B

Başak Gürsoy

Başak Gürsoy Biyografisi

Başak Gürsoy, 1947 yılında istanbul’da doğmuştur. Babası Dr. Ali Mümtaz Gürsoy’dur. Ablası Filiz Gürsoy’dur. 1954 yılında başladığı Ankara Koleji’nden 1964 yılında mezun oldu. 1964 yılı ile 1966 yılları aralarında İngiltere‘de dil ve sekreterlik eğitimi fark etti. 1967 yılında Merkezi İsviçre Cenevre’de olan “L’ ecole Mannequin Silhoutte” Model Okulu’nda eğitim aldı. 1966 yılında ise Türkiye’de ilk defilesine çıktı.
1975 yılında birincil modellik ve koreografi ajansının kurucusudur.

1966 yılından 1981 yılına değin mankenlik yaptı. Bu süre içerisinde yurt haricen İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Yugoslavya, Birleşmiş Arap Emirlikleri, İran, Kuveyt, Cezayir, Tunus, Malta gibi ülkeler ile yurt içindeki birçok ilde yapılan defilelerde Türk Giyim Sanayii ve modasına ait kreasyonları başarıyla sunmuştur. Bu seneler içinde kısa bir zaman de Fransa’da yaşayarak mesleğine devam etmiştir.

O Kadar fazla reklam filminde olduğu gibi yurt haricen da bir reklam filminde ve moda dergilerinde yer almıştır.

1974 yılından günümüze, organizatör, koreograf ve defile sanat yönetmeni olarak atama yapmaktadır. Keza moda şovu danışmanlığı da yapmaktadır. 1975 yılında Türkiye’nin birincil mankenlik ve fotomodellik ajansını kurmuş olup, yöneticiliğini yapmıştır.

Büyük küçük birçok yurtiçi defilenin yanı sıra, yurt dışarıda Amerika, Almanya, İtalya, İsviçre, Hollanda, Macaristan, Bulgaristan, Rusya, Azerbaycan, Pakistan, Darı, Suudi Arabistan ve Japonya‘ da Türk Tekstil firmalarının tanıtım defileleri ile Rusya ve Kazakistan da yapılatır.

1980 – 1983 yılları arasında Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı olarak B.M.F. Mankenlik ve Zariflik Kurslarını açmış ve eğitmenliğini yapmıştır. 1980 – 1984 yılları arasında Modello Deri firmasında stilistlik görevini üstlenmiştir.

Babası Dr. Ali Mümtaz Gürsoy’un okuma imkanı olmayan, üstün zekalı çocukları okutma amacı ile 1975 yılında kurduğu “Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Okutma Vakfı” mütevelli heyeti başkanıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Falay

İzmir Ekonomi Üniversitesi‘nde koregrafi dersi verdi.

Ajda Pekkan’ın eski eşi işadamı Ali Bars ile uzun zaman birlikte oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı