A

Arif Mardin

Arif Mardin Biyografisi

Arif Mardin, değişik müzik türlerinde çok sayıda sanatçının piyasaya çıkmasına önayak olmuş olan başarılı prodüktör.

15 Mart 1932‘de, içlerinde diplomatların ve devlet adamlarının da bulunduğu saygıdeğer bir ailenin oğlu olarak istanbul’da dünyaya geldi. Bing Cosby ve Glenn Miller gibi kayda değer caz sanatçılarını dinleyerek gelişen Mardin, ablası Betul Mardin aracılığıyla tanıştığı müzik eleştirmeni Cüneyt Sermet doğruca müzik dünyasına birincil adımını attı. İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nünden mezun olduktan sonra, London School of Economics’e giren Mardin, bu yıllarda düzenleme ve orkestrasyon denemeleri yapmaya başladı fakat hiçbir vakit müzik üzerine bir kariyer planlamadı.

1956 yılında İstanbul’daki bir konserde meşhur Amerikalı caz müzisyenleri Dizzy Gillespie ve Quincy Jones ile tanıştıktan sonradan müzik dünyasına dahil olmaya karar veren Mardin, Amerika‘da bir radyo istasyonunda çalışan arkadaşı Tahir Sur‘a, yaptığı üç düzenleme demosunu gönderdi. Tahir Sur’un bu demoları Quincy Jones’a ulaştırmasının arkasından Mardin, Quincy Jones’un verdiği bursla Berklee College of Music‘e girdi.

1958 yılında nişanlısı Latife ile birlikte Boston‘a taşındı ve Berklee’den mezun olduktan daha sonra bir sene her tarafında bu okulda eğitmenlik yaptı.

1963 yılına gelindiğinde Atlantic Records‘ta, Ahmet Ertegün‘ün kardeşi Nesuhi Ertegün‘ün asistanı olarak çalışmaya başladı ve kısa zaman içinde başarıları bir uçtan bir uca kariyerinde önemli ilerlemeler kaydetti. Kariyeri her tarafında arasında Carly Simon, Petula Clark, Bette Midler, Barbra Streisand, the Bee Gees, Diana Ross, Queen, Patti Labelle, Aretha Franklin, Anita Baker, Judy Collins, Phil Collins, Culture Club, Roberta Flack, Hall & Oates, Donny Hathaway, Norah Jones, Chaka Khan, George Benson, Side Show, The Manhattan Aktarma, Çağdaş Jazz Quartet, Willie Nelson, John Prine, Dusty Springfield, David Bowie, Jewel ve Ringo Starr‘ın da bulunduğu sayısız ismin prodüktörlüğünü yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abba

40 yılı aşkın süren kariyeri boyunca 40 altın ve platin plak ödülü, 15 Grammy adaylığı ve 12 Grammy Ödülü kazandı.

Arif Mardin 25 Haziran 2006‘da, pankreas kanserine karşı verdiği uzun mücadelenin ardındaki bu hastalığa yenik düşerek, New York‘daki evinde hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı