A

Anastacia

Anastacia Biyografisi

Amerika’lı meşhur pop müzik şarkıcı ve bestecisi.
Anastacia Newkirk, 17 Eylül 1974‘te New York City’de dünyaya geldi. Anastacia,13 yaşında annesiyle birlikte Chicago’da yaşadığı dönemde bağırsak hastalığı olan krona yakalandı. Psikolojik sorunlara da sebep olan, duyguların, varolduğu şekilde dışa vurulmasını engelleyen bu hastalıkla savaşan Anastacia, yaşadıklarını, “Bu durumun yalnızca zararı yok, yararı da oldu. Aslında kim olduğumu keşfetmemi sağladı. Kron hastalığı, kendi öz duygularıma açılan bir pencere oldu. Onun baştan sona hayatın her anını daha dolu yaşamayı öğrendim.” şeklinde yorumluyordu.

Yaşadığı zorluklar ve çıkardığı bu dersler, onu her alanda güçlendirdi. Gençlik öncesi dönemine dek yaşadığı Chicago’dan 14’ünde ayrılarak Manhattan’ın batı bölgesine yerleşti. Catskills isimli bir otelde ve East Coast gece kulüpleri zincirinde şarkıcı olan babası ve Broadway müzikallerinde oyuncu olan annesi boşanmış olsa da, bunun olumsuz etkisi, ailesinin böylesine sanatla iklarının yanında zedeleyici olmamıştı. Evlerindeki bu olumlu atmosfer, genç kızın sanata karşısında olan hislerini güçlendirdi ve onu bir anlamda cesaretlendirmiş oldu.

Anastacia, Manhattan’daki Professional Children’s School‘dan (Profesyonel Çocukların Okulu) mezun olduktan sonra annesiyle birlikte Barbra Streisand ve Elton John kayıtlarını seslendirdi. Ablası da dans müziğiyle ilgileniyor, New York Kulüp 1018’de zaman geçiriyordu. Genç kız, özgürlük tarzla ve house müziğiyle, onun sayesinde tanıştı. “Önce ne olduğunu bütünüyle kestirememiştim. Ama sonra ritmik tarzıyla beni fazla etkileyen bu müziğin duygularımı yönlendirdiğini hissettim. Aslında şu anki şarkı söyleme tarzımı da şekillendiren o oldu. Şarkılarım tıpatıp danslarım gibi özgür. Onları müziğin beni götürdüğü yerde söylüyorum…”

Bu etkilenmenin arkasında ilk hedefini, dansçı olarak ün yapmak olarak belirledi. Bir vakit sonra “Club MTV” de, aralarında Salt-N-Pepa’nın “Everybody Get Up” ve “Twist and Shout” unun da bulunduğu çeşitli kliplerde zirve gösterdi. Ve Anastacia’nın da müzik dünyasına yaptığı giriş, alışılmış bir şekilde gerçekleşti. Gösteri sonrası, genç kızı özenle izleyen bir yapımcının sözleri yolunu açtı, ardındaki peşisıra gelen tekliflerle yolu belirginleşmeye başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Andrew Garfield

Anastacia, tekrar tekrar kendini hakiki bir ressam olmaya hazırlamıştı. Demo şarkıcısı veya arka vokalistlik ona kadar değildi. Zaten yetenekleriyle bu vasıflardan üstün olmayı adalet edeceği günler fazla yakınındaydı. Güçlü sesi ve yüksek performansıyla becerisini keşfedenleri benzeri yolda bırakmayacak, herkesin güvenini kazanmayı başaracaktı.

Ve şöhretin kapısı, 27 Mart 2001‘de tamamiyle açıldı. Epic Kayıt Şirketi etiketiyle piyasaya sunulan ve Sony Music tarafından dağıtımı üstlenilen “Anekdot That Kind”, Anastacia’yı tüm dünyaya tanıtan albüm oldu. Şarkıların dıştan, bilgisayarda gösterilebilen çoklu ortam (multimedya) içeriğine de sahip olan çalışmada çok saavyelerde Eric Kupper, gitarlarda Chris Goercke, Vernon Black, Rob Bailey, Careth Prosser, klavyelerde, davulda ve programda Louis Biancaniello, bassta Gary Haase, davullarda ve geri vokallerde Sam Watters, tekrar davullarda Richie Jones, Steve Wolfe, perküsyonda Luis Conte ve arkaplan vokallerde BeBe Winans, Audrey Wheeler, Craig Derry ve Nicky Richards, Anastacia’nın etkili sesine eşlik etti.

Yapımcılığını Ric Wake, Louis Biancaniello, Sam Watters, Evan Rogers ve Carl Sturken’in yaptığı “Not That Kind”, 21. asır r&b tarzını yansıtıyordu. 13 şarkıdan oluşan albüm, müzikseverler kadar büyük beğeniyle karşılandı. Anastacia şarkıları onlarca ülkede dinlenmeye başlamış, birçok müzik televizyonu genç şarkıcının video kliplerini listebaşı yapmıştı.

Bir süre sonradan, 18 Haziran 2002‘de yine Epic etiketiyle “Freak of Nature” albümünü çıkardı. Anastacia, ününü yaymaya devam ediyordu. Şarkıcı, onlarca prestijli televizyon programında ve sahne gösterisinde yer alarak ününe ün kattı ve şarkılarını en iyi şekilde tanıtmayı başarmış oldu. İlk tanıtım durağı ise dünyaca ünlü VH1 müzik televizyonunun düzenlediği ve genç şarkıcının Celine Dion ile düet yaptığı “VH1 Divas Las Vegas” etkinliğiydi.

“Freak of Nature”, New York’taki Sony Müzik Stüdyoları’nda iki ayda kaydedildi. Albüm, Jennifer Lopez, Diana Ross, Celine Dion gibi isimlerin çalışmalarından hatırlayacağımız Grammy ödüllü yapımcı Rick Wake ile Anastacia’yı her tarafta bir araya getirdi. Ayrıca ilk albümünde imzası bulunan Sam Watters ve Louis Biancaniello da “Freak of Nature”da emeği geçenler arasındaydı. Rick Wake, 12 şarkının 7’sinin yapımını üstlendi. (“Freak of Nature”, “I Dreamed You”, “Paid My Dues”, “Over Due Goodbye”, “How Come The World Won’t Stop”, “Why’d You Lie To Me” ve “Secrets”) Anastacia; bu albümde, yazan Billy Mann, Damon Sharpe ve Greg Lawson ile de birlikte çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alparslan Özmol

Ve 2003… Anastacia, 2003’e de hızlı girdi. Yılın en manâlı filmlerinden biri olan Oscar adayı “Chicago” nun film müzikleri aralarında Anastacia’nın “Love Is a Crime” adlı çalışması da yer aldı.

Genç şarkıcının aldığı sayısız ödül aralarında; İtalya Müzik Ödülleri’nde “En İyi Bayan Artist”, Almanya’nın 2002 Bambi Ödülleri’nde “En İyi Uluslararası Pop Şarkıcısı”, Hollanda’nın Edison Müzik Ödülleri’nde “En İyi Uluslararası Hanımefendi Şarkıcı”, 2001 World Music Awards’da (Dünya Müzik Ödülleri) “En İyi Milletlerarası Yeni Sanatkâr”, Viva Comet 2002’de “En İyi Milletlerarası Oyuncu” ve 2001 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde “En İyi Bayan Pop Şarkıcısı” ünvanları bulunuyor. Keza 2002 Fifa Dünya Kupası için düzenlediği “Boom” isimli parçayla iki de Brit ödülüne namzet gösterildi Anastacia…

Ve minik notlar… Anastacia’nın sırtında, ölümsüz yaşamın simgesi anlamına gelen bir ‘ankh’ işaretinin dövmesi bulunuyor. Keza kendisine baht getirdiğini düşündüğü kelebeklere büyük ilgi duyuyor. Bir Takım kıyafetlerinde ve birçok şarkısının sözünde bu şirin, küçük yaratıklara yüz yüze gelmek muhtemel… Ve “Anastacia” ismi… Yunanca’da “Baştan yükselecek kişi” anlamına geliyor…

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı