A

Atiye Deniz

Atiye Deniz Biyografisi

2007 yılında piyasaya çıkarttığı Gözyaşlarım adlı albüm ile Kral T.V. Video Müzik Ödülleri‘nde En İyi Çıkış Yapan Kadın Usta ödülünü almış olan Türk pop müziği şarkıcısı ve de laf yazarı. R&B, Pop ve Oryantal tarzlarında eserler veren Atiye, şarkıcılığın yanı sıra profesyonel bir dansçıdır da.
Atiye Deniz, 22 Kasım 1988 tarihinde, Hollanda‘lı bir anne ve Antakya’lı Türk bir babanın çocuğu olarak, Bremen, Almanya‘da dünyaya geldi. Bütün adı Deniz Atiye Yılmaz’dır. 8 yaşında Almanya’dan Amerika’ya taşındılar, burada 6 ay yaşadıktan daha sonra İzmir’e yerleşti. Almanya, ABD. ve Türkiye’de İzmir’de ilkokul eğitimini tamamlamasının arkasından 1 sene Hollanda ve Fransa’da ortaokulu tüketen Atiye, sonradan Almanya’ya geri dönerek Bremen’de lise eğitimini tamamladı. 2008 yılında Türkiye’ye geldi. Ses eğitimine İzmir Devlet Opera ve Balesi Şöhret Pedagogu Bariton Aşkın Metiner ile devam etti.

6 yaşında piyano eğitimi almaya başlayan ve 10 yaşından itibaren ise Bulgar hocasının katkıları ile bu eğitimini ileri bir seviyeye içeren Atiye, liseyi bitirmesinin peşinde kariyerini müzik alanında değerlendirmeye karar verdi ve de daha 17 yaşında iken 2007 yılında birincil albümü olan Gözyaşlarım‘ı Akel Productions etiketi ile piyasaya sürdü. İngilizce ve Türkçe şarkılardan oluşan bu albüm kısa sürede büyük alaka fark etti; bilhassa çıkış parçası Don’t Think, internet üzerinden yayılarak büyük bir popülerlik kazandı. Gözyaşarım, genç şarkıcıya Kral T.V. Video Müzik Ödülleri‘nde En İyi Çıkış Yapan Bayan Artist ödülünü kazandırdı.

2009 yılında Sony BMG şirketi ile anlaşarak Akel Productions’dan ayrılan Atiye, aynı yıl Sony etiketi ile ikinci albümü olan Atiye‘yi piyasaya çıkarttı. Albümün çıkış şarkısı olan Muamma‘ya Murad Küçük yönetmenliğinde klip çeken şarkıcı, Muamma ile MTV Türkiye listelerinde bir numaraya dek yükselmeyi başardı. Albümde Teoman ile beraber Kal adlı bir düeti de bulunan Atiye, ayrıca Türk Pop Müziği’nin en başarılı sanatçılarından birisi olan Nazan Öncel‘in bestelediği Aşkına Da Sana Da adlı şarkıya da albümünde yer verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aylin Urgal

Atiye, 1 yıl süren stüdyo çalışmaları sonrası Mart 2011’de 3.stüdyo albümü “Budur”u Pasaj Müzik etiketi ile yayınladı. Türkiye’nin en kayda değer üç prodüktörü İskender Paydaş, Ozan Çolakoğlu ve Volga Tamöz’lin de ön planda olduğu “Budur” albümünde on şarkı yer aldı.Albümle aynı adı taşıyan çıkış şarkısı “Budur” yayınından kısa bir süre sonra radyo ve müzik televizyonu listelerinde bir numaraya yükseldi. Dijital müzik platformlarında da başarı yakalayan albümün ikinci video klibi ‘Güzelim’ Haziran 2011 de çekildi.

Atiye, 2011 yılında Türkiye’nin iki kayda değer prodüktörü Ozan Doğulu ve İskender Paydaş’ın albümlerinde yer aldı. İskender Paydaş’ın ‘Zamansız Şarkılar’ albümünde Mirkelam’la ‘Nasıl Yani’ şarkısını beraber seslendirirken Ozan Doğulu’nun “130 BPM Allegro” albümü için de ‘Aşkistan’ şarkısını yorumladı. Ekim 2011 de sonuçlanan 18.MTV EMA Müzik Ödülleri’nde “Best Turkish Act” ödülüne değerinde görülen Atiye 27 Temmuz 2012’de Almanya, Avusturya ve İsviçre’de ‘Bring Me Back’ adlı single’ını yayınladı.Şarkının klibi Almanya’nın kayda değer yönetmenlerinden Sören Schaller kadar çekildi.

Budur albümünden 2 yıl sonradan Atiye 4. Stüdyo albümü Soygun Var’ı Pasaj Müzik etiketi ile yayımladı. İskender Paydaş prodüktörlüğünde hazırlanan albümün çıkış videosu Soygun Var albüm yayınlanmadan önce radyo ve müzik televizyonlarına servis edildi. 10 şarkının yer aldığı albümde ‘Sor’ şarkısında Atiye’ye rock müziğin başarılı erkek vokallerinden Emre Okumuş eşlik ediyor.

Atiye Deniz, Med Yapımın yapımcılığını üstlendiği ve 2014 yılında televizyonda yayınlanan sunuculuğunu Bülent Şakrak’ın yaptığı X Factor veya orijinal ismi ile The X Factor, televizyon şarkı yarışmasında; Sinan Akçıl, Nihat Odabaşı ve Nigar Cemal ile beraber jüri üyeliği yapmaktadır.

Atiye Deniz, fotografçı Joram de Bruyne ile birlikte olup 2017 yılının yazında evlenecektir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayça Erturan

2016 yılında yönetmenliğini Handan Öztürk‘ün yaptığı “Bana Git De” filminde başrolde olarak Tayanç Ayaydın, Atiye Deniz, Seyyal Taner, Birsen Dürülü, Umut Oğuz, Rıza Sönmez, Kaan Yılmaz ile birlikte rol aldı.

Ödülleri :
2007 – Kral TV Video Müzik Ödülleri – En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
2009 – Siyaset Dergisi Ödülleri- Yılın Düeti (Kal)
2010 – Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – En İyi Şarkı (Salla)
2010 – Aslan Max Ödülleri – Yılın Bayan Sanatçısı
2010 – Aslan Max Ödülleri – Yılın Şarkısı (Salla)
2010 – Altın Kelebek Ödülleri – En İyi Çıkış Yapan Usta
2011 – MTV Avrupa Müzik – İyi Türk Artist
2014 – Elle Style Ödülleri – Kadın Müzik Starı
2015 – Eryetiş & Balkanlar Eğitim Kurumları Mavi Çınar Ödülleri – Yılın En İyi Kadın Müzik Yorumcusu
2016 – Yeditepe Üniversitesi 4.Dilek Ödülleri – Yılın En İyi Single’ı (Abrakadabra)

Albümleri :
2007 – Gözyaşlarım
2009 – Atiye
2011 – Batum Türküsü
2011 – Budur
2012 – Bring Me Back
2013 – Soygun Var
2015 – Come To Me
2015 – Come To Me Remixes
2015 – Abrakadabra – (Single)
2016 – İnşallah Canım Ya – (Single)
2016 – Bana Git De (Orijinal Film Müzikleri)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 – Bana Git De (Leyal) (Sinema Filmi)
2013 – Bu İşte Bir Yalnızlık Var (Atiye)(Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı