B

Baba Vanga

Baba Vanga Biyografisi

Kahin

Yaşarken kehanetleri Bulgarlar tarafından kaleme alınarak saklanan Baba Vanga’nın söylediklerinin büyük bölümü gerçekleşti.

Başlıca adova olan Baba Vanga, 31 Ocak 1911 tarihinde dönemin Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde olan Bulgaristan’da (şimdiki Makedonya) Strumitza köyünde doğmuştur. Beklenenden 2 ay evvel dünyaya gelen bebeğe,iyi haber getiren anlamında Vangelia adı verildi. Vanga’nın babası Pande Surtcev’in, emin bir dönem çete kurma suçundan Yedi Kule zindanlarında hapis yattığı bilinir. Annesi Paraskeva; henüz Vanga 3 yaşındayken, ikinci çocuğunun doğumu sırasında vefat etti.

Çocukluğunda Vangelia sıradan bir kızdı. 13 yaşında yağmur seline kapılıp toprak altında kaldı ve iki gözü de iltihaplanıp âmâ oldu. 1925 yılında Belgrad’a yakın Zemun’daki körler okuluna yatılı olarak gitti. Körler okulunda 3 yıl süreyle kalan Vanga, öteki derslerin yanında: temizlik, aşçılık, örme ve diğer ev işlerini de kendi kendine yeterli olacak şekilde yapmayı öğrendi.

Üvey annesi dördüncü çocuğunu doğururken ölünce konut

Bir gün babası, güttüğü koyunlardan tekini kaybedip öfkeli bir şekilde eve döner. Kara kara bunun hesabını, sürü sahibine nasıl vereceğini düşünüp dururken; kızı: ”Kızma, koyunun, Monospitovo köyündeki Atanas’tadır.” diyerek teselli etmeye çalışır. Babası, öyle birini tanımadığından nedeniyle şaşırıp, köyün dışına bile çıkmayan kızına: bunu nereden bildiğini sorar.

Vanga, babasına: bunu rüyasında gördüğü şekilde açıklamaya çalışır. Babası, sonradan o köye gittiğinde, koyununu söz konusu adamın sürüsünün içinde bulur. Bu olay, Vanga’nın birincil kehanetidir; diyebiliriz.

Baba Vanga, bu tarihten daha sonra Orta Çağın meşhur kahini Nostradamus gibi, sonradan gerçek olan kehanetlerde bulunarak, uluslararası şöhrete ulaştı

Yaşarken kehanetleri Bulgarlar göre kaleme alınarak saklanan Baba Vanga’nın söylediklerinin büyük bölümü gerçekleşti. Baba Vanga, Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist yazdıran kimse Todor Jivkov dahil fazla sayıda devlet adamını kehanetleri ile etkilemeyi başardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Biran Damla Yılmaz

Baba Vanga, çocukluğundan beri yaptığı kehanetlerle çevresinde tanınınca devletin gerçek bir kurumu olan Sofya parapsisizm ve telkin bilim kurumu’nda çalıştırılmıştır. Kahinliği, 1967’de devlet göre meşrulaştırılır ve kendisi, belediye hizmetine alınır. Kalabalıkla başa çıkması ve de rahatsız edilmemesi için, özel görevliler tahsis edilir. Belediyece, her gün görüşmek isteyene sıra verilir. Sorulan sorular, yapılan açıklamalar ve kehanetler dosyalanmıştır. Görümse ücretleri toplanarak parapsikolojik arastırmaları destekleyen devlet bütçesine aktarılmıştır. Kazancın bir bölümüyle, Vanga’nın özel olarak seçtiği yerde, ayrı bir ev inşa edilir. Petrich’teki evinden 15 km mesafede, Rupi denen bölgede yapı edilen bu villa, bundan sonradan ziyaretçilerin kabul yeri haline kazanç. 1974 yılında, Baba Vanga’ya ”araştırma görevlisi” olarak devlete ait ünvan verilir. Baba Vanga’veya devletten aylık maaş bağlanmıştır. 1974 yılından bu yana resmi bir devlet memuru olarak kehanetlerde yer alan Baba Vanga’nın kehanetlerinin yüzde 80’i doğru çıktığı saptanmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi lideri Adolf Hitler kadar şahsen ziyaret edilen, Rus dar servisi KGB bile tavsiyeler aldı.

1989 yılında bir Rus tv’sine yaptığı konuşmada; “iki çelik kuş, kulelere çarpacak gökyüzü aydınlanacak” (11 eylül 2001 saldırısını) ve “Kursk su aşağıda kalacak ve bütün dünya arkasında ağlayacaktır” (1995’de yapılan ve 2000 yılında batarak 118 Rus askerine kabir olan denizaltı) diye kehanetlerde bulunmuştur.

Baba Vanga, 10 Mayıs 1942 tarihinde Dimitar Gushterov ile evlendi. Kendi çocukları olmayan aile, 3 yaşındaki Veneta adında bir kız çocuğunu evlat edinir. Eşinin ölümünden sonra Vanga, Dimitar Valtcev adında bir erkek çocuğunu daha, himayesi altında büyütmeye başlar.

Baba Vanga, 11 Ağustos 1996 tarihinde meme kanseri nedeniyle 85 yaşında öldü.

Gerçekleşen Kehanetleri:
Baba Vanga’nın kayıtlara geçen, gerçekleşmiş kehanetlerinden bazıları şöyle:
“İki çelik kuş kulelere çarpacak, gökyüzü aydınlanacak” (11 Eylül saldırıları)
“Kursk su altında kalacak, bütün dünya arkasından ağlayacak” (2000 yılında 118 Rus askerine mezar olan denizaltının adı)
“Vladimir’in (Vladimir Putin) zaferi dünyada her şeyi etkileyecek”. (Gürcistan savaşı)
“İklimler değişecek” (küresel ısınma)
“Amerika’nın 44′üncü başkanı siyah olacak. Siyahi liderin gelmesinden kısa süre sonra ülke büyük bir idareli krize girecek, dünyaya barış değil, facia getirecek.
Müslüman ülkeler kimyasal silahlar kullanacak”.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bengü

Gelecek ile Kehanetleri:
Baba Vanga’etleri ise şöyle:
“2014 yılında İnsanlığın yarısı kanserle boğuşacak” “2016 yılında Avrupa’nın nüfusu azalacak”
“2018 yılında Dünyanın yeni hakimi Çin olacak” “2043 yılında Müslüman bir devlet Avrupa’ya hükmedecek”
“2046 yılında Hastalıklı her organın yerine yenisi yapılacak”
“2076 yılında Tüm dünyada sınıfsız bir komünizm sistemi yerleşecek”
“2088 yılında Tüm hastalıklar birkaç saniyede tedavi edilecek”
“2097 yılında Kimse yaşlanmayacak”
“2167 yılında Yeni bir din gelecek”
“2304 yılında Ay’ın bütün sırları çözülecek”
“3797 yılında Dünyanın sonu gelecek. İnsanoğlu diğer bir gezegene göçecek ve yeni bir yaşam başlayacak”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı