A

Antoni Gaudi

Antoni Gaudi Biyografisi

Katalan Modernizm (Modernisme) sanat akımının dünyaca meşhur öncü sanatçısıdır. Barselona’nın en ünlü mimari eserlerinin yaratıcısıdır.

Antoni Gaudi, 25 Haziran 1852 tarihinde Reus, İspanya’da doğmuştur. Tam adı Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet’dir. Babası bir bakırcı ustası idi. Çocukluğunda demirci çırağı olarak çalıştı. Zengin olmayan ailesi onu 13 yaşında koyu kesin. Vejetaryen olması, sağlığa zararlı beslenmesi ve sıkça uzun süreli oruçlar tutması onu o kadar fazla hastalıkla yüzyüze getirmiştir.

1869 yılında Barselona’da Escola Provinciya dArquitecture’da başladığı mimarlık eğitimini ise 1874 – 1876 yılları askerlik hizmeti ve farklı alanlara yönlendirilmiş nedenlerle sekiz sene sürmüştür. 1878 yılında eğitimini tamamladığı Barselona kenti, bütün sanatsal etkinliklerinin merkezi olmuş ve kişiliğinin gelişiminde büyük yer tutmuştur. O dönem, Barselona’da özellikle tekstil endüstrisinin gelişmesiyle orta sınıfın güçlendiği, zenginliğin ve kentsel gelişimin arttığı bir dönemde özgürlük ve eşsiz tasarımları ile Katalan burjuvası içinde aranılan bir sanatkâr olmuştur.

İlk kayda değer eseri, Vicens ailesi için 1883-1888 tarihlerinde yaptığı Barselona’daki Casa Vicens adlı yazlık evdir. sonra Eusebi Güell adlı sanayici ile kuvvetli bir arkadaşlık ilişkisi kurarak bu aile için yaptığı eserlerle Barselona’da ün ve prestij sahibi olmuştur.

Bu eserler, Güell Pavilyonu, Güell Saray Güell Türbesi ve Güell Parkı’dır. Öteki önemli eserleri arasında Teresano Koleji, kendisine yılın binası ödülünü kazandıran Celvet Evi, Bellesgurad Villası, Battlo Evi ve La Pedrera adıyla aşina Casa Milà bulunur.

Antoni Gaudi’nin en ünlü ve sansasyonel eseri ise az kalsın hayatını adadığı, yapımı halen süren La Sagrada Familia Kilisesi‘dir. Antoni Gaudi, 1882 yılında F. del Villar göre yapımına başlanan bu kiliseyi bitirme işini 1883 yılında üzerine aldı. Gittikçe daha pozitif zamanını bu esere ayıran Gaudi, 1908 yılında başka proje almayı bıraktı ve 1926 yılında ölümüne değin sadece La Sagrada Familia ile uğraştı. Yalnızca bütün enerjisini esere ayırmakla kalmadı, stüdyosunu da inşaata taşıdı. Ancak, Antoni Gaudi eseri tamamlayamadan hayatını kaybetti. Kilisenin yapımı bir türlü tamamlanamadı. Sagrada Família’nın yapımı bugün de devam ediyor, ancak Gaudí’nin tasarımıyla yeni eklentiler arasındaki farklar oldukça belirgin. Kilisenin tamamlanmasının 2026 yılını bulabileceği belirtiliyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Amadeo Preziosi

Antoni Gaudi öğrencilik dönemlerinde sosyalizme sempati duymuştur. Hayatı baştan başa koyu katolikliğinin yanında ateşli bir Katalan milliyetçisiydi. Gençliğinde varlıklı dostlara sahip ve fiyatı yüksek zevklere sahip olmuşken ilerleyen yaşlarında kendini materyalist hayattan ayrıntılarıyla uzaktan tutmuştur. Hiç evlenmemiş ve bilindiği kadarı ile bir bayanla ilişkisi de olmamıştır.

Antoni Gaudi, 7 Temmuz 1926 tarihinde Barselona, İspanya’da kiliseye akşam duasına giderken, bir tramvayın çarpmasıyla yaralanmış ve maalesef kurtarılamayarak 10 Temmuz 1926 tarihinde 74 yaşında ölmüştür.

Antoni Gaudi’nin eserlerinin sekiz parça başına UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Park Güell, Palau Güell ve Casa Milà 1984’te, La Sagrada Familia’nın “İsa’nın Doğuşu” cephesi ile yeraltı türbesi, Casa Vicesn, Casa Battlo ve Colonia Güell Türbesi 2005’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Antoni Gaudi’nin Sanatı :
Gaudi en her yerde itibaren tüm eserlerinde doğadan esinlenmiştlgalı, kıvrımlı ve asimetrik çizgileri çoğu kez kullanır. Bir tasarımda keskin hatlı çizgiler kullanacak ise, tekdüzeliği yarmak için mutlaka bakışımsız öğelere de yer verir.

Gaudi erken dönemlerinde doğu sanatlarından (İran, Hint, Japon vb) etkilenirken ileri dönemlerde diğer öyle çok ressam gibi gotik mimariden etkilenir olmuştur. Ona kadar yapıtlarında Fransa’da ortaya çıkmış olan bu mimari tarzın yanlışlarını düzeltmiş ve eksiklerini tamamlamıştır. Yeni gotik tarzdaki La Sagrada Familia Kilisesi’ni tasarlarken tüm mimari bilgisini kompleks semboller sistemi ve inancın gizemlerine ilişkin görsel açıklamalarla birleştirerek bir 20. YY. katedrali yaratmayı arzulamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı