A

Ayşegül Sarıca

Ayşegül Sarıca Biyografisi

Ayşegül Sarıca, 1935 yılında istanbul’da doğmuştur. Sarıcazadeler olarak da anılan Sarıca ailesi, Eğriboz Adası’ ndan göç ederek İstanbul’a moda’ya kurulmuş olan asker kökenli bir ailedir. Anne göre Sadrazam Ahmet İzzet Paşa’nın, baba kadar Yıldız Sarayı’nın doktoru Arif Paşa’nın torunudur. Annesinin adı Bedriye Sarıca’dır. II. Dünya Savaşı sırasında Almanya’dan İstanbul’a gelen hanımefendi Gertrud Isaac ile 5 yaşında piyanoya başladı. daha sonra ondaki yeteneği gördüklerinde İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda piyano bölümüne başlattılar. İlk solo konserini Kadıköy Halkevi’nde 9 yaşında iken verdi.
İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda Avusturya asıllı Türk piyanist Ferdi Ştatzer’in öğrencisi oldu. Mezun olduktan sonradan 1951 yılında Paris‘e artan bir şekilde Paris Milli Konservatuvarı’nda Lucette Descaves ile piyano, Pierre Pasquier ile oda müziği çalıştı. Paris Milli Konservatuvarı’ndan 1953 yılında kurumun piyano bölümünden, 1954 yılında ise oda müziği bölümünden birincilikle mezun oldu. Benzer yıl, Marguerite Long’un Müzik Akademisine başladı, 1955 yılında Uluslararası Münih Piyano yarışmasında Jüri Özel Ödülü’nü aldı. 1959 yılında M. Long-Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması’nda “Paris Kenti Ödülü’nü aldı.

Ayşegül Sarıca, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Sovyetler Birliği, Macaristan, Çekoslovakya, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Avustralya gibi ülkelerde konserler verdi.

1968 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solistliğini yapan Ayşegül Sarıca’ya 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

1974 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından kendisine “Chevalier de I’Ordre des Arts et des Lettres” madalyası verildi. 2006 yılında, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı göre Müzik Onur Ödülü’ne bedel görüldü.

Kemancı Ülkü Erduran ile ile çok eskiye dayanan bir dostluğu vardır ve birlikte yurtiçi ve yurtdışında pek çok konserler verdiler. Fırsat buldukça, yaz aylarında Ayşegül Sarıca, Hale Erduran ve İdil Biret‘le birlikte mavi tura çıkıyorlar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Al Gore

Schubert ve Rahmaninof’un “Müzikli Dakikaları”nı bir kuyumcu işçiliğiyle çalmıştır. Cemal Reşit Rey’in “Kâtibim Çeşitlemeleri”nde, Robert Schumann’ın, Ludwig van Beethoven’ın, Wolfgang Amadeus Mozart’ın piyano konçertolarında; Işık Halkası Erduran ile çaldığı Grieg, Debussy ve Franck’ın keman-piyano sonatlarını harikulade renklerle çalmıştır.

1991 ve 2000 yılları aralarında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Master ve Sanatta Tatminkarlık sınıflarında öğretim görevlisi olarak bulundu. Ayrıca, 1999 yılından beri, İstanbul Teknik Üniversitesi, Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) yüksek lisans ve doktora programlarında piyano dersleri vermektedir.

Ayşegül Sarıca, 1955 yılında 20 yaşındayken sanat tarihçisi Nejat Diyarbekirli ile evlendi. Osman ve Zeynep adında iki çocuğu oldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı