A

Ayça Kaya

Ayça Kaya Biyografisi

Diyetisyen, doktor

Ayça Kaya İstanbul’da doğmuştur. Bütün adı Çile Ayca Kaya’dır. Kahramanmaraş Çukurova Elektrik Anadolu Lisesinde okudu.

Dr. Ayça Kaya; Ankara, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonradan, Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde İç Hastalıkları ihtisası yapmıştır.

Şişmanlık tedavisi üstüne çok sayıda klinik araştırması vardır. Bilhassa şişmanlık tedavisinde, kombine ilaç kullanımının, tekli ilaç kullanımına üstün olmadığını gösterdiği çalışması, dünyada bir birincil olmuştur. Ilk Önce İtalya’da 5. Avrupa Endokrinoloji Kongresi almak üzere çoğu kongrede, ayrıca yurt içinde ve yurt dışarıya fazla farklı alanlara yönlendirilmiş bilimsel dergilerde yayımlanmıştır. Uzmanlık tezini Karaciğer Yağlanması ve risk faktörleri üzerine yapmıştır.

Haydarpaşa Numune Hastenesi’nde, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine ders vermiştir. İstanbul Cerrahi Hastanesinde Sağlıklı Gıda ve Zayıflama Merkezi kuruculuğu, kordinatörlüğü, check-up merkezinin baştan yapılandırılmasında devir almıştır.

Fazla sayıda televizyon kanalındaki sıhhat programlarında, gazetelerde ve aylık dergilerin sıhhat köşelerinde röpörtajları yayımlanmıştır.

2010 Ocak ayından beri Kanal D Doktorum programında dinç gıda, kalıcı zayıflama ve metabolizma üzerine yayınlar hazırlamaktadır. Hem kendi muayenehanesinde hastalarına hizmet vermeye devam etmektedir.

Dr.Ayça KAYA, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Türk Diyabet , Obezite ve Besin Derneği, Avrupa Obezite Alıştırma Grubu, Antiaging Eğitim ve Araştırma Derneği, Türk Tabipler Birliği Derneği Üyesidir.

Ayça Kaya, evlidir. 2 çocuğu vardır.

Üyesi olduğu Kuruluşlar :
Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği,
Türk Şeker Hastalığı , Obezite ve Beslenme Derneği,
Avrupa Obezite Egzersiz Grubu,
Antiaging Eğitim ve Araştırma Derneği,
Türk Tabipler Birliği Derneği

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aaliyah
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı