A

Ayşen Gürcan

Ayşen Gürcan Biyografisi

63. Hükümetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı

Ayşen Gürcan, 1963 yılında Burdur’da doğmuştur. Manav olan babası Isparta’dan Burdur’a göç etmiştir. 2 ağabeyi ve 1 kız kardeşi vardır. 1980‘de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazandı lakin babası göndermedi. Ertesi yıl Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesine girdi. Benzer fakültede yüksek lisans yaptı. Daha Sonra doktorada branş değiştirip eğitim bilimlerine geçti.

Doktora yaptığı dönemde 1993 yılında Eskişehir’de evlendi. 2000 yılında boşandı. Bayan ve Aileden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanı Nimet Baş döneminde 2006’dan 2011’e kadar Aile ve Sosyal Incelemeler Genel Müdürlüğü yaptı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde öğretim üyeliği yapan Prof. Ayşen Gürcan, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde milletvekili olmamasına karşın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından, Türkiye’yi seçime götürecek 63. Hükümetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak atandı. Gürcan, Cumhuriyet tarihinde başörtülü olarak kabineye giren ilk bakan oldu. Gürcan 26 kişinin içinde bulunduğu bakanlık atamalarındaki tek bayan ad oldu.

Ayşen Gürcan, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde tahsis ında katıldığı Tesettür Mühendisliği panelinde, “Tesettürün bir misyonu var. İnsana bir karar verirken, o kararın neye ve kime hizmet ettiğini sorgulatan bir dine mensubuz” ifadelerini kullanmıştı.

Ayşen Gürcan Kişilik Renkleri, Bilgisayar Kaygısı ve Bilgisayar Destekli İşbirliğine Dayalı Öğrenme kitaplarının yazarı olmasının yanına Aile ile ilgili konferanslarda yaptığı konuşmalarla da tanınmaktadır. Daha önce de Doçent Doktorluğu esnasında Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Müdürlüğü Genel Müdürü görevinde bulunmuştu.

Ayşen Gürcan, bununla birlikte Bilal Erdoğan ve Esra Erdoğan’ın idare kurulunda bulunduğu TÜRGEV’in genel komite üyeliğini yapıyor.

1993 yılında evlendi 2000 yılında boşandı. Eşi ile boşanmış olan Ayşen Gürcan’nın Furkan (d.1994), Sena (d.1rında 3 çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alexander Fleming

Ayşen Gürcan, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde akedemisyen olarak atama yapmakta iken 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 63. Hükümet bakanları listesinde milletvekili olmadığı halde dıştan bağımsızlar kontejanında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak gösterildi. Benzer gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre yeni kabine onaylandı.

1 Kasım 2015 seçimlerinde milletvekili adayı olarak gösterilmeyen Ayşen Gürcan, 10 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Başdanışmanı olarak görevlendirildi.

Kitapları :
2013 – Karakter Renkleri
2008 – İngilizce öğretmenliğinde öğretim teknolojikleri ve materyal tasarımı, Öğretim Teknolojisinde Esas Kavramlar
2002 – Bilgisayar Kaygısı
1999 – Bilgisayar Destekli İşbirliğine Dayalı Öğrenme

Milletlerarası Konferans ve Sempozyumlar :
2015 – Türk Eğitim Sisteminin Kritik Çözümsel Zihin Açısından İncelenmesi
2014 – “Cultural Factors between EU and Turkey Relations and Women Image birli a Purposive Political Instrument”, INTERNATIONAL CONGRES 4 WOMEN AND FAMILY
2011 – Türkiye’de Ailenin Yapısı, Sorunları ve Hoş Örnekler, Uluslararası Aile Konferansı
2010 – Türk Aile Modeli: 2006 Araştırma Sonuçları Analizi, Uluslar arası Aile Konferansı: Din, Gelenek ve Modernite Bağlamında Bir Değer Olarak Aile
2008 – Türkiye’de Çocuk Koruma Sistemi ve Koruyucu Aile Uygulamaları Üstüne Bir Değer Biçme, Koruyucu Aile Evlat Edinme Hizmetleri ve Ruh Sağlığı Sempozyumu

Milli Konferans ve Sempozyumlar :
2015 – Bayan/Erkek/Çocuk Üçgenin Aile Eğitimi, Toplumun İnşasında Kadının Rolü sempozyumu
2015 – Medyanın Ailenin Din Öğretimi Üstüne Etkileri, Medya ve Din Sempozyumu
2014 – Boşanmış Aile ve Tek Ebeveynli Çocuklar, Çocuk ve Biz Sempozyumu

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı