A

Andy Whitfield

Andy Whitfield Biyografisi

Spartacus: Blood and Sand dizisindeki Spartacus rolü ile tanınmaktadır.

Andy Whitfield, 17 Ekim 1971 tarihinde Amlwch, İngiltere’de, Robert ve Pat Whitfield çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Laura adında bir kızkardeşi vardır. İngiltere’de Güney Yorkshire’deki Sheffield Üniversitesi‘nden bir inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 1999 yılında Avustralya‘ya ailece göç etmişlerdir. Oyunculuğun yanı sıra modellik yapmıştır.

Bir süre ana işi olan mühendisliği yaptı. Bir danışmanlık şirketi için mühendis olarak inşaat müfettişi olarak çalıştı. Benzer zamanlarda model olarak Avrupa ve Asya‘da takriben 40 reklam kampanyasına katıldı. Sidney, Avustralya‘daki Screenwise Film & TV Aktörler Okulu’nda oyunculuk eğitimi aldı. Oyunculuk kariyerine 2004‘de başlayan Andy Whitfield’in ilk film deneyimi Gabriel’dir.

Andy Whitfield, 1999 yılında Terrica Smith-Whitfield ile evlendi, 2003 yılında boşandı. Ekim 2003 yılında Vashti Whitfield ile evlendi. Jesse Inkar ve Indigo Sky adında iki çocuğu oldu.

2010 yılında “Spartacus: Blood and Sand” dizisinde “Spartacus” karakterini canlandırdı. Dizide Lucy Lawless, John Hannah, Peter Mensah ile birlikte rol aldı. andy-whitfield-spartacus.jpg

2010 yılında “Spartacus: Blood and Sand” dizisinin çekimleri esnasında 16 Mart 2010 tarihinde İkinci sezon hazırlıkları için olağan check-up’ını yaptırdığında tesadüfen Hodgkin dışı lenfoma teşhisi konuldu ve derhal Yeni Zelanda‘da tedaviye alındı. Hastalığı yenmesine rağmen bir zaman daha sonra rahatsızlık nüksetmiştir.

Andy Whitfield, 11 Eylül 2011 tarihinde Sidney, Avustralya’da kanser hastalığı yüzünden 40 yaşında ölmüştür.

2015 yılında ABD’li kadın yönetmen Lilibet Foster’ın “Be Here Now” (Derhal Burada Ol) adlı belgeseli, Andy Withfield’ın kanser olduğunu öğrendiği 2010 yılının mart ayından başlayarak oyuncunun 11 Eylül 2011’deki ölümüne değin olan süreci ele alıyor. Belgeselde Andy Whitfield ve eşi Vashti’nin kanser haberini alışı, çare süreci ve tedaviye cevap alamadıklarını öğrendiklerinde yaşadığı felaket anlatılıyor. ‘Derhal Burada Ol’ Andy Whitfield, kanser olduğunu öğrenince koluna “Be Here Now” yazılmış dövme yaptırdı. Belgeli de adını bu sözden aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayhan Eroğlu

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2015 – Be Here Now (Kendisi) (Belgeli Film)
2011 – Spartacus: Gods Of The Arena (Spartacus)(TV Dizisi)
2010 – The Clinic (Cameron) (Sinema Filmi)
2010 – Spartacus: Blood and Sand (Spartacus) (TV Dizisi)
2008 – McLeod’s Daughters (TV Dizisi)
2008 – Packed to the Rafters (TV Dizisi)
2008 – The Strip (TV Dizisi)
2007 – Gabriel (Gabriel) (Sinema Filmi)
2004 – All Saints (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı