A

Ava Gardner

Ava Gardner Biyografisi

Amerikalı sinema oyuncusu.
Esas adı Ava Lavinia Gardner olan Ava Gardner, 24 aralık 1922’de , ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde, pamuk ve tütün çiftçilerinde çalışan yoksul bir ailenin yedi çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi. Gardner 13 yaşındayken, annesi gemi işçileri için hizmet veren bir kuruluşta yatılı amaçlamak için Virginia’ya ailesiyle birlikte taşındı. Ama, bu vakit içinde 1935 yılında Ava 13 yaşındayken babası hastalanıp ölünce, baştan Kuzey Carolina’ya taşındılar. 1939 yılında liseden mezun oldu, yüksek okula başladı.

Annesi Mary Elizabeth (‘Molly’) Gardner, kızlık soyadı Baker, İskoç, İrlandalı ve İngiliz asıllı babası Jonas Bailey Gardnerdir. 1946’da Burt Lancaster ile çevirdiği ve kendisini bir seks sembolü olarak dünyaya tanıtan ‘The Killers’dan önce birkaç filmde rol almıştı. 1942 yılında 19 yaşındayken, oyuncu Mickey Rooney ile evlendi ve 1943’de boşandı. 1945’de evlendiği Artie Shaw ile evliliği ise bir yıl sürdü. sonradan 1951’de dönemin en önemli yıldızlarından Frank Sinatra ile evlendi ve 1957’de tekrar boşandı. Üç evliliğinden de çocuk sahibi olmadı. 1953 yılında çevirdiği ‘Mogambo’ ile gösterildiği En İyi Bayan Oyuncu Oscar’ını ‘Roman Holiday’ ile namzet olan Audrey Hepburn‘e kaptırdı.

1950’lerin sonlarında İspanya’ya taşındı, daha sonra ölümüne kadar yaşadığı Londra‘ya taşındı.

Eleştirmenler Ava Gardner’ın en iyi oyunculuk performansını ‘The Night of the Iguana’daki Maxine Faulk rolüyle gösterdiğini söyler. Lakin Gardner bu rolle Oscar‘a namzet bile gösterilmemiştir.

1989’da felç geçirdiğinde bütün çare masraflarını Frank Sinatra üstlendi. 1990’da, uzun yıllardır yalnız yaşadığı İngiltere’nin başkenti Londra‘da zatürre nedeniyle hayatını kaybettiğinde 67 yaşındaydı.

Naaşı Londra’dan Kuzey Carolina’ya taşınırken yanına yalnızca, hayatının son döneminde onu yalnız bırakmayan bakıcısı Carmen Vargas ve Welsh Corgi cinsi köpeği Morgan vardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahu Yağtu

1995’de ‘Empire’ dergisi kadar en seksi 100 yıldız aralarında 68’inci gösterildi.

‘The Killers’da kendi sesini kullanmıştı ama sonradan söylediği bütün şarkılar dublajdı ve Gardner bu durumdan hoşnut değidi.

‘Çıplak Ayaklı Kontes’ (The Barefoot Contessa) için öğrendiği flamenkoyu hayatı baştan başa yaptı. Bazı geceler sabaha dek durup dinlenmeden dans ettiği söylenir.

Ava Gardner, 1962’de Mercedes’in ‘Martı Kanat’ adı verilen 300 SL modeliyle takla attı ve aracın içinden çıkamadı. Bu olaydan daha sonra Mercedes, 300 SL’nin tasarımında değişim yaptı.

Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı AFI’s 100 Years… 100 Stars listesine girmeyi başarmıştır. Empire dergi (# 68) biri olarak seçilmiştir. 1995

Ava Gardner 25 Ocak 1990 yılında, Westminster, Londra, İngiltere’de zatürreden (bronşiyal pnömoni) 67 yaşında öldü. O, anne ile babası ve kardeşlerinin yanında, Kuzey Carolina Sunset Memorial Park’ta gömüldü.Smithfield kasabasında onun onuruna bir müze açıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı