B

Bedri Koraman

Bedri Koraman Biyografisi

Bedri Koraman, 1928 yılında Samsun, Bafra’da doğmuştur. 1945 yılında 17 yaşındayken istanbul’a geldi ve bir süre İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Cemal Tollu atölyesinde eğitim gördü. Daha geldiği ilk yılda illüstrasyon ressamı ve karikatürcü olarak Babıali‘de çalışmaya başladı. Yoğun bir şekilde basın sektöründe çalışmaya başlayınca Akademi’de okuyup usta olma hayallerini vazgeçti. Yüksekokul’de okumayı yarıda bıraktı.
O dönemin en büyük dergi yayıncısı Türkiye Yayınevi‘nin kn bol çizgi romanlı dergisi 1001 Roman’ın iyi bir okuru olan Bedri Koraman sevdiği bu dergide çizer olarak çalışmak istediğini belirtti. Bu ricası kabul görmedi fakat yayınevinin bir başka dergisi olan ve başında meşhur yazan Kemalettin Tuğcu‘nun bulunduğu EV – İŞ dergisinde işe başladı. Dergide yayımlanan ilk işi Kemalettin Tuğcu’nun yazdığı bir öyküyü resimlemek oldu.

Bedri Koraman’ın birincil karikatürü espri dergisi Şaka‘da 1946 yılında yayınlandı. Gazete çizerliğine Asım Düşünce‘un Süre Gazetesi‘nde 1946 yılında başladı. Bu gazetenin çıkarmış olduğu çocuk dergilerinde çalışarak çizerliğini ilerletti. Bu dergilere kısa serili çizgi romanlar çizdi. Hikaye, roman tefrikası resimlemeleri, kapak resimleri yaptı.

1947 yılında Çocuk Âlemi dergisinde karikatürnraları da 41 Buçuk, Tef, Taş, Karikatür gibi mizah dergilerinde de karikatür çizdi. Uzun soluklu birincil çizgi romanları Tahsin Demiray‘ın 1948 yılında yayını başlayan büyük okurlara karşın çizgi roman dergisi Binbir Roman‘da yayınlandı. Aynı yayınevinin çocuk dergisi Çocuk Haftası‘na karikatür desenli, kısa öykülü ilk benzersiz çizgi romanlarını çizdi. Yazı resimlemeleri yaptı.

İlk özgün çizgi romanı Cem Kurt adlı polisiye eseri Vatan Gazetesi’nde yayınlandı. Gazeteden çizgi romanının yayınlama ücretini alamayınca eseri kısa ömürlü oldu. Bu durum Koraman’ı gazetede çalışmaktan soğuttu. Özgürlük çalışmaya başladı. Artist Firuz Aşkın‘ın yanına film afişi ressamlığı işine de girdi. Birçok filmin afişini hazırladı. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş yayınevlerine kitap kapakları hazırladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bendeniz

Kare Reklam adlı bir reklam ajansını çizer arkadaşları ile birlikte kurarak bir zaman sinemalarda gösterilen reklam çizgi filmleri yaptı. Bu reklam ajansını kurarken amacı Walt Disney gibi ekip kurarak uzun metrajlı çizgi filmler yapmaktı. Ancak bu hoş düşüncesini gerçekleştiremedi.

1951 yılında Türkiye’nin birincil erotik espri dergisi Deve, sonradan Gölge adlı mizah dergilerini çıkardı. 1954 yılından itibaren de Uyruk gazetesinde karikatürleri yayınlanmaya başladı. 1960’lı yıllarda çizdiği “Cici Can” adlı çizgi romanı geniş ilgi topladı.

Bedri Koraman’ın yazmış olduğu bu “Cici Can” adlı çizgi romanı 1963 yılında Cicican adıyla sinemaya da aktarılarak; senaryo yazarı Safa Önal tarafından uyarlandı, yönetmenliğini Ertem Göreç yaptı ve başrolünde ise Göksel Arsoy oynadı. Diğer rollerde ise Öztürk Serengil, Huri Zuhal, Suna Pekuysal, Ahmet Tarık Tekçe, Hüseyin Baradan, Sami Hazinses, Sadettin Erbil, Suzan Avcı, Ali Keyifli (oyuncu), Altan Erbulak gibi oyuncular vardı.

1970 yılından daha sonra ise Milliyet gazetesinde Abdi İpekçi‘nin isteğiyle baş sayfada elde etmek üzere o günün en kayda değer haberini karikatürize etti. Bedri Koraman, Uyruk’e çizerken Halit Kıvanç‘ın senaryosunu yazdığı kısa bir dizi olan Tekir Hafiye‘yi çizdi.

Bedri Koraman, 18 Kasım 1978 tarihinde bir silahlı saldırıya uğradı ancak yara almadan kurtuldu.

1982 yılında Güneş gazetesine geçtiyse de 1985 yılında Milliyet’e döndü. Günlük karikatürleri dıştan gazetenin hafta sonu ekleri için özel karikatür-hikaye sayfaları hazırladı. Yıllarca çalıştığı Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonradan, Sabah gazetesinin Pazar ekinde, “Çizgi Dünyası” başlığı aşağı bütün sayfa karikatürler çizdi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Spor karikatürleri Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödülleri aldı. Siyasi karikatürlerinin bir kısmını taşıyan Siyaset Arenası adlı bir kitabı olan Bedri Koraman, İtalya Marostica, Yugoslavya Üsküp’te ve Saraybosna’da özel ödüller kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bilge Şen

Karikatürcüler Derneği Genel Başkanlığı yaptı. Merkezi Brezilya‘da yer alan Internacional dos Jornalistas adlı basın kuruluşuna 1986 yılında övünç üyesi seçildi.

Bedri Koraman, 1967 yılından beri evli olduğu eşi Nil Koraman’dan Murat Koraman ve Şule Gerger adında iki çocuğu vardır. Bedri Koraman, 1984 yılından itibaren Muğla‘nın Bodrum İlçesi’nde ikamet etti.

2012 yılında yaşadığı Bodrum’da Karikatürlerini sergiledi.

Bedri Koraman, 30 Mayıs 2015 tarihinde Bodrum Torba’daki evinde 87 yaşında hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı