B

Bedük

Bedük Biyografisi

Müzisyen. Gerçek adı Serhat Bedük‘tür. İngilizce albümü “Even Better” ile elektronik dans müziğinin Türkiye’deki en başarılı sanatçılarından biri olarak gösterilen Bedük, Avrupa‘nın en iyi seslerinin yarıştığı MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde Türkiye’yi temsilcilik etmiştir.
20 Nisan 1979‘da Ankara‘da dünyaya geldi. Annesi hoca babası doktor olan ressam, Arı Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonradan, Bilkent Grafik Tasarım Bölümü’nü 3. olarak kazandı ve burs aldı. Müziğe olan ilgisi oldukça minik yaşlarda başlayan ve lise yıllarında mektep orkestrasına katılan sanatçı, bir metal grubunda çalıyor ve konserler veriyordu. Süre içinde müzikal kimliği de değişen ve metalden grunge rock’a dönen Bedük, 18 yaşında yer aldığı ve Seattle şarkılarını coverladıkları Juicex isimli grupla Ankara’nın en iyi müzik kulüplerinde sahne aldı.

Üniversite yılları gündüzleri okulda, geceleri sahnede geçen usta, çoğu ayrı grup kurdu. Porselen isimli grupta seslendirdiği cover şarkıların yanı sıra kendi bestelerini de çalmaya başladı ve hatrı sayılır bir başarı elde etti. Ankara’nın en fazla ilgi gören müzisyenlerinden biri olmuştu ve haftada 4 gecealıyordu. Mezuniyetinin arkasında grubu Porselen’den ayrılıp daha profesyonel bir kariyer yapmak için istanbul’a taşınma kararı aldı.

İstanbul günleri büyük bir reklam ajansında art-direktor olarak çalısmaya başlamasıyla başlangıç alan müzisyenin asıl amacı müzikle ilgili bir şeyler yapmaktı. Bu dönemde yolu meşhur prodüktör Aykut Gürel‘le kesişti ve İrem Records etiketiyle tüm düzenlemelerini kendisinin yaptığı “Nefes Edinmek Zorlama” isimli albümünü yayınladı. Albüm, “Son Sigaram” ve Sibel Alaş’ın meşhur ettiği “Adam” isimli şarkıya yaptığı yeni düzenlemeyle uyarı çekiyordu.

Bedük dans müziğiyle ilgili olarak çoğu egzersiz yapmıştı ve bunları 2006 Miller Music Factory yarışmasında bakış fırsatı buldu. Zira “Like Tomorrow Will Never Come” isimli şarkı “En İyi Dans Müziği Prodüktörü” dalında ona birincilik ödülü kazandırdı. Bu motivasyonla ikinci albümü için hazırlıklara başlayan usta, aynı dönemde kendi müzik şirketi olan Audiology Records’u kurdu. Audiology Records’tan yayınladığı ikinci stüdyo albümü “Bedük- Even Better” dans parçalarından oluşuyordu. 9 İngilizce, 4 Türkçe sözlü şarkı ve 2 remix edinmek üzere albümde yer alan 15 şarkının tamamının vokalleri, mix, kayıt, aranjman, söz ve beste çalışmaları Bedük imzası taşıyordu. Bu yüzden albümün tanıtımı için ‘Çok kişilikli ağırlama’ slogan olarak seçilmişti. Mastering aşaması Çağlar Türkmen tarafından Sestrem Stüdyoları’nda gerçekleştirilen albüm Martin Solveig, Moloko, Goldfrapp, Playgroup ve Jamiroquai gibi elektronik müziğin en başarılı isimlerinin çalışmalarıyla aynı potada tutuldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   B. B. King
Arananlar:
Serhat Bedük babasıSerhat bedük ve doktor olan babası

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı