A

Andrew Fletcher

Andrew Fletcher Biyografisi

Andrew John Fletcher, 1961 doğumlu İngiliz müzisyen. hemen Depeche Mode grubunun bir üyesi, klavye çalıyor ve kariyerinin birincil günlerinden beri bu grubun bir parçası.
Andrew Fletcher, 8 Temmuz 1961’de Nottingham, İngiltere’de dünyaya geldi. Ailesi, annesi Joy, babası John ve kardeşleri Susan, Karen ve Simon’dan oluşuyordu. “Irtifa Brigade” adlı bir kulübe aza olduktan sonradan burada Depeche Mode’un kurucularından Vince Clarke’la tanıştı.

Fletcher, kariyerine Vince Clarke’la birlikte çaldığı “Composition of Sound” adlı grubun basçısı olarak başladı oysa daha sonra grubun sintisayzır elemanı eksikliğini kapatma yoluna gitti.”Composition of Sound”da acilen Depeche Mode’un bir üyesi olan Martin Gore da bulunuyordu. Clarke, Gore ve Fletcher, Dave Gahan’ı che Mode’u kurdu. Bu sırada grup üyeleri başka işlerde de çalışıyorlardı, Fletcher da sigortayla uğraşıyordu. İlk albümden sonra Clarke gruptan ayrıldı ve yerine Bölge Wilder geldi. Fletcher, grupta defalarca geri planda kalan isim oldu, daha fazla grubun organizasyonlarından sorumluydu. Müzisyen, Depeche Mode için hiç şarkı yazmadı. Bugüne dek Depeche Mode’un finansal direktörü ve sözcüsü oldu. Grupla ilgili haberleri, albüm tanıtımlarını ve turne programlarını basınla paylaşan, hatta kontratları imzlayan isimdi.

Fletcher, medya ve Depeche Mode hayranları kadar gruba müzikal açıdan fazla katkıda bulunmamasıyla eleştirildi. Bunun nedenlerinden biri grubun birincil zamanlarında hiç öne çıkmamasıydı. Grubun “A Pain That I’m Used To”, “The Sinner In Me” videolarında bas çalarken görünüyordu. bunun dışında hiç göz önünde olmadı. Bütün bunlara karşın Fletcher, bilhassa grup üyelerinin gözünde daima çok iyi bir müzisyen ve grubu bir arada tutan isim oldu.

Fletcher, 1984’te en sevdiği yemek olan “Toast Hawaii” adında bir solo albüm kaydetti. Albümdeki şarkıların tümü yeniden yorumlamaydı ve öncü vokallerde Fletcher vardı. Hatta albümün kaydı sırasında piyano çalan Martin Gore ve Bölge Wilder’dı, hem albüm kapağının resmini de Wilder çekmişti. Fakat prodüktör Daniel Miller, albümün çıkması için ikna edilemedi. Müzisyen bununla birlikte vokaldeki yetersizliği yüzünden de eleştirildi ve kendisi Depeche Mode’un vokal yapmayan tek üyesi konumuna geldi. Konserlerde şarkı söylüyor gibi görünse de, genelde mikrofonu kapalı oluyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aylin Aslım

Fletcher, 16 Ocak 1993’te Grainne Mullan’la evlendi. İkili evlenmeden once, 25 Ağustos 1991’de Megan adlı kızları, 22 Haziran 1994’te ise Joseph adlı oğulları dünyaya geldi. Fletcher 1990ların başında psikolojik anlamda sorunlar yaşadığı için bir süre hastanede kaldı ve gruba katkıda bulunamadı, turnelere katılamadı. Hastaneden çıktıktan daha sonra kendini ailesine adadı ve 1992’de Depeche Mode’a geri döndü. Fakat bu sırada grup çatırdamaya başladı. Dave Gahan’ın uyuşturucu, MartinGore’un içki ve Fletcher’ın psikolojik problemleri, üyelerin arasını açtı. Fletcher’ın problemleri her tarafta su yüzüne çıkınca, 1993-1994 Devotional turnesinde yerine Deryl Bemonte getirildi.

Fletcher, bu şiddet günlerinde kendini yeni projelere verdi. 2001 yılında, yeni yetenekleri keşfetmek adına “Toast Hawaii Records” adlı bir şirket kurdu. Birincil projesi “Client” adlı grubun operasyonel anlamda tüm işlerini üstlenmesi, hatta gruba DJ olarak da katkıda bulunmasıydı. 2004’te, Depeche Mode’un “Playing The Angel” albümüne konsantre yapabilmek için projeye ara verdi.

Fletcher’ın en sevdiği Depeche Mode şarkısı “World In My Eyes”. Chelsea Futbol Kulübü’nün bir taraftarı. Depeche Mode’un “Violator” ve “Music for the Masses” adlı albümlerinin isim babası, bu isimler bir ropörtajında kullandığı cümlelerden alınmış. Sahnede durmadan sigara içiyor. Depeche Mode hayranları ona “Andy Fletcher” diye hitap ediyor. Müzisyenin Londra’da “Gascogne” adlı bir restoranı bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı