A

Ayhan Sicimoğlu

Ayhan Sicimoğlu Biyografisi

Değişik televizyon kanallarında ayrıca yapımcılığını, ayrıca sunuculuğunu üstlendiği gezi-kültür programlarıyla geniş kitleler kadar tanınmıştır.

Ayhan Sicimoğlu, 25 Ağustos 1950 tarihinde Şükriye Sicimoğlu, inşat mühendisi Şahap Sicimoğlu çiftinin oğlu olarak babasının işi dolayısı ile orada oldukları için Niğde’de doğmuştur. Bütün adı Ayhan Sinan Sicimoğlu’dur. Bir ablası ve ABD’de yaşayan bir kız kardeşi var. Çocukluğu İstanbul, Moda’da geçmiştir. Kayseri kökenli bir aileye mensup olan Ayhan Sicimoğlu, Talas Amerikan Okulu ve Tarsus Amerikan Koleji’nde eğitim fark etti. Lise yıllarında mektep orkestralarında çaldı. Sonra, Hacettepe Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi’nde ekonomi eğitimi fark etti. Mezun olduktan sonra fotoğraf ve film bölümlerinde okumak için İngiltere‘ye gitti.

Ayhan Sicimoğlu, sonradan moda fotoğrafçılığı yerine getirmek için Roma‘ya gitti ve İtalyan müzisyen Toni Esposito ile tanıştı, onların müzik gruplarına katıldı, 76-81 yılları aralarında Roma’da dört sene yaşadı. 1981 yılında Türkiye’ye döndükten sonra 1981 yılında Erzincan’da askerlik görevini yaptı.

sonra da New York‘a yerleşti ve 6 yıl orada babasının tekstil işinde çalışarak yaşadı. 2006 yılında İstanbul’a yerleşti.

Ayhan Sicimoğlu, üniversite yıllarından tanıştığı Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur, Galip Boransu gibi isimlerle 1970’li yıllarda İpucu Beşlisi adlı bir funk grubu kurmuşlar ve bir müddet Seyyal Taner ile çalmışlardır. Heyecanlı, Hop Otur Hop Kalk gibi dönemde ses getiren şarkılarda Ayhan Sicimoğlu’nun düzenlemeleri mevcuttur. Grubun düzenlediği şarkılar aralarında bulunan Ele Güne Karşı, daha sonra MFÖ grubunun kült şarkılarından biri haline gelmiştir. Bu İpucu Beşlisi adlı grubun 1970’lerin sonunda dağılmasının sonunda Ayhan Sicimoğlu kariyerine ağırlıklı solo olarak devam etmiştir. İlerleyen yıllarda MFÖ grubunun popüler şarkılarından olan Peki Peki Anladık parçasının, Ayhan Sicimoğlu’na ithaf edildiği yakın arkadaşı Mazhar Alanson tarafından açıklanmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşegül Sarıca

Bir dönem dokuma işiyle de uğraşan Ayhan Sicimoğlu, son yıllarda farklı alanlara yönlendirilmiş TV kanallarında Ayhan Sicimoğlu ile Renkler adlı seyahat-kültür programını yapmakta ve kurmuş olduğu Latin All Stars grubu ile perküsyon performansları sergilemektedir. Ayrıca Joy FM’de Latin Lover isimli radyo programını düzenlemekte ve Bağımsızlık Gezi gazetesinde her pazar yazmaktadır. Seyahat programlarında beğendiği durumlar için kullandığı “hastasıyım” sözü izleyicileri tarafından da sıklıkla kullanılmıştır.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce konuşabilmektedir.

Ayhan Sicimoğlu’nun Ayşe Sicimoğlu adında bir kızı vardır. Kızı Ayşe Sicimoğlu da kendisi gibi müzikle uğraşmakta ve opera-şan sanatçılığı yapmaktadır. Ayhan Sicimoğlu, Zeynep Sicimoğlu ile evlidir.

2006 yılında ilk solo albümü “Friends & Family” adı ile çıktı. Bu albümde Fahir Atakoğlu’nun piyanoları ve aranjeleri de dikkat çekiyor.

2011 yılında yaptığı ikinci albümü “En Estambul” ise yabancı müzisyenlerin de yer aldığı ve müzisyenin farklı türlerle olan etkileşimlerinin de hissedilebildiği bir albüm. Armando Miranda ve Rodigor Rodriguez’in farklı alanlara yönlendirilmiş parçalarda karşımıza çıktığı albümde Burcu Güneş, Sibel Tüzün, Esin İris gibi isimlerin vokal performansları da yer almakta.

bununla beraber tam bir deniz tutkunu balık adam olan Ayhan Sicimoğlu Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı görevi de yaptı.

Sicimoğlu’nun sevdikleri; Osmanlı Tarihi, dolaşmak, iyi yemek yemek, yelken, müzik.

Sicimoğlu’nun sevmedikleri; Fast food, tekno müzik, futbol, kuralsız trafik, sigara, İstanbul tahribatı.

Kitapları :
2018 – Hastasıyım
2013 – Renkli Masallar
2012 – İstanbul – Hayalden Gerçeğe Sözden Yazıya (çoğu yazar ile birlikte)

Albümleri :
2011 – En Estambul
2006 – Friends & Family

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/zeynep-sicimoglu/https://www biyografirehberi com/etiket/sahap-sicimoglu/0oYlUQHhpKMTY1MzUyMDIwODE4OTM1OS05MzU5NDM2MTg5MzcxNTUyNjQtdmxhMS0zNTk4LXZsYS1sNy1iYWxhbmNlci04MDgwLUJBTC05ODQyBWFzc29jtgkA3w0oYlYQHhpLMTY1NDI1OTUyMjM1MzQ3Ny0yODUwNjQ1NTA1NDQ5MTk1MTctdmxhMS00NDU1LXZsYS1sNy1iYWxhbmNlci04MDgwLUJBTC04MDU3MgVhc3NvY-_rmZYzeynep sicimoğlu kimdir

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı