B

Bartholomeos

Bartholomeos Biyografisi

Rum Ortodoks Patrikhanesi Patriği’dir.

Patrik I. Bartholomeos, 29 Şubat 1940 tarihinde Zeytinliköy, Gökçeada’da doğmuştur. Başlıca adı Dimitris Arhondonis’dir. Babası Christos Archontónis, annesi Merope Archontónis’dir. Zaharo- Taso Anastasiadis, Niko Arhondoni, Andon Arhondoni adlarında 3 kardeşi vardır. Rum kökenli olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Heybeliada Ruhban Okulu’nu birincilikle bitirdi. Patrikhane’nin sağladığı burs ile yurtdışında İtalya, Roma’da Pontifical Oriental Institute ile İsviçre, Bossey’de The Ecumenical Institute ve University of Munich’de eğitim fark etti.

The Oriental Institute of The Gregorian University’de “Kutonu ve Ortodoks Kiliseleri’nin Şeriatı” konulu doktora tezini hazırladı. 1968 yılında eğitimini tamamlayıp istanbul’a döndü.

Bartholomeos, 1968’den 1991 yılına değin din adamından çok, bir diplomat gibi çeşitli uluslararası organizasyonlarda tahsis aldı. Heybeliada Ruhban Okulu’nun Dekan Yardımcılığı’na getirildi. Hamisi Athenagoras tarafından Archimandrite (Papaz’ın bir üstü) makamına yükseltildi. 1973 yılında Metropolit (Patrik makamından bir önceki makam) seviyesine yükseltti. Ocak 1990’da Kadıköy Metropolitliği’ne atanıncaya değin, Patrikhane Özel Bürosu Başkanlığı görevini sürdürdü. Bartholomeos, Patrikhane Özel Bürosu’ndaki görevi her tarafında, kendisini manastıra kapatıp, ibadet eden bir ruhban olmadı. 1968’den 1991 yılına değin din adamından fazla, bir diplomat gibi çeşitli uluslararası organizasyonlarda tahsis aldı.

Society of Canon Law of the Oriental Churches” (Doğu Kiliseleri Dini Kanunları Toplumu)” adlı birliğin yardımcısı olarak tayin yaptı. The World Council of Churches (Dünya Kiliseler Birliği)’de 8 yılı başkan yardımcılığı elde etmek üzere 15 sene tayin yaptı. 1990’da “Ortodoks Diasparası” için oluşturulan “Tanrısal ve Büyük Sinod için Ortodokslararası Kurul”nin de başkanlığına getirildi.

2 Kasım 1991 tarihinde Rum Ortodoks Patrikhanesi kadar Patrik seçildi. Bartholomeos, Türkçe, Yunanca, Latince, Antik Yunanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Almanca bilmektedir. Göreve geldiğinden bugüne kadar Moskova‘dan Etiyopya‘ya, İngiltere‘den Japonya‘ya dek çoğu ülkeyi ziyaret etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burak Demir

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması sebebi ile askerlik hizmetini 1961 ile 1963 yılları arasında istanbul’da yerine geçen kimse subay olarak yaptı.

Fener Rum Patrikhanesi:
Fatih ilçesi, Fener, Balat semtinde bulunan Sadrazam Ali Paşa Caddesi’ndeki Patrikhane, Ortodoks Rumlarının en tanrısal mekanıdır. 1602 yılında bugünkü binasına taşınan Patrikhane, şimdiki görüntüsüne 1800′lü yıllarda yapılan esaslı restorasyonla kavuştu. Patrikhaneye üçlü bir kapıdan giriliyor. Basamaklardan yukarı dürüst çıkıldığında meşe odunu karşımıza geliyor. meşe, 1821 yılındaki Mora İsyanı’nı desteklediği gerekçesiyle idam edilen Patrik V.Grigorios ve üç metropolitin burada idam edilmesi anısına kapalı tutulmakta, giriş sol kapıdan yapılmakta. Soldaki kapıdan patrikhane kilisesi Avuç Içi Yorgi’ye geçilir. Mevcut yapı 1700′lerde bazilika tipinde yapı edilmiş.

Türkiye’de resmî olarak Fener Rum Patrikhanesi, dünyada Constantinopolis Ekümenik Patrikhanesi olarak anılan kurum, 250 milyon inanana sahip Ortodoks dünyasının ruhanî önderi konumunda olan bir kurum. Zaten Patrik Bartholomeos’da Otosefal Kiliselerin deha bu doğrultuda hareket ettiklerini vurguluyor.

Ekümenikal Patriklik nedir?
İlk defa 24. Piskopos zamanında İznik’te toplanan konsül kadar kullanılmış ve I.Metrophanes ilk Ekümenikal Patrik seçilmiştir.(MÖ:325) Ekümenikal kelimesi, tüm Ortodoksların evrensel lideri anlamına gelmekte olup, halife sıfatı yerine kullanılmaktadır. Fener Patrikhanesinin Osmanlı döneminde ve milli çaba dönemindeki faaliyetleri gözönünde bulundurularak, patriğin Ekümenikal sıfatı Lozan antlaşması ile ortadan kaldırılmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı