B

Behçet Kemal Çağlar

Behçet Kemal Çağlar Biyografisi

Behçet Kemal Çağlar, Faruk Nafiz Çamlıbel ile birlikte 1933 yılında Onuncu Yıl Marşı’nı yazmıştır. Atatürk devrimlerine ast ile bilinir. Ihtilal Şairi olarak tanınır.

Behçet Kemal Çağlar, 23 Temmuz 1908 tarihinde babasının memuriyeti esnasında bulunduğu Erzincan’ın Tepecik köyünde doğmuştur. Behçet Kemal Çağlar Kayseri’nin Şabanbeyzadeler namıyla bilinen ünlü bir ailesinden Şaban Hamdi Bey’in oğludur. Babası Kayseri‘nin Bünyan Çağlayanı kıyısında yerleşmiş Burunguz isimli Türkmen oymağındandır, annesi Balıkesir’in Çepni yörüklerinden Kolağası Ahmet Ağa’nın kızıdır. Behçet ismi babasının amcasının ismi olarak, Kemal’de bağımsızlık kahramanı Namık Kemal‘e izafetle verilmiştir. İlkokula 1913 yılında Bolu’da İmaret İlkokuluna başladı. 1915 yılından itibaren Konya’da Numune Mektebi’ne devam etmiş, ertesi yıl, Konya Sultanisi’nin birincil kısmına devam etmiştir. 1916 senesinin sonbaharında babası Kudüs Ziraat Müdürlüğü’ne devir edildiğinden birkaç ay Kudüs’te kalmıştır. sonradan Kudüs’ten Kayseri’ye gelen Behçet Kemal, birincil, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamlamıştır.

Behçet Kemal Çağlar, 1925 yılında sınavla Zonguldak Maden Mühendis mektebine girmiş ve 1929 senesinde yüksek maden mühendisi olarak birincilikle bu mektepten mezun olmuştur. Maden Tarama Enstitüsü merkez mühendisi olarak Ankara‘da göreve başlamıştır.

İlk şiiri arkadaşlarıyla çıkardıkları “Daima Gençlik” dergisinde yayımlanan Behçet Kemal, sonra Türk Yurdu ve Hayat (1927) dergilerinde şiirleri çıktı. Ankara Ulus’ta yayımlanan kimi şiirlerinde “Ankaralı Aşık Ömer” adını kullanan Behçet Kemal Çağlar, 1949 yılında Şadırvan dergisini çıkardı.

Behçet Kemal Çağlar, Faruk Nafiz Çamlıbel ile birlikte 1933 yılında Cemal Reşit Rey göre bestelenen Onuncu Sene Marşı’nı yazmıştır.

Atatürk’ün ricası üstüne 1934-1936 yıllarında İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde İngiliz edebiyatı üzerine incelemelerde bulundu.

Halkevlerinin açılışında yazdığı ve bana kalırsa rol aldığı Çoban Piyesi ve ardındaki yazdığı ve oynadığı Ergenekon Piyesi dolayısıyla Atatürk‘ün dikkatini çekmiştir. 1935-1940 yılları aralarında Halkevleri müfettişi olarak görevlendirilmiş, bu tayin ile yurdun her tarafını dolaşmış; halk müziği şiirleri ve ahali sanatı ile yakından ilgilenmek fırsatını bulmuştur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Baran Erdoğan

Ilk Kez Atatürk ve millî şiir temasında tanınmış, derin yurt sevgisi olan bir insandı. Gericiliği önlemede mücadele harcamış, haftalık dergiler ve jurnal gazetelerde bu konularda makaleler yazmıştır. Atatürk‘ün ölümü Behçet Kemal’in ruhunda derin bir acı yaratmış, memleketin ve milletin kurtulmasında Atatürk‘ün başarılarının hayranı olarak, kendisini Atatürk‘e ve O’nun devrimlerine adamasına sebep olmuştur.

Behçet Kemal Çağlar; Cumhuriyet Millet Partisi‘nden TBMM VII. Dönem, 8 Mart 1944 – 14 Haziran 1946 tarihleri arasında ve VIII. dönemde 5 Ağustos 1946 – 24 Mart 1950 tarihleri aralarında Erzincan milletvekili seçilerek parlamentoda tayin yaptı. VIII. dönem milletvekili iken 15 Ocak 1949 tarihinde Şemsettin Günaltay‘ın başbakanlığa atanmasının peşinde Atatürk devrimlerinden taviz verildiği gerekçesiyle partisinden de milletvekilliğinden 24 Ocak 1949 tarihinde istifa etti.

1 Nisan-25 Kasım 1949 tarihleri arasında haftalık sanat dergisi Şadırvan’ı (35 rakam) yayımladı.

Behçet Kemal Çağlar, sonradan Robert Kolej‘de öğretmenlik yaptı. 27 Mayıs 1960 askerî darbesiyle işbaşına gelen askeri yönetimin seçtiği kurucu meclis üyeleri arasında yer aldı. 6 Ocak 1961-15 Ekim 1961 tarihleri aralarında Kurucu Meclis Devlet Başkanı Temsilciliği, sonradan TRT Idare Heyeti Başkanlığı, Akbank Neşriyat Müdürlüğü, TRT Program Uzmanlığı görevlerinde bulundu.

Behçet Kemal Çağlar, İstanbul Radyosu‘nda, 27 Mayıs 1960 tarihinden önce ve sonradan, kesik kesik olarak Şiir dünyamız programını yönetti.

Behçet Kemal Çağlar, 24 Ekim 1969 tarihinde İstanbul’da 61 yaşında geçirdiği bir yürek krizi sonucunda ölmüştür.

Behçet Kemal Çağlar’ın şiiri biçim ve öz olarak iki kaynaktan beslenir: Insanlar şiiri ve Kemalizm. Artan Bir Şekilde ulusal duyguları dile getiren deyişleri ve yurt güzellikleri bile bu özle belirlenir. Hecenin olanaklarını, en yüksek sesi verebilmek için zorlar. Kişi için değil, kalabalıklar içindir şiiri.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bahar Candan

Kardeşi Fikret Çağlar kadar Behçet Kemal Çağlar’ın anısına kurulan Behçet Kemal Çağlar Armağanı sadece 1970 yılında Sakarya Meydan Savaşı adlı şiir kitabıyla Ceyhun Atuf Kansu’ya verildi.

Eserleri :
Şiir kitapları :
1933 – Erciyesten Kopan Çığ (şiir)
1933 – Burada Bir Yürek Çarpıyor (şiir)
1965 – Atatürk’e Şiirler
1966 – Benden İçeri (bütün şiirleri)
1970 – Behçet Kemal Son Şiirleri (ölümünden daha sonra derleyen Fikret Çağlar)

Tiyatro Oyunları :
1933 – Çoban
1935 – Atilla
1936 – Deniz Abdal
1937 – Göklerin Fethi
Timur ve Şimşek Operası (Basılmadı)

Öteki yapıtları
1930 – Ankaralı Âşık Ömer’in Cumhuriyet Destanı
1935 – Halkevleri (tahlil)
1937 – Hasan Ali Yücel Hayatı ve Eserleri
1938 – Mütarekeden Sonrakiler (O. Burian ve H. Y. Şehsuvaroğlu ile) (Antoloji-Derleme)
1940 – Cumhuriyetimizin On Yedinci Yılında Âşık Ömer’den Destanlar, Türküler
1945 – İlköğretim Destanı
1947 – Bağımsızlık Mavilikte Seyahat
1954 – Namık Kemal (analiz)
1955 – Dolmabahçe’den Anıtkabir‘e Dek (Gözlemler)
1959 – Türk ve Dünya Edebiyatından Derlenmiş Şiirler (Necdet Evliyagil] ile)
1961 – Dünyadan Kırk Büyük
1962 – Dünyadan Kırk Abide
1964 – Dünyadan Kırk Olay
1966 – Kur’an-ı Kerim’den İlhamlar
1967 – Atatürk Deniz’inden Damlalar (antoloji)
1968 – Battal Gazi Destanı
1969 – Bugünün Diliyle Atatürk’ün Söylevleri
1971 – Malazgirt Zaferinden İstanbul Fethine (dört epope)
1997 – Yeğeni Selcan Cağlar göre yayına hazırlanan 4 adet eseri Destanlar Bitmeyen Anadolu (1994) Benden İçeri (1994) ve Kuran’ı Kerim’den İlhamlar (1995) Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından basılmıştır.

10. Sene Marşı :
Çıktık açık alınla on yılda her savaştan;
On yılda on beş milyon genç yarattık her yaştan;
Ilk Önce bütün dünyanın saydığı başkumandan,
Demir ağlarla ördük anayurdu dört her yerde.
Türk’üz: Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi;
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!
Bir hızda kötülüğü, geriliği boğarız,
Karanlığın üstüne güneş gibi doğarız.
Türk’üz, bütün başlardan üstün olan başlarız;
Tarihten önce vardık, tarihten daha sonra varız.
Türk’üz: Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi;
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!
Çizerek kanımızla öz yurdun hartasını,
Dindirdik memleketin yıllar süren yasını;
Bütünledik her yönden istiklâl kavgasını…
Tüm dünya öğrendi Türklüğü saymasını!
Türk’üz: Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi;
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!
Örnektir milletlere açtığımız yeni iz;
İmtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitleyiz:
Uyduk görüşte veri, gidişte ülküye biz.
Aksine dönse dünya yolumuzdan dönmeyiz.
Türk’üz: Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi;
Türk’e durmak yaraşmaz, Türk önde, Türk ileri!

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bafetimbi Gomis

Söz : Faruk Nafiz Çamlıbel
Behçet Kemal ÇAĞLAR
Müzik: Cemal Reşit Rey

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı