A

Aydın Engin

Aydın Engin Biyografisi

Cumhuriyet Gazetesinde yazar olarak tayin yapmaktadır.

Aydınlatılmış Engin, 12 Şubat 1941 tarihinde İzmir, Ödemiş’te doğmuştur. Babası, terzi Sadık Engin, annesi Hak Engin’dir. 1957 yılında ortaöğrenimini Ödemiş Lisesi’nde tamamladı. Bir vakit İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. Hukuk öğrenimi sırasında Gençlik Tiyatrosu’nda amatör tiyatroya başladı. Hukuk öğrenimini bırakıp tiyatroculuğu meslek olarak seçti.

Aydın Engin, üniversite yıllarında Hak Cimcoz, Tahir Alangu gibi ünlü yazar ve çevirmenlerin ürünlerini daktiloya çekerek yazıcılık mesleğine adım attı. O günden itibaren de yaşamını yazı yazarak kazandı.

1963 – 1964 yıllarında TİP’in kuruluş yıllarında Kadıköy İlçesığı yaptı.

Askerliğini 1964 yılında yerine geçen kimse subay öğretmen olarak Erzincan’da yaptı. O dönemde “Aykırı” adlı tiyatro oyununu yazdı. Bu oyun Gülriz SururiEngin Cezzar Topluluğunun 1965 mevsiminde açılış oyunu oldu. Başrolünü Tuncel Kurtiz oynadı. Bu toplulukta dramaturg ve oyuncu olarak işe başladı.

bu arada senaryolar ve radyofonik oyunlar yazdı. Yılmaz Güney‘in özel senaristi olarak çalıştı. Yeşilçam için öyle çok senaryo yazdı fakat imzasını koymadı.

Peşinde 1967 yılında Tuncel Kurtiz, Tuncer Necmioğlu, Mustafa Alabora, Umur Bugay ve Müjdat Gezen‘le birlikte Insanlar Oyuncuları tiyatrosu kurucularından oldu. Kadro kurulduktan sonradan “Devri Süleyman” adlı oyunu yazdı. İki yıl kapalı gişe oynandı. Keza oyunun yazarı, ayrıca rejisörü, hem de tiyatronun yöneticilik müdürü görevleri yaptı. 1969 sonbaharına dek devam ettiler.

1969 sonunda tiyatro mesleğini kesinkes bırakıp gazeteciliğe geçti. Bu meslekte de habercilikten köşe yazarlığına çapraz bulmacadan röportaja, köşe yazısından yıldız falına değin anında bütün dallarda çalıştı. Gazeteci olarak o kadar fazla kere hapse girip çıktı.

Haftalık Yeni Etraf dergisinde başladığı yazılarını Yeni Ortam gazetesinde sürdürdü. 12 Mart 1971 Muhtırası esnasında tutuklandı. Salıverildikten sonradan Yeni Ortam gazetesinde Yazı işleri müdürlüğü yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Atilla Doğukan Türkyılmaz

1974 yılında Oya Baydar ve Yusuf Bahadınlı ile İlke dergisini kurdu ve yönetti. (TSİP) Türkiye Sosyalist İşçi Partisi‘nin kurucuları arasına katıldı, Politika gazetesinde yönetmenlik ve fıkra yazarlığı yaptı.

Kültürlü Engin, TSİP’nin kurucularından Oya Baydar ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlu oldu.

1976‘da Politika gazetesinin genel yayınlama müdürü oldu. Bu gazetede “Tırmık” adlı köşesinde yazdığı köşe yazılarından dolayı hakkında çoğu dava açıldı.

1980‘de tutuklu olduğu sırada bir diğer davadan ötürü 7.5 sene hapse mahkum oldu. Salıverildikten daha sonra Haziran 1980’de yurtdışına gitti. 12 Eylül darbesinden daha sonra yurda ması nedeniyle gıyabında ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

Kültürlü Engin, 12 Eylül 1980 darbesinde açtırmak üzere sürgün olarak 12 yıl Almanya, Frankfurt’da yaşadı. geçimini sağlamak için taksi şoförlüğü yaptı. Almanya’da çevirmenlik, fork lift sürücülüğü, hamburger işçiliği, taksi şoförlüğü yaptı. 1991’de Türkiye’ye döndü.

1991’de meydana çıkan kısmi aftan yararlanarak Türkiye’ye döndü; kısa süre Sağmalcılar Cezaevi’nde hapis yattı.

1992 yılında İstanbul’a döndükten daha sonra 1992-2002 arasında Cumhuriyet Gazetesi‘nde habercilik ve köşe yazarlığı yaptı. 2002 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nden ayrılarak Birgün Gazetesinin kuruluşunda idareci olarak tayin aldı ve bir süre Tırmık köşesini yazdı. sonra Agos‘ta köşeyazıları yazmaya başladı. T24 İnternet gazetesinin kuruluşuna katıldı.

Bir vakit ara verdikten sonra Ağustos 2014 yılında Cumhuriyet gazetesinde her tarafta yazmaya başladı.

Okumuş Engin’in sahneye konulan “Tutarsız” ve “Devr-i Süleyman” adında iki de oyunu vardır.

31 Ekim 2016 sabahı Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan işlem doğrultusunda PKK ve FETÖ’ye aza olmadan örgüt namına suç işlemek iddiası ile gözaltına alındı. 5 Kasım 2016 günü Sorgularının ardındaki savcılık tarafından adli kontrol istek edilen Cumhuriyet Vakfı Idare Heyeti üyesi Hikmet Çetinkaya ve yazan Okumuş Engin, işlemlerinin ardındaki mahkeme kadar alından kararla adli denetleme şartıyla özgür bırakıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Atilla Dorsay

Yazdığı Tiyatro Oyunları :
1964 – Aykırı
1968 – Devr-i Süleyman

Kitapları :
2009 – Heykel Oburu
2006 – Kitabın Adı Budur – Tan Oral Kitabı
2003 – Bir Koltukta Kaç Karpuz – Halit Kıvanç Kitabı
2002 – Tırmık’a Tırmık
2001 – Tango’dan Taliban’a
1996 – Solda Arayışlar
1991 – Ben Frankfurt’ta Şoförken

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı