B

Begümhan Doğan Faralyalı

Begümhan Doğan Faralyalı Biyografisi

1 Ocak 2012 itibarıyla Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Begümhan Doğan Faralyalı, 1976 yılında istanbul’da Sema Işıl Doğan ve Açık Fikirli Doğan’ın kızı olarak doğmuştur. Arzuhan Doğan Yalçındağ (d.1964), Hanzade Doğan Boyner (d.1973), Vuslat Doğan Sabancı (d.1971) adlarında 3 ablası vardır. Lisede iken 18 yaşına dek Beşiktaş takımında basketbol oynadı. Üniversite lisans öğrenimini London School of Economics’te Ekonomi ve Felsefe alanlarında tamamladı.

Profesyonel iş hayatına 1998 yılında New York Arthur Andersen’da danışman olarak başlamıştır. Bu deneyiminin ardındaki 1999 – 2001 yılları aralarında Londra Monitor&Company’de, Avrupa’nın önde gelen medya ve teknoloji şirketlerine karşın her yerde yapılandırma projelerinde danışmanlık yapmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonradan 2001-2002 yıllarında Doğan Yayınlama Holding Strateji ve İş Geliştirme bölümünde devir yaptı. Benzer vakit içinde Doğan Holding Kurumsal İletişim Departmanı’nı kurdu ve başkanlığını yürüttü. Doğan Yayın Holding’in uluslararası alanda büyümesinden sorumluluk sahibi olan Faralyalı, bu dönemde Doğu Avrupa ile Rusya’yı da kapsayan bir coğrafya üzerinde, Avrupa’daki yatırım fırsatlarını değerlendirdi.

Begümhan Doğan Faralyalı, 2004 yılında Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimi05 yılında Doğan Yayınlama Holding’de İcra Kurulu Üyesi ve Tanıdık Olmayan Yatırımlardan Sorumluluk Sahibi Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

2007 yılında Doğan Yayın Holding’in Türkiye dışındaki birincil televizyon yatırımı olan Kanal D Romanya’yı kurdu ve bu kanalın Ringier ile ortaklığını gerçekleştirdi. Kanal D Romanya, kuruluşunu peşine düşüp takip eden iki yıl içinde bütün günde üçüncü kanal olarak yayın hayatını sürdürmeye devam etti. Benzer dönemde Londra Borsası’nda işlem görebilen Trader Media East’in Bağımsızlık tarafından 500 milyon dolara satın alınması gerçekleştirildi. Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Yayın Holding’in gerçekleştirmiş olduğu en büyük uluslararası satın alma olan bu projede aktif olarak rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Behiye Aksoy

Yurt dışarıya edindiği 15 yıllık deneyimin ardındaki Türkiye’ye 2009 yılında kesin dönüş yaptı ve Star TV’nin CEO’luğunu, 2010 yılında Kanal D ve CNN Türk’ü de bünyesinde bulunduran Doğan TV Holding’in Başkanlığı’nı üstlendi. aynı zamanda Kanal D Romanya Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi de sürekli Begümhan Doğan Faralyalı, 1 Ocak 2012 itibarıyla Doğan Holding Idare Heyeti Başkanlığı görevini de üstüne almıştır.

Begümhan Doğan Faralyalı, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı‘nın oğlu Ahmet Faralyalı ile 7 Ağustos 2004 tarihinde evlendi. Sema Melisa (d.2008) ve Ayşenaz (d.2010) adında iki kızı vardır.

2015 yılı Kasım ayında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü kadar yılın meslek kadını seçildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı