B

Behiye Aksoy

Behiye Aksoy Biyografisi

Platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendi tarzını oluşturarak sahneye çıktığı Maksim Gazinosu’ndaki her galasında izdiham yarattı. Sahnelerin en şık giyinen sanatçısı ünvanını yıllardan beri kimseye kaptırmayan Aksoy yüzden pozitif 45’lik çıkardı. LP sayısı ise 20 civarındadır.
Behiye Aksoy, 19 Eylül 1933 tarihinde istanbul’da Üsküdar’da doğmuştur. Doğum adı Behiye Tetiker’dir. Müzikle iç içe olan annesiyle halası Behiye’nin de piyano ve ut çalmasını ister. Fakat Behiye daha ilkokuldayken hanende (şarkıcı) olmayı düşler. İlkokulu istanbul’da bitirir Behiye. Sonradan tüccar babasının işi nedeniyle Ankara’ya taşınırlar.

Ortaokulu Ankara’da bitirdikten sonra Konservatuvar vazifesi de görebilen Ankara Radyosu’nda ses sanatçısı sınavı açılır. Ankara Radyosu imtihanına girdi ve 200 adayın katıldığı sınavı 5 kişi kazanır. O 5 birey aralarında Behiye de vardır. 1948’de 15 yaşındayken Ankara Radyosu’na stajyer ses sanatçısı olarak girer. 9 yıl baştan başa şarkı söylediği radyoda yükselir.

1958 yılında öncelikle Ankara Göl Gazinosu’nda sahnelere adım attı. 28 Ekim 1961 tarihinde Taksim Sineması bitişiğinde açılan Maksim Gazinosunda dönüşümlü olarak Zeki Müren ve Orhan Boran ile birlikte program yapıp Maksim tarihinin birincil bayan assolistlerinden oldu.

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren‘le yarışan tek bayan şarkıcıdır. Televizyonun etkin olmadığı yıllarda Büyük Maksim kapılara kadar dolar. ‘Yaşa varol’ nidaları yükselir masalardan. Behiye Bayan’dan basın da övgüyle laf eder. sonra Tepebaşı Gazinosunda 2 sezon her tarafında çalışıp, halkın yoğun sevgi ve ilgisiyle karşılaştı. 60’lı yıllarda “Grafson Şençalar” etiketli 78 periyodik taş plakları yaklaşık olarak yok satıyordu.

Plaklarında da başarıyı yakalar. Her plağı satmak rekorları kırar. Plakları iyi satan şarkıcılar ‘Altın Plak’ ile ödüllendirilir. Behiye Aksoy’un rekoruna altın plak az gelir. Platin saçlı assoliste ‘Platin taç’ takılır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yılmaz Morgül

Behiye Aksoy 3 kere nikâhlanır. İlk evliliğini besteci Halil Aksoy, ikinci evliliğini film yapımcısı Berker İnanoğlu üçüncü evliliğini ‘Gazinocular Kralı’ Fahrettin Aslan ile yapar. Ömür boyu birincil eşinin soyadını taşır.

Genç bestecilere talih tanıyan Behiye Aksoy, Ankara Radyosu’nda genç bir besteci ve yorumcu olarak tayin yapan Şimşek Gürses‘in eserlerini gazino sahnelerinde okuyarak O’nu şöhrete ulaştırmıştı.

Erman Film Şirketinin teklifi üzerine kendisini gazinolarda izleme olanağı bulamayan halkı ile birkaç filmde bile olsa buluşmayı istedi. O yıllarda hiçbir sanatçıya teklif edilmeyen rekor bir aidat ile 1967 yılında yönetmenliğini Orhan Elmas‘ın yaptığı, başrolünü İzzet Günay ile paylaştığı “Üzüntülü Günlerim” isimli filmde rol aldı.

1973 yılında satış rekoru kıran “Müneccim” plağı ile aynı adı içeren Prodüktörü Berker İnanoğlu olan, başrolleri Murat Soydan ve Metin Serezli ile paylaştığı ‘Falcı’ filmini çevirir.

Behiye Aksoy, gazino döneminin sona erdiği 1980’li yılların başında kendini emekliye ayırarak inzivaya çekildi.

2001 yılında alzheimer hastalığına yakalanan Behiye Aksoy ne eyvah oysa şu anda hiç kimseyi hatırlayamamaktadır. 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak İstanbul’da bir huzurevinde yaşamayı seçim etmiştir.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy, kaldığı huzurevinde 31 Mayıs 2015 tarihinde 86 yaşında hayatını kaybetti.

Evlilikleri :
1.evliliği: 29 Aralık 1951 tarihinde Avukat – Udi Halil Aksoy‘la evlendi. 1952 yılının Şubat ayında tek evladı olan Ahmet Kazım Aksoy doğdu. 31 Ekim 1963 tarihinde boşandı.
2.evliliği: Ocak 1973 yılında film yapımcısı Berker İnanoğlu ile evlendi. 17 gün süren evlilik sonunda Aksoy eşine bir mektup bırakarak evi terk etti ve arkasında açtığı boşanma davası neticesinde 1974 yılında boşandı.
3.evliliği: 1974 yılında Uzun yıllar birlikte olduğu Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan ile evlendi. 4 ay evli kaldılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burak Akbay

Filmleri :
1967 – Karamsar Günlerim
1973 – Falcı
1975 – Çılgın Çılgın Tepeli (davetli oyuncu)
1976 – Lanetli Yıllar

Albümleri :
Behiye Aksoy (Şençalar Plak)
Dumanlı Meyhaneler (Grafson Plak)
Kıskanırım (Atlas Plak)
1972 Yılının 12 Altın Şarkısı (Atlas Plak)
Unutulmayan Şarkılar Konseri (Atlas Plak)
Sizin İçin Seçtiklerimiz (Yavuz Plak)
Anılarla Sadettin Kaynak (Yavuz Plak)
Unutulmayanlar 1 (Coşkun Plak)
Çağrı (Lider Plak)
Kapın Her Çalındıkça (Coşkun Plak)
Nankör (Şahane Plak)
Ölmeyen Nağmeler – Buket 1 (Olağanüstü Plak)
Bir Zamanlar 3 (karma) (Ossi Müzik)
Ayrılamayız Artik
Beygir Kadehi elinden
Elbet bir gün buluşacağız
Bir Kara Sevda
Bir ilginç gezgin

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı