A

Aydın Tansel

Kültürlü Tansel Biyografisi

Sözü ve müziği kendisine ait olan “Günler Aylar” adlı şarkısıyla ünlendi.

Aydın Tansel, 29 Mayıs 1945 tarihinde Ankara‘da eğitimci bir ailede doğmuştur. Annesinin adı Cahide ve babasının adı Selahattin Tansel’dir. Çocukluğu Ankara, Bahçelievler’de geçti. Çocukluk yıllarında daha ilkokul 1.sınıfta mandolin dersleri almaya başladı. sonra da lisede klasik gitar ve şarkıcılık yaptı. Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde okurken kurduğu trio’yla profesyonelliğe geçiş yaptı. Ankara Cumhuriyet Lisesinden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sumeroloji Bölümünden mezun oldu.

Uzun yıllar Doğu Anadolu’nun değişik yerlerinde yapılan kazılarlikle Kars’ın Ani harabeleri kazılarında görev aldı. Ancak sonradan, müziğe duyduğu ilgi nedeni ile kariyerine müzisyen olarak devam etti.

sonradan istanbul’a taşındı ve Uzun vakit Latin Amerika ağırlıklı yabancı şarkılar söyledikten sonra Sezen Cumhur Önal ile birincil plak çalışmalarına başladı. 1969 yılında çıkardığı ikinci kırkbeşlik plağı, “Genç Kızlar”, Türkiye’de hit oldu. 70’li yılların başında kendi şarkılarını yazmaya ve söylemeye başladı. 1975 yılında Günler Aylar, 1976 yılında Çisil Çisil Yağmur, 1975 yılında Neydi Aradığım gibi şarkıları en çok dinlenenler arasında yer aldı.

Aydınlatılmış Tansel, üç defa büyük Anadolu Turnesi yaptı. TRT‘nin siyah-beyaz yıllarında, birincil canlı program yapan sanatçılardan biridir. Sözü ve müziği kendisine ait olan “Günler Aylar” adlı şarkısıyla ünlendi.

1976 yılında Bulgaristan’da yapılan Altın Orfe Ses Yarışması’nda üçüncü oldu. 1994 yılında Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nda, Jüri Özel Ödülü aldı. 1977 yılında “yılın şarkıcısı” seçildi. 1978 Eurovision Türkiye elemelerine “Hiç Şansım Yok” adlı şarkısıyla katıldı.

1977 yılında yönetmenliğini Ümit Efekan’ın yaptığı “Günahın Bedeli / Tokat” adlı filmde Müjde Ar ve Sevda Ferdağ ile birlikte başrolde oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Aydın

İki sinema filmi ve çeşitli fotoromanlarda oynadı. Bir zaman ticaret hayatını atıldı ve sonra yeniden müziğe döndü.

Kısa bir evlilik hayatı yaşayan Okumuş Tansel, Shotokan Karate Ni-Dan (ikinci kuşak), Siyah Kuşak sahibi idi.

Aydın Tansel, 1 Nisan 2016 tarihinde 71 yaşında Bodrum’daki evinde kalp krizinden ölmüştür.

Albümleri :
Çisil Çisil Yağmur
Ve Dünyası (Dansım Geldi)
Küskünüm

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
1978 – Kılıç Bey (Kılıç Beyin Eniştesi) (Sinema Filmi)
1977 – Günahın Bedeli / Tokat (Murat) (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı