A

Aslı Çakır Alptekin

Aslı Çakır Alptekin Biyografisi

Milli Atlet.

Aslı Çakır Alptekin, 20 Ağustos 1985 tarihinde Antalya’da doğmuştur. İlk ve ortaokulu doğduğu Altınova Mahallesi’nde bitirdi. Gerisinde Anadolu Lisesi’ni bitirdikten daha sonra eğitimine iki yıl ara verdikten daha sonra gittiği Kütahya, Dumlupınar Üniversitesi Spor Akademisinden Gövde Eğitimi Öğretmeni olarak mezun olmuştur.

Annesi Hatice Çakır ve fırıncıır Antalya’da oturmaktadır. Abisi Murat ve kardeşleri Osman, Esra ve Aytekin Çakır almak üzere 5 kardeştirler.

Aslı Çakır Alptekin, atletizme 8 yaşında başladı. Karoser Eğitimi öğretmeni İsmail Öncü’nün gayreti sayesinde atletizme ilk adımını atan Aslı, ailesinin hala sakladığı birincil madalyasını 9 yaşında aldı.

Minik yaşlardan beri atletizmle ilgilenen Aslı Çakır Alptekin, İlkokul dördüncü sınıftayken girdiği bir kros yarışında ayağındaki bez ayakkabı ayağını acıtınca, çıkartıp yarışa çıplak ayakla devam edince bunu gören federasyon başkanı ondaki azmi farkedip bir sonraki yarışta ona kırmızı bir spor ayakkabısı getirince atletizme olan sevgisi ve ilgisi dahada artmış.

Antalya’da kendisine kulüp bulamadığı için, ona sahip çıkan İstanbul Üsküdar Belediyespor sporcusudur.

Aslı Çakır Alptekin, 2004 yılında doping nedeniyle 2 seneliğine atletizmden men edildi. 2004’te Dünya Gençler Şampiyonası’nda final koşan Aslı’nın kanında yasaklı madde çıkması şok etkisi yaryle eczanede vurulduğu iğnenin yasaklı madde içermesi genç sporcunun 2 sene spordan men edilmesine neden oldu.

Aslı Çakır Alptekin, Çin‘nin Shenzhen şehrinde düzenlenen 2011 Yaz Üniversite Oyunları’nda 1500 metrede altın madalya, istanbul’da yapılan 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede bronz madalya kazanmıştır.

Aslı Çakır Alptekin, 27 Haziran-1 Temmuz 2012 tarihleri arasında Finlandiya‘nın başkenti Helsinki’de düzenlenen 2012 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1.500 metrede altın madalya kazandı. Aslı Çakır Alptekin’in peşinde, Gamze Bulut 4.06.04’lik derecesiyle gümüş madalya kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arthur Rimbaud

27 Temmuz-12 Ağustos 2012 tarihleri aralarında İngiltere’nin başkenti Londra‘da düzenlenen yaz olimpiyatları’nda 1500 metrede 4.10.23 derecesiyle öncelikle altın madalya kazanmıştır. Bu madalya bununla beraber Türkiye’nin olimpiyatlarda atletizm alanında kazandığı birincil altın madalyadır. Yarışı başından itibaren önde götüren Gamze Bulut ise son turdaki ataklar sırasında geride kaldı; hatta bir ara dördüncülüğe değin düştü. Oysa son anda mükemmel bir çıkış yaptı ve yarışı 4:10,40’ta tamamlayarak ikinci geldi ve gümüş madalyanın sahibi oldu.

Şimdiye kadar atletizmde Türkiye daha önce 1948 Londra Olimpiyatları’nda 3 adım atlamada Ruhpi Sarıalp bronz madalya ve 2004 Atina Olimpiyatları’nda çekiç atmada Eşref Apak ile bronz madalya, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda da 5 bin ve 10 bin metrede Elvan Abeylegesse ile 2 gümüş madalya kazanmıştı.

Aslı Çakır Alptekin’in 2004 yılında İstanbul’da tanıştıkları ve 2011 yılında evlendiği eşi İhsan Alptekin aynı zamanda onu yarışlara hazırlayan antrenörüdür. Aslı Çakır Alptekin uğura inanıyor. Uğurunun alyans olduğunu gösteren Alptekin her yarış öncesi alyansını öptüğünü belirtiyor.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda 1500 metrede öncelikle altın madalya kazanan Alptekin daha sonraki süreçte biyoloji ile ilgili pasaportunda meydana gelen sapmalar sebebiyle Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) kadar suçlanmış, uzun süren hukuki bir süreç yaşanmıştı. Sonuçta Milletlerarası Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) giden dava sporcunun ‘suçu kabul etmesi’ ile 8 takvim cezayla sonuçlandı.

Bu gelişmenin ardından önce Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Aslı Çakır Alptekin’in kazandığı altın madalyanın gerisinde da kendisine bahşedilen tüm ödüllerin dökümünü seve seve iadesinin sağlanması konusunda zorlama oluşturmuş, gerisinde Spor Genel Müdürlüğü 2000 Cumhuriyet Altını karşılığı yaklaşık 2.5 milyon TL’lik ödülün iadesi çalışmalarını başlatmıştı. 30 yaşındaki sporcu özel kuruluşlar ve şahıslar tarafından da böylece çok fiziki ödül verilmişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adil Karaismailoğlu

Aslı, ilk olarak 2004 Dünya Gençler Şampiyonası’nda doping yaptığı gerekçesiyle 2 yıl müsabakalardan men edildi. Cezasını tamamlayan ulusal atlet, 2012 Londra Olimpiyatları’nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanarak tarihe geçti.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), 2013’ün mart ayında, Aslı’nın biyoloji ile ilgili pasaportundaki verilerde sapmalar bulunduğunu TAF’a bildirerek, zorunlu cezanın uygulanmasını istedi. TAF, ulusal atletin doping kurallarına aykırı hareket etmediğine ve böylece ceza tayinine yer olmadığına karar verdi. Bunun üzerine IAAF, CAS’a başvurdu ve CAS Aslı’yı, ikinci defa doping yapmaktan 8 sene müsabakalardan men etti.

sonra IAAF’ta patlak veren dopingde kanunsuzluk ve sus payı skandalları, Aslı’ya yaradı. CAS, soruşturma sürecinde kendilerine faydalı bilgiler verdiği gerekçesiyle Aslı’nın cezasını, 4 yıla indirdi.

Aslı, geçen sene Avrupa Atletizm Şampiyonası ve 2016 Rio Olimpiyatları’na katılabilmek için ilave indirim istek etse de, bu talebi reddedildi. Aslı, bütün bu sürecin ardından bu yıl şubat ayında yapılan 2017 Avrupa Kazanan Kulüpler Kupası Kros Şampiyonası’nda, kulübü Üsküdar Belediyespor’un formasıyla pistlere dönmüştü.

Aslı Çakır Alptekin‘e 22 Eylül 2017 tarihinde Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından doping kullandığı gerekçesiyle atletizmden ömür boyu men cezası verildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı