanı ve tuğamiral rütbesi verildi. Benzer yılın sonlarında Kanarya Adaları’ndan Tenerife’deki Santa Cruz’u ele geçirmek için girişilen savaşta sağ kolunu kaybetti. Nelson bir mermer tüfeği göre sağ kolundan vurulmuş, kol kemiği parçalanınca kangren olmasını engellemek için sağ kolu kesilmiştir.

Napolyon Bonapart‘ın Mısır‘ı işgali esnasında Osmanlı Devleti‘nin İngiltere‘den takviye istemesi sonucu Amiral Nelson, 1798 yılında bölgeye gönderilmiş ve büyük uğraşlar sonucunda İskenderiye yakınlarındaki Abukir Körfezi’nde demirli olan Fransız donanmasını 13 Ağustos 1798 tarihinde yıkım etmiştir. Hatta Amiral Nelson, Fransız donanması bulmak için Cebelitarık Boğazı’nı geçip Fransız donanmasını aramış, ama yoğun sis dolayısıyla anında yanından geçen Fransızları görememiştir. daha sonra Abukir Körfezi’nde bulmuştur. Osmanlı Devleti de Nelson’a bu üstün hizmetinden nedeniyle Sultan III. Selim göre Osmanlı Nişanı vermiştir. Osmanlı tarihinde birincil kere bir tanıdık olmayan komutan bu nişanla onurlandırılmıştır. Amiral Nelson’ın birçok resminde yakasındaki ay yıldızlı Osmanlı Nişanı dobra dobra görülmektedir. Bu nişanı büyük bir gururla içeren Nelson, zaferiyle sonuçlanan Kopenhag deniz savaşının ardındaki imzalanan ateşkes anlaşmasının altına Osmanlı hilalinin şövalyesi şeklinde imza atmıştır. Aynı ifade tabutunda da yer almıştır. Kendisini resmeden tabloların çoğunda yakasında taşıdığı Osmanlı nişanı net olarak görülür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Mete Işıkara

Arkasında Napoli Krallığı’nı Fransız saldırısına aleyhinde savunmak üzere donanmasıyla Napoli‘ye gitti. Bu sırada Napoli’deki İngiliz elçisinin karısı Lady Emma Hamilton ile aralarında başlayan aşk Nelson’un yaşamı boyunca sürdü.

Amiral Nelson, 1787 yılında Frances Nelson ile evlendi.

1801 yılında Rusya, Prusya, Danimarka ve İsveç‘in Napolyon Bonapart‘la ittifak kurma olasılığı karşı İngiltere, Fransız donanmasıyla birleşmesine fırsat vermeden Danimarka donanmasına saldırmaya karar verdi. Filonun 2. komutanı Nelson bu işle görevlendirildi. Kopenhag‘daki Danimarka filosu kıyıdaki topların güçlü ateşiyle korunuyordu. Kıyı toplarının şiddetli ateşi karşı İngiliz komutanı Amiral Hyde Parker geri çekilme emri verdi. Lakin dürbününü kör gözüne götüren Nelson, çekilme işaretini görmediğini söyleyerek yiğitçe saldırıyı sürdürüp zafere ulaştı. Bu zaferden daha sonra “Vikont” unvanı bahşedilen Nelson deniz filosu komutanlığına getirildi.

Amiral Nelson, İspanyol ve Fransız donanmalarının birleşerek İngiltere‘yi istila edebilecek bir güç oluşturmasını önlemek üzere 1803 yılında Toulon limanını ablukaya almakla görevlendirildi. Mart 1805 tarihinde Fransız gemileri kötü hava koşullarından yararlanarak limandan çıkmayı başardı. Amiral Nelson, İspanya‘nın Cadiz limanında Fransız ve İspanyol donanmalarını bitmiş ablukaya aldı. Fransız donanması 20 Ekim 1805 tarihinde Napolyon Bonapart‘ın emriyle ablukayı incitmek için denize açıldı. İki donanma 21 Ekim 1805 tarihinde Trafalgar Burnu açıklarında karşılaştı. İngiliz donanması, biri Nelson’ın öbürü Amiral Cuthbert Collingwood’un komutasında iki koldan saldırıya geçti ve büyük bir zafer kazandı. Amiral Nelson savaş esnasında vurularak öldü. Amiral Nelson’un Trafalgar Savaşı’ndaki komuta gemisi Victory, günümüzde Portsmouth limanında sergilenmektedir.

Amiral Nelson, 21 Ekim 1805 tarihinde İspanya’da Trafalgar savaşında 47 yaşında ölmüştür. Cenazesi Londra’da St Paul Katedraline defnedilmiştir.

Amiral Nelson kariyeri boyunca deniz tutulması hastalığından çekmiş, bir denizci ve savaşlarda tek kolu ve tek gözünü kaybetmiş bir asker olmasına karşın şüphesiz tarihin gördüğü en başarılı kumandanlardan biridir. İngiliz askerleri daha önce hiçbir amirali elinde kılıç dövüşürken görmemiş ve bu tarz onu efsane yapmaya yetmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anastacia
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı