A

Asil Nadir

Asil Nadir Biyografisi

Türkiye onu ihtişamlı hayatıyla tanıdı. Elektronikten medyaya enerjik bir imparatorluğu vardı. Sonra bir gün Londra’da, kendi şirketini soyduğu gerekçesiyle tutuklandı.
Asil Nadir, Asilkan Nadir 1 Mayıs 1941 tarihinde Kıbrıs’ın Lefke şehirinde, İrfan Nadir ve Safiye Nadir’in ortanca çocuğu olarak doğdu. Çocukluğunda Magosa’nın Maraş bölgesinde gazete satarak büyüdü. Magosa’da Maronit Eleni’nin evinde kiracı olarak oturuyorlardı. Ablasının adı Meral kız kardeşinin adı ise Bilge idi. İlkokulu Gazi ilkokuluna, orta ve liseyi Kıbrısta okudu. Babası Kıbrıs’ta birincil otobüs şirketini kurdu.

1955’de başlayan EOKA saldırıları Kıbrıs’ın üstüne kabus gibi iner. Tüm Kıbrıs’ta olduğu gibi Nadirlerin yaşamında da yok olur kolaylık.

1961 yılında ailesinin Londra‘ya taşınması ile 22 yaşında yeni bir hayata başladı. Bu dönemde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okumaktaydı.

Kısa bir süre daha sonra Londra‘da Commercial Road’da yer alan bir cash-and-carry konfeksiyon şirketi olan Wear Well’i satın aldı.

1974 Uzlaşma Hareketi ardından Kuzey Kıbrıs’a gelerek Rumlardan geriye kalan işletmeleri değerlendirdi. 70’li yılların başında şirket yılda bir milyon sterlin gelir getirmeye başlamıştı. O dönemde İngiltere‘de zarar eden Polly Peck şirketinin hisselerini satın aldı. 1985 yılı başlarında ise özel serveti çoktan 500 milyon sterlini aşmıştı.

1980’lerin ortasında Polly Peck, İngiltere’nin en büyük grupları arasına girmeyi başardı. Polly Peck, Fransız meyva dağılma şirketi ve Japon elektronik şirketi Sansui’nin hisselerini satın aldı. Polly Peck, Türkiye’de de Güneş, Günaydın gazeteleri ve Gelişim Yayınları’nın yeni sahibi Vestel şirketinin de kurucusu oldu.

Türk kamuoyu, İngiliz pasaportlu Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir ile 1980 yılında tanıştı. Asıl çıkışını 1984 yılında yaptı. Sunday Times gazetesi onu dünyanın en zengin insanları aralarında 11. sıraya yerleştirmişti. Ayrıca risk üslenme bazında dünyanın 15 gözü pek işadamı arasında kabul ediliyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Atiba Hutchinson

Dönemin Türkiye Başbakanı Turgut Özal‘ın tavsiyesi ile 1988 yılında Günaydın gazetesini satın alarak Türk basın dünyasına girdi. Güneş ve Gelişim dergi gruplarını da bu ilk satışın derhal ardındaki satın aldı. Türkiye’de özellikle basın sektöründeki yatırımları ile ve Vestel’in kurucusu olarak tanındı.

1989’da tarım, yiyecek, dokuma, elektronik, denizcilik, turizm ve medya alanlarında bir imparator olarak kabul ediliyordu.

1990’da İngiltere Borsası’nda operasyon gören Polly Peck şirketinin hisselerinde suni artma sağlamak amacıyla şirket içi alım yaptığı gerekçesiyle suçlandı. Itham, borsadaki hisselerden kaçışı getirince şirket büyük bir mali krize girdi. İngiltere Ağır Dolandırıcılık Masası, Nadir’i zimmetine para geçirmekle suçlayarak mal ve para varlığının dondurulması için Yüksek Duruşma’den karar çıkarttı. Tutuklandı, 3,5 milyon sterlinlik kefaletle özgürlük bırakıldı. 1993 Mayıs’ında İngiltere’deki gümrüksüz bir küçük havaalanından KKTC‘ye kaçtı.

15 Aralık 1990‘da aleyhine 18 hırsızlık suçu ileri sürülüyordu. Kasım 1991’de ise bu suçlamaların sayısı 76’ya ulaşmıştı. 1992 yılının Haziran ayında ise suçlarının sayısı 76’dan 30’a düşürüldü. 93 Eylül’ünde yargılanmasına karar verildi. Mayıs 93’te, doğduğu ülkeye belirli dönüş yaparak hayatında yeni bir dönemi başlattı.

Asil Nadir’in basında çoğu kez bulunan eski eşi Ayşegül Tecimer de tarihi eser kaçakçılığından yargılanırken yurtdışına kaçtı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde halen kontrolünde olan şirketler şunlardır: Crystal Cown, Olive Tree, Unipac fabrikası, ICP ilaç fabrikası, Sunzest paketleme tesisleri, Sunzest konsantre fabrikası, Wearwell konfeksiyon, Traveloz, Safeco Sigorta, Kend Bank, LAHZA Grafik, Benlarit limited, Derece Lim, Cemar Ar.

17 yıllık sürgünden daha sonra Asil Nadir, 2010 yılında İngiliz Hükümetiyle anlaşma neticesinde İngiltere’ye dönmeye karar verdi. Asil Nadir, yapılan anlaşmaya tarafından duruşma boyunca tutuklanmadan davası her tarafta görülmeye başlanacak. Mahkeme heyeti 20 Ağustos 2012’de Asil Nadir’i kendisine yöneltilen 13 davanın 10’dan suçlu buldu. 23 Ağustos 2012‘de 10 sene hapse mahkum edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşe Nur Bahçekapılı

2013 yılında İngiltere‘deki duruşma Asil Nadir’in mağdur bıraktığı yatırımcılara 5 milyon sterlin ödemesi durumunda cezasının geriye kalanınını Türkiye’de çekmesini kararlaştırdı. İngiltere’de haberlerde Asil Nadir’in toplam 5 yıl hapis yattıktan sonradan çıkabileceği yer aldı.

Evlilikleri:
1.evliliği: 16 yaşındaki Ayşegül Tecimer (d.1953) ile 1969 yılında evlendi. 1989 yılında boşandı. Bu evlilikten Birol (d.1965) ve Serhan (d.1976) adında iki oğlu var
2.evliliği: 6 Aralık 2005 tarihinde kendisinden 43 yaş minik Filistinli sekreteri Neriman Nur ile evlendi.

Asil Nadir’i İngiltere 21 Nisan 2016 gününde Türkiye’ye iade etti. Ve adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından terhis edildi.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/birol-nadir/https://www biyografirehberi com/etiket/serhan-nadir/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı