A

Anna Kournikova

Anna Kournikova Biyografisi

Anna Kournikova, 1981 doğumlu Rus tenisçi ve model. İsmi google’da en fazla arananlar listesinde birincil sıralarda bulunan; şöhretini güzelliği, beline dek uzanan sarı saçları ve tabiki tenis oyunculuğuyla elde eden Kournikova, tenis dünyasının en meşhur sporcularından biri olmasına rağmen kariyeri baştan başa hiç turnuva şampiyonluğu kazanamadı.
Anna Sergeyevna Kournikova, 7 Haziran 1981’de Alla ve Sergei Kournikov çiftinin tek çocuğu olarak Moskova’da dünyaya geldi. Ardından Amerika’ya göçeden aliesiyle birlikte Miami, Florida’ya yerleşen Anna, erken yaşlarda Nick Bollettieri Tennis Academy‘de eğitim almaya başladı. 13 ve 14 yaşlarındayken İtalya Açık da dahil elde etmek üzere farklı alanlara yönlendirilmiş turnuvalar kazanan Kournikova, bu nedenle Milletlerarası Küçükler Tenisi’nde adından laf ettirdi. 1995 yılında 18 yaş altı Küçükler Avrupa Şampiyonu (Junior European Champion Under 18) ve ITF küçükler Dünya Şampiyonu (Junior World Champion Under 18) olduğunda 14 yaşındaydı.

Kournikova, profosyonel tenis kariyerine Rusya namına katıldığı Fed Cup turnuvasıyla başladı, bu sırada 14 yaşında olan Kournikova, en genç katılımcı ve kazanan oldu. 15 yaşındayken 1996 U.S Open’da (Amerika Açık) 4.tura kadar yükseldi, lakin o dönemin bir numaralı tenisçisi Steffi Graf kadar turnuvadan elendi.

Kournikova 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları‘na, Rusya Delegasyonu’nun bir sporcusu olarak katıldı. 1997 yılında 16 yaşında iken katıldığı Wimbledon turnuvasında yarı finale kadar yükseldi, fakat o yılın şampiyonu Martina Hingis’e 6-3 ve 6-2 lik setlerle yenilerek bu turnuvadan elendi.

1998, Anna Kournikova’nın çıkışa geçtiği yıl oldu. İlk kere WTA Top 20 sıralamasına giren Kournikova, Martina Hingis, Lindsay Davenport ve Steffi Graf aleyhinde zaferler elde etti ve gerisinde da 1999 ve 2002’de Martina Hingis ile birlikte çiftlerde Avustralya Açık Şampiyonluğu elde etti. Bu sıralarda Hingis ve Kournikova, süpermodel görünümlerinden nedeniyle tenis dünyasının Spice Girls’ü olarak nitelendirildiler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adam Baldwin

Kournikova, çiftlerde başarılı bir sporcu olduğunu, Avustralya Açık Şampiyonluğu da dahil almak üzere 16 çiftler turnuvası kazanarak kanıtladı. Hem girift çiftlerde U.S Open ve yeniden çiftlerde Wimbledon’da final oynadı. Çiftlerde WTA (Women’s Tennis Association) sıralamasında birinciliğe dek yükselen Kournikova, profesyonel kariyeri baştan başa 200 çiftler maçında, 71 başarı elde etti.

Tekler kariyeri 1999 yılında düşüşe geçen Anna, kariyerinin büyük bir bölümününde WTA sıralamasında 10.luk ile 15.lik arasında yer aldı. Sıralamada maksimum 8.liğe yükselebilen ve katıldığı 130 tekler turnuvasında hiçbir şampiyonluğu bulunmayan Kournikova, kariyerinde sadece 4 defa finale çıkmayı başardı. Keza bu finallerin hiçbirisi Grand Slam finali değildi.

1.73 metre boyundaki Kournikova, bir tenis oyuncusu olarak üçgenin taban olmayan kenarı çabukluğu, saldırgan baseline oyunu, angleları ve dropshotları ile tanımlandı. Fakat neşesiz hali, yaptığı basit hatalar ve zaman zaman kullandığı olağanüstü fena servis atışları onun eleştirilen özellikleriydi. Kournikova, kariyeri her tarafında teklerde 209 maçın 129’unu galibiyetle tamamladı.

Son dönemlerde yaşadığı sırt ve bel problemleri sebebiyle ve geçirdiği sakatlıklar yüzünden WTA sıralamasında gerilere düşen Kournikova, 2003 yılından bu yanlamasına hiçbir WTA turnuvasında yer almadı ve konuyla ilgili son olarak ELLE magazin dergisinin 2005 temmuz sayısında şu açıklamayı yaptı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifEğer kendimi 100% hazır hissedersem bitmiş kortlara dönmeyi ve yarışmayı isterim.

Destek amaçlı eğlence maçlarına meydana çıkan Kournikova, bununla birlikte World Team Tennis (WTT) içerisinde bulunan Sacramento Capitals takımının bir üyesi ve yalnızca çiftler kategorisinde mücadele ediyor. Teklerde bazı başarıları olan ama esas başarıyı çiftler kategorisinde 1 numaraya kadar yükselerek yakalayan ve tenis oyuncuları Pam Shriver ve Peter Fleming ile kıyaslanan Kournikova, partneri Martina Hingis ile beraber 1999 ve 2002’de çiftlerde, Avustralya Açık Grand Slam’de şampiyon oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aylin Şallı

2004 yılında Elton John tarafından düzenlenen 3 yardım organizasyonunda ünlü tenisçiler Serena Williams ve Andy Roddick ile birlikte bulunan Anna, hem ocak 2005’de Hindistan’da meydana gelen tsunami felaketi sebebiyle yapılan destek organizasyonunda, çiftlerde John McEnroe, Andy Roddick ve Chris Evert ile beraber ziyafet maçı yaptı. Kournikova, kasım 2005’de Martina Hingis ile beraber takım oluşturdu ve ikili yardım nedeniyle WTT finallerinde Lisa Raymond ve Samantha Stosur’a karşısında maç yaptı.

Şöhretinin bir bölümü de özel hayatı ve modellikten gelen Kournikova, 15 yaşındayken 1996 U.S.Open‘da yer almasıyla birlikte, bedensel güzelliğiyle de herkesin dikkatini çekerek dünya üzerindeki bir çok magazin dergisinde fotoğrafları ve röportajlarıyla yer aldı. Anna Kournikova 2000 yılında, Jim Carrey’in başrolünü oynadığı Me, Myself ve Irene filminde bir motel müdürü rolünü oynadı.

1998, 2000, 2002 ve 2003’de People Dergisi’nin 50 En Hoş İnsan Listesi’nde (50 Most Beautiful People) yeralan Kournikova, ESPN.com göre En Seksi Sporcu (Hottest Female Athlete) ve seçildi. 2002’de FHM Dergisi’nin ayrıca Amerika hem de İngiltere’de yayınlanan sayılarında seçtiği 100 Dünyanın En Seksi Kadınları (100 Sexiest Women in the World) listelerinde yer aldı.

Uygar durumu bir fazla defa konu olan Kournikova’nın, hokey oyuncusu Pavel Bure ile nişanlandığına dair bir çok söylenti ortaya atıldı. NHL Hokey yıldızı Sergei Federov ile ise 2001 yılında evlendiğine dair söylentiler çıktı. Kournikova’nın menajeri bunu yalanladı lakin Fedorov, 2003 yılında evlendiklerini ve demin boşandıklarını açıkladı.

Enrique İglesias’ın ‘Escape‘ klibinde oynamasının gerisinde başlayan ilişkileri hala sürmekte olan ikilinin, 2003 ve 2005 yılında gizlice evlendiklerine dair söylentiler çıktı. Kournikova ise bu koşul hakkında bir açıklamada bulunmadı. Çift Espn.com göre yapılan oylamada En Seksi Çift (Hottest Couple) seçildi. Anna Kournikova halen Miami, Florida’da yaşıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Maria Sharapova
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı