B

Bedri Baykam

Bedri Baykam Biyografisi

Bedri Baykam, 1957 senesinde Ankara’da CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam’ın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. istanbul Fransız Lisesi’nde okudu.
Bedri Baykam 1975 yılında Paris‘e taşındı. Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde işletme ve ekonomi eğitimi olan Bedri Baykam, bu fakülteden 1980 yılında master aldı. Paris’te aynı süre içinde “L’Actorat” isimli özel okulda aktörlük tahsili de yaptı.

Bedri Baykam 1970’li yıllarda Türkiye Tenis Şampiyonaları’nda kayda değer dereceler alan ünlü bir tenisçi oldu. 1980 yılında Amerika’ya taşınan Bedri Baykam, 1984’e değin “California College of Arts and Crafts” adlı özel üniversitede resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına değin Amerika’da kalan Baykam, bu süre içinde de San Francisco, New York, İstanbul ve Paris‘te birçok sergiler açmaya devam etti.

1987’de atölyesini İstanbul’a içeren Baykam, bugüne kadar 113 bireysel sergi açtı, birçok grup sergisine katıldı, çoğu kısa metrajli kti, kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı. Baykam’ın yayınlanmış 23 kitabı bulunuyor.

Modern Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Us Derneği‘nin etkin üyelerinden olan sanatçı, aynı zamanda UNESCO‘ya alt Milletlerarası Plastik Sanatlar Derneği’nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye milli komitesi başkanıdır.

1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu göreve üç sene baştan başa devam etti.

çok eskiden, Güneş, Tempo, Siyah-Beyaz, Parlak ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Prima TV’de üç sene her tarafında “Dönemin Rengi” isimli bir kültür ağız dalaşı programını hazırladı ve sundu. 2 sene her tarafında Sanatkâr-Skala sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. FBTV’de “2 F 1 B” isimli bir futbol tartışması sundu. Bedri Baykam, hem Cumhuriyet Gazetesinde siyasi ve diğer sanat dergileri için de sanatsal makaleler yazıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Belfu Benian

Bedri Baykam, 80’lerin başından bu yandan birçok 16mm kısa film yönetti ve çesitli uzun metrajlı filmlerde oyuncu olarak rol aldı.

1999 Aralık ayında, 40 takvim sanat serüvenini ele bölge retrospektif sergisi İstanbul’da, AKM’de açıldı.

Bedri Baykam ayrıca 1998 yılında merkezi İstanbul’da bulunan Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayın şirketi ile 2006 yılında İstanbul Taksim’de hayata geçen Piramid Sanat’ın kurucusudur.

Mayıs1997 de gazeteci Sibel Yağcı ile evlendi. Ocak 1999’da çiftin Suphi adını verdikleri oğulları oldu.

Bedri Baykam’ın yazmış olduğu kitaplardan bazıları :”Boyanın Beyni” (1990), “27 Mayıs İlk Aşkımızdı” (1994), “Mustafa Kemaller Ödev Başına” (1994 ), “Monkeys’ Right To Paint” (Maymunların Resim Yapma Hakkı) (1994), “Ödünsüz Laik Türkiye” (1995),”Geçici Anlar, Daimi Tatlar” (1996), “Gözleri Defalarca Üzerimizde” (1996), “Dönemin Rengi” (1997), “68’li Yıllar-Eylemciler” (1998), “68’li Yıllar-Tanıklar” (1999), “Maymunların Resim Yapma Hakkı” (Monkeys’ Right To Paint’in Türkçesi) 1999, “Küba ve Binyılın Süvarisi Che” (2000)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı