A

Ayçe Abana

Ayçe Abana Biyografisi

Ayçe Abana, 1971 yılında İzmir’de doğmuştur. İzmir Karşıyaka Gazi Lisesi’nden 1988 yılında mezun oldu. Ardındaki Dokuz Eylül Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi, Müzik Bilimleri Bölümü’nde başladığı üniversite eğitimine aynı fakültenin Sahne ve Manzara Sanatları, Tiyatro Anasanat Dalı-Oyunculuk bölümünde devam etti.
Lisans eğitiminin bitiminde “Dario Fo‘nun Açık Aile ve Alberto Moravia‘nın Haber Meleği Adlı oyunlarında “Karı-Koca Aşık Üçgeni” konulu diploma çalışmasını tamamladı.

Ayçe Abana, 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro-Oyunculuk Bölümü’nde Yüksek Lisans derslerini alırken, Araştırma Görevlisi olarak fakültenin kadrosunda yer aldı. Bu dönemde Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun Sahne ve Sahne Uygulaması derslerinin asistanlığını yaptı. Sonraki dönemde İsveç‘e Göteborg Opera ve Tiyatro Okulu’nun davetlisi olarak gitti. Burada, okulun oyunculuk sistemini, bütün oyunculuk ve müzikal derslerine girerek takip ederken, farklı alanlara yönlendirilmiş workshop uygulamaları yaptı. Pia Muchin ve Per Nordin‘le çalışma fırsatı buldu. Sezon sonunda yüksek lisans tezini vererek eğitimini tamamladı.

Test Topluluğu’nda dağıtılmış kısa oyunlar yönetti. Aynı dönemde TRT 2‘de yayımlanan “Tiyatro Saati” adlı programın danışmanlığını ve sunuculuğunu yaptı. Aynı dönemde dört sene aralıksız olarak 95.5 Ege FM adlı radyo istasyonunda, program yapımcısı ve spiker olarak ödev yaptı.

1997-1998 yıllarında Amerika’da Connecticut, Hartford Üniversitesi‘nden gelen gösteri üzerine giderek çağdaş oyunculuk teknikleri üzerine eğitim aldı. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Mimik-Doğaçlama I Dersini verdi. Benzer dönemde İzmir Şehir Halkı Tiyatrosu’nda Neil Simon’ın “Sevgili Doktor” adlı oyununda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak devir aldı. 2000 yılına kadar Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı’nda Hitabe Sanatı I ve II derslerini verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Armağan Oğuz

2000 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden ayrılarak İstanbul’a gitti. İzmirli Targan Berktüre, Alp Erkin Anlayışlı Olmak isimli iki arkadaşıyla beraber kurduğu “Deep Blue” grubu ile Hilton Park-Sa’da sahne alarak şarkı söyledi.

Değişik reklam filmlerinde oynayan Ayçe Abana, İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncusu oldu.

Ayçe Abana, 2003 – 2006 yılları arasında senaryosunu Gani Müjde‘nin yazdığı, yönetmenliğini Tarkan Karlıdağ‘ın yaptığı “Hayat Bilgisi” adlı dizide Bahar Hoca karakterini canlandırırken Perran Kutman, Tarık Papuççuoğlu, Kerem Kupacı, Ümit Erdim, Serhan Arslan, Paşhan Yılmazel, Yıldız Asyalı, Kaan Yılmaz, Altan Gördüm, Ceren Soylu, İpek Erdem, Hakan Altıner, Ulvi Alacakaptan, Atilla Olgaç, Sinan Çalışkanoğlu, Gökçe Bahadır, Çağkan Çulha, Belma Canciğer, Mahir İpek ile beraber oynamıştır.

Ayçe Abana, 2007 – 2009 yılları aralarında yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı “Elveda Rumeli” adlı dizide Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez, Gülçin Santırcıoğlu, Tolgahan Sayışman, Luran Ahmeti, Hande Subaşı, Berrak Tüzünataç, Filiz Ahmet, Ertan Saban, Gökhan Mete, Mahir İpek, Salih Bademci, Yücel Erten, Kerem Kupacı, Demet Akbağ, Orhan Kılıç, Eyşan Özhim, İpek Erdem ile birlikte rol aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Süreklilik :
2009 – Hırçın Kız Kadife (TV Filmi)
2009 – Aşk Üçgeni (TV Filmi)

Oyuncu :
2015 – Sihirbazlık Okulunda Bir Türk (Düşünce Hocası) (Sinema Filmi)
2015 – Günebakan (TV Dizisi)
2014 – Otel Divane (Müjde) (TV Dizisi)
2013 – Eski Hikâye (TV Dizisi)
2010 – Halil İbrahim Sofrası (Füsun) (TV Dizisi)
2008 – 2009 – Canım Ailem (Şehnaz) (TV Dizisi)
2008 – Binbir Gece 3. Sezon (Beyza) (TV Dizisi)
2007 – Hepsi1 (Banu Hoca) (TV Dizisi)
2007 – 2008 – Elveda Rumeli (Sabahat) (TV Dizisi)
2006 – İşte Benim (Müdür Yard. Yeşim) (TV Dizisi)
2006 – Selena (Gülçin) (TV Dizisi)
2006 – Hokkabaz (Nuran Denizgünü) (Sinema Filmi)
2003 – 2005 – Yaşam Bilgisi (Bahar Öğretmen ) (TV Dizisi)
2002 – İki Arada (TV Dizisi)
2002 – Unutma Beni (Nazlı) (TV Dizisi)
1998 – Yeşil Elma (Kendisi) (Tv Programı)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adnan Veli Kanık
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı