A

Angelina Jolie

Angelina Jolie Biyografisi

Amerikalı aktris, model ve Birleşik Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu İyi Amaç Elçisi. Hakiki adı Angelina Jolie Voight’tur. Çoğu dergi kadar dünyanın en güzel kadını seçilmiştir. Golden Globe, Emmy ve Oskar ödüllerinin sahibi olan ünlü oyuncu öksüz çocuklara takviye amaçlı projeler yürütmektedir. Filmlerinden bazıları Gia, George Wallace, Girl Interrupted, Alexander ve The Good Shepherd’dır.
Angelina Jolie, 4 Haziran 1975’te Los Angeles’ta dünyaya geldi. Babası Jon Voight ve annesi Marcheline Bertrand film oyuncusuydular. Kardeşi James Haven da sonraları aktör ve prodüktör olarak ün yapacaktı. Jolie, Chip Taylor’ın yeğeni ve ünlü Fransız aktris Jacqueline Bisset’le Maximilian Schell’in vaftiz kızıydı.

1976’da annesi ve babası boşandıktan sonradan Jolie ve erkek kardeşi anneleri Marcheline Bertrand’la New York’a taşındılar. Küçüklüğünde yılan ve kertenkele toplayan ve Uzay Yolu dizisindeki Mr. Spock karakterine aşık olan Jolie, çoğu kez annesiyle birlikte sinemaya gidiyordu. Sinemayı sevmesinde ailesinin muhakkak büyük etkisi olmuştu. Zira Jolie, Lee Strasberg Theatre Institute’de 2 yıl oyunculuk eğitimi almaya karar verdi ve sahnelenen çoğu oyunda rol aldı. Sonraları ailenin Los Angeles’a geri dönmesiyle Beverly Hills High School’a kaydolan Jolie, varlıklı aile çocuklarının arasında sadeliğiyle uyarı çekiyor ve ikinci el giysiler giyiyordu. İlk modellik deneyiminde başarısız olunca bileklerini kesen Jolie, sonradan CNN’e verdiği röportajda konuyla ilgili olarak şunları söyleyecekti: “Bıçak biriktiriyordum ve kendimi kesip acıyı hissetmek benim için bir ritüel olmuştu. Bu benim için bir değişiklik terapiydi, çünkü kendimi yaşıyor gibi hissettiriyordu.”

14 yaşında modellik yerine getirmek üzere Finesse Model Management’la uzlaşma imzalayan Jolie, Meat Loaf’un Rock’n’Roll Dreams Come Through, Antonello Venditti’nin Alta Marea ve Lenny Kravitz’in Stand by My Woman kliplerinde oynadı. Kardeşi James Haven USC School of Cinematic Arts’ta öğrenim görüyordu ve Jolie onun mektep için hazırladığı projelerde de rol alıyordu.

16 yaşında mezun olduktan sonra annesinin evine oldukça yakın bir yerde konut tutan ve tiyatro çalışmalarına başlayan Jolie, babasının ailesine olan ilgisizliğinden nedeniyle ondan fazla soğumuştu. Temmuz 2002’de babasının soyadını istemediğini mahkemeye belirten Jolie’nin bu ricası kabul edilerek, soyadı değişikliği 12 Eylül 2002’de resmi olarak gerçekleşti.

Angelina Jolie’nin birincil profesyonel film tecrübesi düşük bütçeli Cyborg 2’de başrolü oynamasıyla gerçekleşti. 1995’te Hackers filminde canlandırdığı Kate rolüyle uyarı çeken ve eleştirmenlerden olumlu puan alan Jolie, filmdeki rol arkadaşı Jonny Lee Miller’a aşık oldu ve çift 28 Mart 1996’da dünya evine girdi. Mojave Moon,Love Is All There Is,Foxfire ve True Women gibi filmlerde rol aldıktan daha sonra ona en iyi asistan bayan oyuncu dalında Golden Globe kazandıracak ve Emmy ödüllerine de aday olmasını sağlayacak George Wallace isimli TV filminde rol aldı.

1998’de süper model Gia Caranginin hayatını canlandırdığı HBO yapımı TV filmi Gia için kamera karşısına geçen Jolie’nin performansı ayakta alkışlandı. Gia rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Golden Globe ve Emmy ödüllerini kazanan Jolie 2 yıl üstüste en prestijli ödüllerin sahibi olmuştu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Uğurlu

Uzun zaman problemli evlilikleri nedeniyle farklı yaşamış Jolie ve Miller çifti 3 Şubat 1999’da resmi olarak boşandılar. Aynı yıl Jeffery Deaver’ın benzer adlı romanından beyaz perdeye aktarılan The Bone Collector filminde Denzel Washington’la başrolleri paylaştı.

Angelina Jolie başrollerini Winona Ryder ile paylaştığı Girl, Interrupted isimli filmdeki rolüyle 1999’da en iyi muavin kadın oyuncu oskarının sahibi oldu.

90’lar ünlü oyuncu için epeyce başarılı geçti ve Jolie, Pushing Tin fiminin setinde tanıştığı Billy Bob Thornton’la büyük aşk yaşamaya başladı. Çift 5 Mayıs 2000 tarihinde evlendi.

Jolie’nin dünya çapında tanınmasını sağlayan film, 2001 yılında Lara Croft: Tomb Raider filmiyle oldu. Kazandığı büyük gişe başarısının yanına, filmin vigisayar oyunu da Jolie’nin ününü pekiştirdi. 2002’de Edward Burns’le birlikte Life or Something Like It filminde rol aldı ve 10 Mart 2002 tarihinde Kamboçya’dan Maddox Chivan isminde bir erkek çocuk evlat edindi.

2003’te Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life ile serinin ikinci filmi için yeniden kamera karşısına geçti. 2005 Jolie’nin hayatı için epeyce kayda değer bir yıl oldu. Zira Jolie, Mr.&Mrs. Smith filminde birlikte rol aldığı Brad Pitt’le yakınlaşınca, o dönem evli olan Pitt yüzünden magazin basını her gün yeni bir haberle okuyucunun karşısına çıkıyordu. Yuva yıkan kadın olmadığını her fırsatta dile getirse de Jolie, Pitt-Aniston çiftinin ayrılmasında en büyük etkenlerden biri olarak görüldü.

Jolie 6 Temmuz 2005’de Etyopya’dan annesinin aids yüzünden ölmesi sonucu yetim kalmış olan Zahara Marley adında bir kız çocuğu evlat edindi.

Pitt’le beraber bir aile kurma kararı bölge ama evlenmeyen Jolie’nin evlat edindiği çocukları Brad Pitt de kendi nüfusuna geçirdi ve soyadları Jolie Pitt biçiminde değiştirildi.

27 Mayıs 2007’de çiftin Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında bir kız çocukları oldu. Shiloh İncil‘de uzlaşma içinde olan anlamına geliyordu.

Jolie başrollerini Matt Damon’la paylaştığı 2006 tarihli The Good Shepherd filminde rol aldı. 2007 yılında Jolie, yönettiği ilk film olan A Place in Time adlı belgeseli çekti. Belgesel dünya çapında, 27 ülkede gösterildi. Aynı sene A Mighty Heart filminde yol bölge Jolie, Altın Küre‘ye aday gösterildi. 2007 yılında ayrıca Beowulf adlı canlandırma filminde rol bölge Jolie, motion capture tekniği kullanılan bu film ile canlandırma sektörüne de oyuncu olarak antre yapmış oldu.

2008 yılında, James McAvoy ve Morgan Freeman‘la beraber, başarılı bir çizgiroman uyarlaması olan Wanted‘ta oynadı. Aynı yıl Jack Black ile beraber Kung Fu Panda adlı canlandırma filminin seslendirme kadrosunda yer aldı; bu film Jolie’nin rol aldığı azami gişe hasılatı yapan film olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

Clint Eastwood‘un yönetmenliğini yaptığı Changeling adlı filmdeki başrolü doğru Yüksekokul, BAFTA, Altın Küre, Sinema Oyuncuları Derneği gibi o kadar çok prestijli sinema ödülüne aday gösterildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Angela Merkel

Angelina Jolie’nin başrolünde olduğu “Salt” adındaki filmi ise 2010 yılında gösterime girdi. Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Mr. & Mrs. Smith (2005) ve canlandırma türündeki Kung Fu Panda (2008) ile sağladı.

Angelina Jolie’nin ilişkilerinin ve filmlerinin yanı sıra dövmeleri de tekrar tekrar alaka çekti. Şu lahza Jolie’nin vücudunda aşina 12 dövmesi var.

Kanserden kaybettiği annesinden sonra doktorunun yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 ise yumurtalık kanserine yakalanma riski bulunduğunu söylemesi üstüne 2013 yılında Meme kanseri riskine aleyhinde mastektomi olarak iki göğsünü de aldırdı.

Evlilikleri :
1. Evliliği : Angelina Jolie, 28 Mart 1996 tarihinde oyuncu Jonny Lee Miller ile evlenip 3 Şubat 1999 tarihinde boşandı.
2. Evliliği : oyuncu Billy Bob Thornton’la 5 Mayıs 2000 tarihinde evlendi. 10 Mart 2002 tarihinde Kamboçya’dan Maddox Chivan isminde bir erkek çocuk evlat edindi. 2003 yılında boşandı.
3. Evliliği : 2005 yılından beri Brad Pitt ile birlikte olan Angelina Jolie. Demin evlenmeyen çiftin Maddox, Zahara Marley, Pax Thien adlı üç evlatlık çocuklarının yanı sıra, Shiloh-Nouve, Vivienne Marcheline, Knox Léon adlarında üç de biyolojik çocukları bulunmaktadır. Evlat edindiği çocukları Brad Pitt de kendi nüfusuna geçirdi ve soyadları Jolie Pitt biçiminde değiştirildi. 27 Mayıs 2007’de çiftin Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında bir kız çocukları oldu. Shiloh İncil’de barışma içinde olan anlamına geliyordu. 14 Ağustos 2014 tarihinde Fransa‘da evlendiler. 15 Eylül 2016 tarihinde Jolie, Pitt’e boşanma davası açtı ve Brad Pitt ile birlikteliğini 2016 yılında bitirdi.

Ödülleri :
1998 – Emmy Ödülü, En İyi Asistan Kadın Oyuncu, George Wallace
1998 – Altın Küre Ödülü, En İyi Asistan Bayan Oyuncu, George Wallace
1998 – National Board of Review Ödülü, Başarılı Performans Ödülü, Playing by Heart
1998 – Emmy Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu , Gia
1999 – Altın Küre Ödülü, İyi Kadın Oyuncu , Gia
1999 – SAG Ödülü, İyi Kadın Oyuncu , Gia
2000 – Altın Küre Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Girl Interrupted
2000 – SAG Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Girl Interrupted
2000 – Yüksekokul Ödülü, En İyi Muavin Kadın Oyuncu, Girl Interrupted
2004 – People’s Choice Ödülü, Gözde Aksiyon Bayan Oyuncu, Sky Captain And The World Of Tomorrow
2008 – Altın Küre Ödülü, Drama Dalında En İyi Bayan Oyuncu, A Mighty Heart
2008 – SAG Ödülü, Sinema Dalında En İyi Kadın Oyuncu, A Mighty Heart
2009 – Altın Küre Ödülü, Drama Dalında En İyi Bayan Oyuncu, Changeling
2009 – SAG Ödülü, Sinema Dalında En İyi Kadın Oyuncu, Changeling
2009 – BAFTA Ödülü, En İyi Bayan Oyuncu, Changeling
2009 – Akademi Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, Changeling

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2015 – By The Sea / Hayatın Kıyısında (Sinema Filmi)
2014 – Boyun Eğmez (Sinema Filmi)
2011 – Kan ve Aşk (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Andrew Fletcher

Akıcılık :
2015 –By The Sea / Hayatın Kıyısında (Sinema Filmi)
2011 – Kan ve Aşk (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2015 – By The Sea / Hayatın Kıyısında (Sinema Filmi)
2014 – Malefiz (Sinema Filmi)
2014 – Difret (Sinema Filmi)
2014 – Direnen (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2016 – Kung Fu Panda 3 (Tigress) (Sinema Filmi)
2015 – By The Sea / Hayatın Kıyısında (Vanessa) (Sinema Filmi)
2014 – Malefiz (Maleficent) (Sinema Filmi)
2011 – Kung Fu Panda: The Kaboom Of Doom (Tigress (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2011 – Kung Fu Panda 2 (Tigress (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2010 – Turist (Elise) (Sinema Filmi)
2010 – Jane’s Journey (Kendisi) (Sinema Filmi)
2010 – Ajan Salt (Evelyn Salt) (Sinema Filmi)
2009 – The 66th Annual Golden Globe A… (Kendisi) (Tv Programı)
2009 – 81st Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – Wanted (Fox) (Sinema Filmi)
2008 – Iki Yüzlü (Christine Collins ) (Sinema Filmi)
2008 – Kung Fu Panda (Tigress (Seslendirme)) (Sinema Filmi)
2007 – Dinç Bir Kalp (Mariane Pearl ) (Sinema Filmi)
2007 – Beowulf: Baki Savaşçı (Grendel’in Annesi) (Sinema Filmi)
2006 – Kirli Sırlar (Clover Wilson) (Sinema Filmi)
2005 – Sledge: The Untold Story (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 – MR. & MRS. SMİTH (Jane Smith) (Sinema Filmi)
2004 – The 76th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2004 – Sky Captain ve Yarının Dünyası (Franky) (Sinema Filmi)
2004 – Köpekbalığı Hikayesi (Lola-Seslendirme) (Sinema Filmi)
2004 – Hayatın Benim (Illeana) (Sinema Filmi)
2004 – Büyük İskender (Olympias) (Sinema Filmi)
2003 – Sınırların Ötesinde (Sarah Jordan) (Sinema Filmi)
2003 – LARA CROFT TOMB RAİDER: THE CRADLE OF LİFE (Lara Croft ) (Sinema Filmi)
2002 – Hayatın Hakkını Ver (Lanie Kerrigan) (Sinema Filmi)
2001 – Lara Croft: Tomb Raider (Lara Croft) (Sinema Filmi)
2001 – ORİGİNAL SİN / Günahkar (Julia Russell – Bonnie Castle) (Sinema Filmi)
2000 – GONE İN SİXTY SECONDS / 60 Saniye (Sway) (Sinema Filmi)
1999 – Pushing Tin (Mary Bell) (Sinema Filmi)
1999 – Kemik Koleksiyoncusu (Amelia Donaghy) (Sinema Filmi)
1999 – GİRL INTERRUPTED / Aklım Karıştı (Lisa Rowe) (Sinema Filmi)
1998 – Çapraz Hayatlar (Joan) (Sinema Filmi)
1998 – Gia (Gia Marie Carangi) (TV Filmi)
1997 – Tanrı’yı Oynamak (Claire) (Sinema Filmi)
1997 – George Wallace (Cornelia Wallace) (TV Filmi)
1996 – Love Is All There Is (Gina Malacici) (Sinema Filmi)
1996 – Foxfire (Margret Sadovsky) (Sinema Filmi)
1995 – Hackers (Kate Libby) (Sinema Filmi)
1995 – Delil Değil (Jodie Swearingen) (Sinema Filmi)
1987 – Biography (Kendisi) (TV Dizisi)
1985 – Larry King Live (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Birim)
1984 – Cinema 3 (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Birim)
1981 – Entertainment Tonight (Kendisi) (25 Bölüm)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı