B

Barış Akarsu

Barış Dere Biyografisi

Barıştırma Dere, 1979 doğumlu müzisyen. 2004 yılında yapılan Akademi Türkiye Yarışması’yla bilinen ve bununla birlikte bu yarışmanın birincisi olan Akarsu, Palavracı Yarim adlı televizyon dizisinin de başrolünde.
Uzlaşma Dere, 29 Haziran 1979’da Hatice ve Selahattin Çay’nun oğlu olarak Zonguldak’ta dünyaya geldi. Bir vakit daha sonra ailesi Amasra’ya yerleşen Çay, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu ve ortaokuldan sonradan Amasra Lise’sine devam etti. Uzlaştırma Çok minik yaşlarda şehre gelen müzisyenlerden etkilenerek mızıka, flüt, klavye, gitar gibi çeşitli müzik aletlerini çalmaya başladı. Spora da alaka duyan Çay basketbolla geçen 4 sene ve karete’nin peşinde lise yıllarında Amasra Yelken Kulübü’nde profesyonel olarak yelkencilik yaptı.

Lisenin arkasından müzisyenliğin yanısıra animatörlük de yaparak bi süre Antalya’da kaldı ve sonradan Karadeniz Ereğlisi’ne yerleşerek buradaki barlarda müzisyen olarak çalışmaya başladı. Akarsu diğer yanlamasına buradaki lokal televizyon ve radyo için programlar hazırladı.

2004’de arkadaşlarının da ısrarıyla Atv’de düzenlenen müsabaka programı Yüksekokul Türkiye’ye katıldı. Bu programda izleyicinin yoğun ilgisiyle ve sevgisiyle karşılaşan Akarsu, yarışmanın da birincisi seçildi. Ama yarışmanın büyük ödülü olarak duyuru edilen albüm ve milletlerarası müsabaka sözleri yerini bulmadı. Kaset yapılmadığı gibi, Monaco’da düzenlenmesi planlanan World Best yarışmasının da iptal edilmesi sebebiyle bu yarışmaya katılamadı. istanbul’a yerleşen Akarsu, kendi girişimleriyle Ocak 2005‘te “Islak Islak” isimli ilk albümünü çıkardı. Albümden meydana çıkan Islak Islak ve Kimdir O parçaları epeyce beğenilen Nehir, bütün Türkiye’de konserler verdi. Ağustos 2006’da “Düşmeden Bulutlara Koşmak Lüzum” adlı ikinci albümünü piyasaya çıkardı. Bu albümden seçtiği çıkış parçası ise “Vurdum en dibe değin” isimli parçası oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Murat Eken

2006’dan itibaren Star kanalında yayınlanmaya başlayan televizyon dizisi Yalancı Yarim’in başrolünde ekrana geldi. Dizi’de canlandırdığı “Tarık” karakteriyle göz dolduran Dere, oyunculukta da iddialı olduğunu göstermiş oldu.

Çay, USDER kadar ”sosyal yeniden yapılanma ve dayanışmaya verdikleri öneme göre” verdikleri ödüllerde ROCK Dalında En İyi Şarkıcı Ödülü‘nü, FUTURE dergisinin Yılın En Sevilen Rock Sanatçısı Ödülü’nü ve CEM KARACA Özel Ödülü‘nü aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı