A

Aylin Aslım

Aylin Aslım Biyografisi

Müzisyen, şarkıcı. Ayrı soundları kullanmasındaki başarısı, elektronik müziği geniş kitlelere sevdirmesi sebebiyle Türkiye‘nin en popüler alternatif müzisyenlerinden biridir. Vakit içinde olgunlaşan müzikal stili, rock ve progressive altyapıları kullanmasıyla dikkat çekmiştir. Aslım, sayısız soundtrack albümde kendi şarkılarıyla yer almış, sesini Gelgit isimli albümündeki Senin Gibi ve Zor Günler adlı iki şarkısıyla duyurmuştur.
Aylin Aslım, 14 Şubat 1976 tarihinde Almanya‘daki Lich adında minik bir kasabada dünyaya geldi. Bir yaşında iken ailesi Türkiye’ye taşındı. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi‘nden mezun olduktan daha sonra müzik tutkusu ağır bastı. Kariyerine bu şekilde istikamet atamak isteyen Aslım’ın sahneyle buluştuğu birincil tarih 1994‘tü. istanbul’un farklı alanlara yönlendirilmiş klüplerinde bilhassa seslendirdiği coverlarla dikkat çeken müzisyen, 1996‘da beş kızdan oluşan Zeytin isimli rock grubunda yer aldı.

1998 yılında Roxy Müzik Günleri’nde 2.’lik ödülü kazandıktan daha sonra aynı yıl “Süpersonik” adlı grubu kuran Aslım, acayip elektronik altyapılı parçalardan oluşan repertuarıyla büyük ilgi gördü. 1999‘da tekrar Roxy Müzik Günleri’nden elinde bir ödülle döndü, bu kere Jüri Özel Ödülü’nün sahibiydi.

2000 yılında Power Records’la yaptığı uzlaşma sonrasında Gelgit adlı albümünü hayranlarıyla buluşturan Aslım, albümden çıkan Senin Gibi ve Güç Günler isimli 2 single’la sesini geniş kitlelere duyurdu.

Aynı yıl müzikal direktörlüğünü de yaptığı “H2000” isimli organizasyonda, Bush, Chumbawamba, GusGus, Lamb ve Jay Jay Johanson gibi dünyaca meşhur müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı. sonradan sırasıyla Creamfieds ve Rockistanbul gibi büyük müzik festivallerinde dinleyicisiyle buluşan sanatkâr, Tindersticks, HIM, Placebo, Macy Gray ve Queen Adreena gibi önemli müzisyenlerin konserlerinin açılışlarında sahne aldı. 2003 yılındaysa Mor ve Ötesi, Athena, Bülent Ortaçgil, Vega, Feridun Düzağaç, Bulutsuzluk Özlemi ve Koray Candemir’le birlikte “Savaşa Hiç Lüzum Yok” isimli single çalışmasını yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Seden Gürel

Aslım 2003 yılında ilk albümü Gelgit’teki elektronik şarkıları “Süt’lü” adını verdiği proje zarfında rock versiyonlarıyla yeniden yorumladı. Yunanlı pop müzik sanatçısı “Teresa”, Aslım’ın Senin Gibi isimli 45’liğini Yunanca seslendirdi. Murathan Mungan’ın sözlerini yazdığı şarkıların öbür müzisyenlerce tekrar yorumlandığı “Söz Vermiş Şarkılar” adlı albüm projesinde artist “Kimdi Giden Kimdi Kalan” isimli şarkıyı seslendirdi. 2004 yılında ayrıca DJ Mert Yücel’le birlikte yaptıkları “Dreamer” adlı İngilizce single İngiltere’de Baroque Records UK kadar yayınlandı. Dreamer büyük galibiyet kazanarak, İngiltere’de Balance Chart UK’de 3 numaraya, Amerika’da Balance Chart USA’de 1 numaraya değin yükseldi. Aslım, meşhur yönetmen Fatih Akın’ın “Duvara Karşı” filminin soundtrack’inde, “Senin Gibi” adlı şarkısıyla da yer aldı.

2005 yılı sanatçıyı müzikal anlamda farklı bir yöne götürdü. Zira ikinci stüdyo albümü “Gülyabani” elektronik yok sert ve progressive rock soundları içeriyordu. 5 yıl aradan sonradan hayranlarıyla buluşan albüm yeni soundlarıyla büyük alaka fark etti. Aslım aynı sene 2005 de Teoman‘ın yönetmen koltuğuna oturduğu birincil filmi “Balans ve Manevra” filminde rol aldı ve filmin Pasaj Müzik tarafından yayınlanan soundtrack’inde “Bir Takım Yalanlar” isimli şarkıyı yorumladı.

Sanatçının iki taraflı egzersiz yaptığı isimlerden biri de Nejat Yavaşoğulları’ydı. Bulutsuzluk Özlemi’nin “Felluce-Bağdat” adlı single albümünde “Bağdat Kafe” adlı şarkıda Yavaşoğulları’yla düet yapan Aslım, Kutluğ Ataman’ın yönetmenliğini yaptığı “İki Genç Kız” isimli filmin soundtrack’inde “Keşke” adlı şarkısıyla yer aldı.

Aylin Aslım, 2008 yılında Rock Sınıfı isimli projede bulunan sanatçılardan biriydi. Rock Sınıfı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın yanı sıra işadamı İbrahim Betil‘in de desteklediği ve müziğin içine matematik, coğrafya, tarih ve sosyal bilgiler ekleyerek çocukların müzik ile öğrenmesini amaçlayan bir projeydi. Nejat Yavaşoğulları, Özge Fışkın, Tolga Futacı, Can Karadoğan, Cenk Yüksel, Tuğçe Özkara, Replikas ve Cahit Berkay‘ın da yer aldığı bu eğitici albüme, Aslım, Madde isimli şarkıyla yardım oldu. Aynı yılın sonlarında meydana çıkan Güldünya Çocukları adlı albümde Nilüfer‘e ait olan Karar Verdim adlı şarkıyı yorumladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Antonio Banderas

2009 yılında Canını Seven Kaçsın adlı üçüncü stüdyo albümünü çıkarttı. 2011’de Vodafone FreeZone Turnesinde Şebnem Ferah‘ın “Özgürce Yaşa” adlı single’ında Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Badem ve TNK ile düet yaptı.

2011’in Ocak ayında Coca Cola’nın “Hayata Fazla” projesi için “Başka Bir Dünya” adlı single’yi yayınladı.

2013’ün Mart ayında 4. solo albümü “Zümrüdüanka”yı yayınladı.

Albümleri :
2000 – Gelgit
2005 – Gülyabani
2009 – Canını Seven Kaçsın
2011 – Diğer Bir Dünya
2013 – Zümrüdüanka

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı