A

Arturo Toscanini

Arturo Toscanini Biyografisi

Amerika’da Metropolitan Opera’da orkesra şefliği yapmış olan Arturo Toscanini, tüm zamanların en iyi şefidir.

Arturo Toscanini, 25 Mart 1867 tarihinde Parma, İtalya’da Claudio Toscanini, Paola Montani çiftinin oğlu olarak doğmuştur.

Parma Konservatuvarı’nda öğrenim fark etti, çello eğitimi aldı. 1885 yılında Reggia Operası’nda viyolonsel çalmaya başladı. Ertesi sene koro yöneticisi yardımcısı oldu. Aynı sene Aida’yı ezberden çaldırarak 19 yaşında birincil konserini yönetti. Bu durum dünyada yankılar uyandırdı. 1887 yılında İtalya’nın Milano kentinde yer alan ve dünyanın en tanınan opera binalarından biri La Scala’nın orkestrasında viyolonsel çalmaya başladığı sıralarda Giuseppe Verdi ile tanıştı. Verdi’nin Othello’sunun prömiyerinde, Verdi’nin denetiminde çello çaldı. 1898 yılında La Scala’nın orkestra yöneticisi oldu. Giacomo Puccini‘nin La Boheme’i ve Ruggero Leoncavallo‘nun Pagliacci’sinin prömiyerlerinin şefliğini yaptı.

1908 yılında New York’a gitgide artarak Metropolitan Operası’nın müzik yönetmeni oldu. 1908 – 1915 yıllarında Metropolitan Opera’da şeflik yaptı. 1915 yılında her yerde İtalya‘ya döndü. Birinci Dünya Savaşı yıllarında yaralananlar için konserler verdi, askeri bandolar yönetti. 1921 yılında bir orkestra ile amerika turnesi yaptı. 1921 yılında La Scala’nın orkestra yöneticisi oldu. Ve burada Arrigo Boito‘nun “nerone” (1924), Giacomo Puccini‘nin “turandot” (1926) operalarının birincil sunularını yönetti.

Benito Mussolini ile politik anlaşmazlıkları nedeniyle 1928 yılında her tarafta ABD’ye giderek 1936 yılına değin New York Filarmoni Orkestrası’nı yönetti. 1930‘da Almanya, Bayreuth’da Vilhelm Richard Wagner festivalini yönetti. 1933’de aynı karnaval için tekrar çağrıldıysa da kabul etmedi. 1938‘de Salzburg’da Wolfgang Amadeus Mozart festivallerini yönetti.

1939 yılında Amerika’ya dönerek NBC’de (National Broadcasting Corporation) bir radyo orkestrası kurdu. Çok değişik bestecilerin eserlerini yorumlarken tüm konserlerini ezberden yönetti. her zaman ödün vermeyen fazla sert disipliniyle bilinen Toscanini özellikle İtalyan operalarıyla başarı kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anthony van Dyck

Arturo Toscanini, 1897 yılında Carla De Martini ile evlendi. Toscanini, Giorgio Toscanini adlarında çocukları vardır.

Arturo Toscanini, 16 Ocak 1957 tarihinde Riverdale, New York, ABD’da 90 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı