A

Aydın Sayılı

Aydın Sayılı Biyografisi

Ordinaryüs Profesör Hekim Aydın Sayılı, 2 Mayıs 1913 tarihinde İstanbul’da ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. İki ablası vardır: Piraye (Sayılı) Arıcanlı ve Gündüz Sayılı. Babası Abdurrahman Bey, annesi Suat Hanım’dır. Babasının İran’da atama yapması sebebiyle çocukluğunun bir kısmı İran’da geçti. İlkokulu İstanbul’da, ortaokulu ise Ankara’da bitirdi. 1933 yılında Ankara Erkek (Atatürk) Lisesi’ni birncilikle bitirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün de yer aldığı imtihan heyetinde başarıyla mezuniyet belgesini almış. Aynı sene Milli Eğitim Bakanlığı (Maarif Vekaleti)’nın yurt dışına öğrenci göndermek için açtığı sınavı kazanarak ünlü Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi Bölümünde yüksek öğrenimini gerçekleştirmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi.
1942 yılında Amerika Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamıştır. 1942 yılında i “İslam Dünyasında Bilim Kurumları” başlıklı tezi ile Harvard Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. Bu doktora, dünyada bilim tarihi alanında bahşedilen birincil doktora derecesi olarak bilinir. 1943 yılında Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Kürsü’ne “İlmi muavin olarak atanmıştır. 1946 yılı sonunda aynı fakültenin Felsefe Kürsüsü’ne “Bilim Tarihi Doçenti” olarak görevlendirildi. 1952 yılında “Bilim Tarihi Profesörlüğü”ne yükseldi ve aynı sene Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde kurulan Bilim Tarihi Kürsüsü’ne başkan olmuştur.

Ordinaryüs Profesörlüğe 1958 yılında yükselmiş ,1974 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanlığına seçilen Ord. Prof. Dr. Açık Fikirli Sayılı, bu görevini 1983 yılı başında emekli oluncaya kadar sürdürdürmüştür.

Emekli Ord. Prof. Dr. Okumuş Sayılı en son olarak 1984 yılında kurulan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi’ne başkan olarak atanmış ve 1993 yılında tekrar emekli olmuştur.

Ord.Prof.Dr.Okumuş Sayılı’nın 2009 yılı başından itibaren 5 Türk Liralık banknotların arka yüzünde devlete ait vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abdülkerim Durmaz

1980’de UNESCO Milletlerarası Yazar Yayımcı Komitesi’ne seçildi.

Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, Türkçe’ye olan hakimiyeti dışarıda ; İngilizce, Fransızca, Almanca, Farsça ve Arapça dillerini bilirdi. Dilimizi zenginleştirme açısından; tanıdık olmayan terimlere Türkçe yeni karşılıklar bulup , türeterek önemli kültürel etkinlikleri olmuştur.

15 Ekim 1993’de geçirdiği yürek krizi sonucu vefat etmiştir.

Ödülleri :
• 1973’de Ord.Prof.Dr.Okumuş Sayılı, “Nicolaus Copernicus” üstüne çalışmaları sebebiyle 1973 yılında Polonya hükümeti kadar Copernicus Madalyası ile ödüllendirildi.
• 1977’de Tübitak Hizmet Ödülü,
• 1981’de İstanbul Üniversitesi Üstün Hizmet Ödülü,
• 1990’da yaşamboyu verdiği hizmetlerden ötürü UNESCO Ödülü,

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı