A

Arzuhan Doğan Yalçındağ

Arzuhan Doğan Yalçındağ Biyografisi

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 1964 yılında istanbul’da Sema Işıl Doğan ve Aydınlatılmış Doğan’ın kızı olarak doğmuştur. Begümhan Doğan Faralyalı (d.1976), Hanzade Doğan Boyner (d.1973), Vuslat Doğan Sabancı (d.1971) adlarında 3 kız kardeşi vardır. Arzuhan Doğan Yalçındağ, sırasıyla Saint – Michel Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümü ve Londra’da Amerikan Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi.
Arzuhan Doğan Yalçındağ; Profesyonel iş hayatına 1990 yılınn Quelle firması ile birlikte Mail Order şirketini kurarak başladı ve 1992 yılına kadar bu şirkette idare yaptı. 1993-1995 yılları aralarında Alternatif Bank’ın kuruluş çalışmalarına katıldı ve bankanın faaliyete geçmesiyle beraber Idare Kurulunda yer aldı.

1995-1996 yılları arasında, Uyruk Dergi Grubunun yönetiminde atama bölge Arzuhan Doğan Yalçındağ, Finans Bölümünün sorumluluğunu üstlendi ve 1996 yılında Kanal D‘de çalışmaya başladı. Halen Doğan TV ve Radyolarda CEO ve Doğan Holding Idare Heyeti Üyeliği görevlerini sürdüren Arzuhan Doğan Yalçındağ, 1999 yılında CNN International ile Doğan Yayın Holding arasında haber kanalı kurulması yönündeki çalışmaları başlattı ve proje Amerikalı Time Warner Grubu ile karşılıklı olarak 2000 yılında CNN TÜRK adıyla yayınlama hayatına başladı.

Arzuhan Doğan Yalçındağ 2005 yılında bünyesine Kanal D, CNN Türk, DMC, Radyolar ve D Prodüksiyon’u toplayan Doğan TV Holding ‘i kurmuş, şirketin İcra Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmiştir.

2007-2010 yılları aralarında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Idare Heyeti Başkanlığı’nı yürütmüştür. Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD’ın tarihindeki ilk kadın başkanıdır.

Avrupa Birliği için Bayan İnisiyatifi’nin kurucu başkanı olarak da Türkiye namına AB ülkelerinde lobi çalışmalarını yürütmüş olan Arzuhan Doğan Yalçındağ, Kültürlü Doğan Vakfı’nın ve Türkiye Bayan Girişimciler Derneği kurucu üyesidir, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı üyesi ve İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi yönetim kurulu üyesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abiy Ahmed Ali

Yalçındağ, Dünya Ekonomik Forum’u (WEF) göre Genç Global Lider seçilen Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan TV Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekte ve Kültürlü Doğan Vakfı’nın kurucularından olup, Idare Heyeti Üyeliği görevine halen devam ediyor.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, Mehmet Ali Yalçındağ ile evlidir ve iki çocuğu vardır.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barıştırma sürecini yönetecek olan 63 şahsiyet Akil halk müziği listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı