A

Asaf Savaş Akat

Asaf Savaş Akat Biyografisi

Asaf Savaş Akat, 3 Şubat 1943 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesinin adı Hak Akat’dır. İstanbul Levent İlkokulundan 1954 yılında mezun olduktan sonradan bir yıl ABD‘de ortaokul seviyesinde Kaliforniya, Redondo Beach kasabasında Redondo Union okulunda eğitim görebilen Akat, İstanbul’a dönerek Galatasaray Lisesi‘nden 1962 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde başladı, 1966 yılında bitirdi ve daha sonra 1968 yılında üniversite öğrenimini İngiltere Norwich’de İngiltere East Anglia Üniversitesinde master eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doktora yaptı. AFS, AIESEC, OECD ve ABD bursları ile aralıklarla değişik ülkelerde eğitim, staj, kurs ve sertifika programlarına katıldı.
Asaf Savaş Akat, 1966 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde asistanlık görevine başladı, 1973’te doçent oldu. Aynı üniversitede ve Marmara Üniversitesinde öğretim üyeliği, İstanbul School of International Studies’de akademik kurul üyeliği yaptı. 1970 yılında Londra Ekonomi Üniversitesi’nde ziyaretçi olarak araştırma yaptı. 1974 yılında Devlet Güvenlik Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1980 yılında da İstanbul Üniversitesi’nde profesör oldu. 1996-1998 yıllarında Data Üniversitesi Rektörlüğü görevini üstlendi. Halen benzer üniversitede öğretim üyesidir.

Asaf Savaş Akat, akademik yaşamının yanı sıra meslek yaşamında da kayda değer görevler aldı. 1982’den 1992’ye değin sırasıyla Kavala Şirketler Grubu Başkan Danışmanı, Çatı İnşaat Şirket Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Kavala Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Üyesi, Kavala Yatırım Idare Heyeti ve Yürütme Kurulu Üyesi, İMTAŞ Sigorta Idare Heyeti Başkanı, Eczacıbaşı İlaç Yürütme Kurulu Danışmanı ve Eczacıbaşı Holdingrak çalıştı.

Royal Economic Society ve TÜSİAD‘a da aza olan Akat, Bilgi Üniversitesi rektörlüğü ve Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyelikleri (1996-1998) görevinin ardından NTV televizyon kanalında Ekodiyalog adlı ekonomi programına katıldı ve önce Sabahtan, daha sonra Vatan gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Cevdet Oran

Demokratik Sol Parti’nin ilk zamanlarında adı geçse de, sonra Sosyal Demokrat Halkçı Parti’ye katıldı. 1993 yılından sonra görünüm değişikliği yaşamasıyla Cem Boyner‘in öncülüğündeki Yeni Demokrasi Hareketi içinde kurucular arasında yer aldı.

Akat’ın çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve yazısı vardır. Keza, yurtiçi ve yurtdışında fazla sayıda konferans, seminer ve söyleşi yapmış; radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. 1994 yılında Sabahtan gazetesinde başladığı köşe yazarlığını Vatan gazetesinde sürdürmektedir. Ayrıca, 1995’cilt bu yanlamasına haftalık Para dergisinde köşe yazıları yazmakta, 1999’dan bu yanlamasına da NTV’de Deniz Gökçe, Mahfi Eğilmez, Ege Cansen ve Taner Berksoy ile birlikte Ekodiyalog programını yapmaktadır.

çok iyi İngilizce bilen Akat, aynı zamanda Türkiye Simultane Tercümanlar Derneği kurucu üyesi ve bazı sosyal kurum ve kuruluşların üyesi olup 1984 yılında “Alternatif Çoğalma Stratejisi” adlı kitabıyla Sedat Simavi Vakfı Ödülü kazanmıştır.

Asaf Savaş Akat, Terakki Vakfı yöneticilerindendir ve Galatasaray Spor Kulübü üyesidir.

Asaf Savaş Akat’ın birincil eşi Halid Ziya Uşaklıgil‘in torunu gazeteci, yazan Emine Uşaklıgil idi. Boşandılar. Asaf Savaş Akat, derhal ikinci eşi sosyolog Nilüfer Göle ile evlidir.

Kitapları :
1975 – İktisat İlmi ve İktisat Siyaseti: Genel İlkeler
1975 – İktisat İlmi ve İktisat Siyaseti: Mikro Teori
1980 – İktisadi Analiz
1984 – Alternatif Artış Stratejisi
1991 – Sosyal demokrasi gündemi
2004 – İdris Küçükömer’in Mirası (Sanal Kitap)
2009 – İktisadi Analiz
2016 – Sivil Toplum Yelken Direği Beyi İdris Küçükömer

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı