B

Barack Obama

Barack Obama Biyografisi

Barack Obama, Amerika Birleşmiş Devletleri‘nin 44. Başkanı ve A.B.D. tarihinin birincil Afro-Amerikan (Siyahımsı) başkanıdır. Başkanlıktan önce ödev yaptığı Amerikan Senatosu‘nda tarihin en genç senatörlerinden birisi ve de ülke tarihindeki beş Afro-Amerikan senatörden birisi olan Obama, bununla birlikte lisanslı bir avukattır.

Barack Hussein Obama, 4 Ağustos 1961’de Honolulu’da doğdu. Obama doğduğu sırada annesi ve babası Manoa’daki Hawaii Üniversitesi’nde eğitimlerini sürdürmekteydiler, Obama iki yaşına geldiğinde de birlikteliklerine son verdiler. Babası eğitimi için Harvard’a gittikten sonra, vatanı Kenya’ya geri döndü. Annesi, Lolo Soertoro ile evlenince, ailece Jakarta’ya taşındılar. Burada kız kardeşi Maya Soerto-Ng dünyaya geldi.

Dört sene daha sonra Barack on yaşına geldiğinde Hawaii’ye akrabalarının yanına döndü ve burada epeyce saygıdeğer bir mektep olan Punahou Academy’ye girdi. 1978 yılında bu okuldan başarıyla mezun oldu.

Obama, kendi yazdığı anlılarında, çoğu bambaşka ırkın yaşadığı topraklarında insanları bir araya getirmek için verdiği mücadeleleri anlattı.

1982 yılında ölen babasını, annesiyle ayrıkez gördü.

Barack Obama, sonra Amerikan halkına açıkladığı gibi, gençlik yıllarında alkol ve uyuşturucu kullandığı bir dönem de yaşamıştı.

Lise eğitimini tamamladıktan daha sonra, Los Angeles’taki Occidental College’a girdi. Burada iki sene öğrenim gördükten ve New York’taki Colombia Üniversitesi’ne devam etti. 1983 yılında bu okuldan da derceyle mezun oldu.

Business International Corporation ve NYPIRG (New York Public Interest Research Group) ‘de birsüre çalıştıktan daha sonra, 1985 yılında Chicago’ya yerleşmeye karar verdi. Burada çalıştığı dönemde Trinity United adlı Hıristiyan kilisesine katıldı.

1988 yılında yılında girdiği Harvard Hukuk Fakültesi’nden, 1991 yılında koskocoman bir başarı göstererek mezun oldu. Bu okulda Harvard Law Review adlı yayının birincil siyah editörü oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bob Azzam

Okula girdiği yıl tanıştığı eşi Michelle Obama ile 1992 yılının Ekim ayında evlendi. 1999 yılında ilk kızı Malia ve 2001 yılında ikinci kızı Sahsa dünyaya geldi.

1996 yılında, Illinois Eyaleti’nden senatör seçildi. Obama bu yıllarda, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ile aynı anda çalışarak, afiyet reformu ve ahlak üstüne yasamalar yapılması için uğraştı. Hem vefat cezasının her yerde gözden geçirilmesiyle ilgili incelemeler yaptı.

2004 yılına gelindiğinde Amerikan Senatosu’na seçildi ve bu senatoya yüz yıldan pozitif bir süredir seçilen üçüncü siyah oldu.* “Dreams From My Father : A Story of Race and Inheritance” adıyla otobiyografisini yayınladı. 2006 yılında da ikinci kitabı “The Audacity of Hope” un basımı gerçekleşti.

Şubat 2007’de, 2008 by gösterildi. Hillary Clinton, John Edwards, Joe Biden, Christopher Dodd ve Bill Richardson gibi enerjik başkan adayları Halkçı Parti‘nin adayı elde etmek için Obama ile yarışıyorlardı; bu rekabet ön seçimler döneminde güçlendi ve Ocak 2008 tarihine gelindiğinde Demokrat Parti adayları aralarında seçimden çekilmeyen sadece Clinton ve Obama kalmıştı.

3 Haziran 2008 tarihine gelindiğinde, Hilary Clinton‘ın oyları Obama’nın arkasından kalmıştı, farkı kapatamayacağını anlayan Clinton seçimden çekildiğini açıkladı ve aynı tarihte Barack Obama, Halkçı Parti’nin 2008 yılı A.B.D. Başkan Adayı olarak açıklandı. Birkaç gün daha sonra, Cumhuriyetçi Parti ise başkan adayı olarak John McCain‘in adını resmi olarak duyurdu.

Barack Obama ve John McCain arasında genel seçimden önce üç kere halka açık münazara yapıldı. Yapılacak olan genel seçimlerin gidiş hattını etkileyen bu münazaraların sonucunda Obama karlı çıktı ve halkın gözündeki desteğini büyüttü. 4 Kasım 2008 günü yapılan başkanlık seçimleri sonucunda Barack Obama %52’lik rekor oy oranıyla 44. A.B.D. Başkanı seçildi. 20 Ocak 2009 tarihinde görevi 43. Başkan George W. Bush‘dan devralarak resmi görevine başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Begüm Öner

Barack Obama, başkanlığı sırasında Irak ve Afganistan‘da süregelen savaşlarla ilgili önemli kararlar aldı. Irak‘taki Amerikan işgalinin 2010 yılında sona ereceğini açıklayan Obama, 18 ay sürecek kapsamlı bir geri çekilme çalışmasını başlatttı. Afganistan‘da ise, Amerikan güçlerinin tercih sonrası geri çekileceğini uman dünya kamuoyunu hayal kırıklığına uğratarak 17.000 yeni askeri bölgeye sevkedilmesi emrini verdi.

Başkanlığının ilk günlerinde patlak veren hesaplı krizin etkilerinin azaltılması için A.B.D. hazinesinden büyük kaynaklar ayrılmasını kararlaştıran Obama ve ekibi, seçimi kazanmalarındaki en büyük etkenlerden birisi olan sıhhat reformu vaatlerini gerçekleştirmek için 14 Temmuz 2009 tarihinde büyük bir alıştırma başlattı. Hedeflerinin sağlık sektörünün ülke bütçesine yüklediği büyük ekonomik yükü azaltırken, medikal kaliteyi arttırmak olduğunu söyleyen Obama, bu kasıt doğrultusunda 1.000 sayfalık ayrıntılı bir afiyet raporu oluşturttu.

Barack Obama 1989 yılında tanıştığı eşi Michelle Obama ile 1992 yılının Ekim ayında evlendi. Karısı Michelle Obama‘da kendisi gibi bir avukattır. 4 temmuz 1998 tarihinde ilk kızı Malia Ann ve 10 Haziran 2001 tarihinde ikinci kızı Sasha dünyaya geldi.

Obama çifti Protestan‘dır ve de United Church of Christ mezhebine üyedirler.

A.B.D. tarihinde tayin yapmış olan Afrikalı-Amerikalı senatör sayısı toplamda beştir, bu beş senatörden yalnızca üç tanesine tercih yoluyla devir başına gelmiş olup, kalan iki her birine göreve seçimlere girmeden atanmıştır.

Barack Obama, 2012 ABD başkanlık seçimlerini de kazanarak ikinci defa ABD başkanı olmuştur.

20 Ocak 2017 tarihinde ABD başkanlık atama süresi dolduğundan yeni başkan Donald Trump‘a görevini teslim etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı