A

Anne Hathaway

Anne Hathaway Biyografisi

People dergisi kadar 2006 yılında En Hoş 50 İnsan aralarında gösterilmiş olan Amerika’lı sinema ve dizi oyuncusu. Get Real dizisi ile ünlü olan ve Havoc, Devil Wears Prada gibi filmlerde karşımıza meydana çıkan genç oyuncu, son olarak Tim Burton’ın yönettiği Alice in Wonderland filmindeki başarılı performansı ile karşımıza çıkmıştır.
Anne Jacqueline Hathaway, 12 Kasım 1982 tarihinde, Brooklyn, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Babası avukat olan Gerald Hathaway, annesi ise oyuncu olan Kate McCauley’di. Koyu bir Katolik olarak yetiştirilen Hathaway, abisinin eşcinsel olduğunu öğrendikten sonradan, şahısların cinsel tercihlerine karışan bir mezhebin üyesi olmayacağını öne sürerek kendisini mezhepsiz bir Hristiyan olarak tanımladı.

Çocukluğundan itibaren hemşire olmak isteyen Haltaway, bu rüyasından vazgeçmesinin gerisinde sinema dünyasına yöneldi. Millburn Lisesi’nde okuduğu sıralarda pek çok tiyatro oyununda yer alan genç oyuncu, lisedeyken sergilediği Once Upon a Mattress adlı oyunla Paper Mill Playhouse ödüllerinde Yükselen Genç seli oyuncu olarak aday gösterildi.

Vassar College’da bayan çalışmaları alanında bir vakit eğitim aldıktan sonra New York Üniversitesi’ne katılan Hathaway, burada okuduğu süre dahilinde Barrow Group Theater Company adlı tiyatro okulunda eğitim aldı. İlk T.V. deneyimini kısa ömürlü dizi Get Real ile, 1999 yılında yaşayan oyuncu, 2001 yılında The Princess Diaries adlı filmde başrol oynadı, hem 2001 yılında, The Other Side of Heaven ve 2002 yılında Nicholas Nickleby adlı filmlerde yan rollerde oynadı.

19992005 yılları aralarında ağırlıklı olarak aile filmleri ve çocuklara yönelik yapımlarda bulunan Hathaway, bu tarihten sonradan daha ciddi filmlerde oynama kararı aldığını açıkladı. 2005 yılında Hoodwinked! adlı animasyonda Kırmızı Başlıklı Kız’ı seslendiren genç oyuncu, aynı yıl Barbara Kopple’ın yönettiği ve zengin genç Kaliforniya’lı çocukların karşılaştıkları sorunları anlatan Havoc ve 19631981 yılları aralarında Amerika’nın batısındaki iki erkek arasındaki romantik ilişkiyi konu alan Brokeback Mountain’da rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Lokurlu

2006 yılını The Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer) ve 2007 yılını Becoming Jane adlı filmlerle kapatan Hathaway, 2008 yılında Becoming Jane, Get Smart, Passengers ve Rachel Getting Married adlı yapımlar rol aldı. Jonathan Demme tarafından yönetilen ve bir drama filmi olan Rachel Getting Married, genç oyuncuya Oscar, Yüksekokul Ödülleri ve pek çok meşhur ödül töreninde en iyi oyuncu adaylığı getirdi; Hathaway bu film ile Prism Award ve Southeastern Film Critics Association Award’ın içinde bulunduğu toplam sekiz ödül kazandı.

2009 yılında olumsuz eleştirilere karşın yüksek bir gişe hasılatı şampiyon Bride Wars adlı romantik komedi filminde rol alan Hathaway, 2010 yılında Valentine’s Day ve Alice in Wonderland adlı sinema filmlerinde rol aldı ve de meşhur T.V. canlandırma serisi Family Guy’ın bir takım bölümlerinde seslendirme sanatçısı olarak yer aldı. Tim Burton’ın yönettiği ve başrollerini Johnny Depp, Helena Bonham Carter ve Mia Wasikowska ile paylaştığı Alice in Wonderland filminde Beyaz Kraliçe (White Queen) karakterini canlandıran başarılı oyuncu, performansı ile eleştirmenlerden tam not aldı.

11 Aralık 2010 tarihinde Norveç Oslo’da yapılan “Nobel Uzlaşma Ödülü Konseri”nde Denzel Washington ile birlikte Anne Hathaway sunuculuk yapmıştır.

Son olarak Rachel Getting Married filmi ile Oscar ve Altın Küre gibi ödüllere aday olmuştur. Anne Hathaway yeni çekimine başlanan ‘Sefiller’ filmi için tek çocuklu anne ‘Fantine’ karakterini canlandıracak ve bu rol için rolünü daha inandırıcı kılmak namına günde yalnızca 500 kalorilik diyet uyguladığı belirtildi.

Anne Hathaway Kasım 2011 de aktör Adam Shulman ile nişanlandı. Filmleri :
One Day (2011)
Love & Other Drugs (2011)
Valentine’s Day (2010)
The Fiance (2010)
Alice in Wonderland (2010)
Bride Wars (2009)
Passengers (2008)
Rachel Getting Married (2008)
Get Smart(2008)
Becoming Jane (2007)
The Devil Wears Prada (2006)
Brokeback Mountain (2005)
Havoc (2005)
Hoodwinked! (2005)
The Princess Diaries 2: Royal Engagement (2004)
Ella Enchanted (2004)
Nicholas Nickleby (2002)
The Other Side of Heaven (2001)
The Princess Diaries (2001)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Christian Bale
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı