B

Bekir Bozdağ

Bekir Bozdağ Biyografisi

İlahiyatçı, avukat ve siyasetçi
Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965’te Yozgat Akdağmadeni’nde Nuriye ve Mehmet Duran çiftinin çocukları olarak doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Esas Bilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Bir zaman halk görevinde bulunan Bekir Bozdağ daha sonra bağımsızlık avukat olarak çalıştı.

18 Nisan 1999 lokal idare seçimlerinde Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan Adayı oldu. AK Parti‘nin kurulmasıyla birlikte, Yozgat’ta AK Parti İl Teşkilatı’nın kurucuları arasında yer aldı ve kurucu il yönetiminde Siyasi ve Yasal İşlerden Sorumluluk Sahibi İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

22. Dönem’de Yozgat milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi olan Bekir Bozdağ, AK Parti Teşkilat Başkanlığına yan olarak değişik illerde İl Teşkilat Koordinatörlüğü ve 12. Alan Teşkilat Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

23. Dönem Yozgat Milletvekili olan Bekir Bozdağ, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili seçildi.

6 Temmuz 2011 günü açıklanan 61. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak tahsis aldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ; TBMM ile ilişkilerden ve Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığından sorumluluk sahibi olarak atama yaptı.

61. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak atama yapmakta olan Bekir Bozdağ, 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Hatay‘dan belediye başkan adayı olan Sadullah Ergin‘den boşalan Hak Bakanlığına atanmıştır.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça haberdar olan Bekir Bozdağ, evli ve üç çocuk babasıdır.

Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cumhurbaşkanı olmasından daha sonra Başbakan olan Ahmet Davutoğlu‘nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde yeniden Hak Bakanı olarak görevlendirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Doster

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için mevzuat gereği Bekir Bozdağ bulunmuş olduğu Yargı Bakanı görevinden 6 Mart 2015 tarihinde istifa etti. Yerine Yargı Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek Tüzük’nın 114. maddesi uyarınca 7 Mart 2015’deri geçerli olmak üzere atandı.

Bekir Bozdağ, AK Parti’de üç dönem kuralına uyarak 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine katılmayacak.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Yozgat milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Adalet Bakanı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu‘nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım‘ın benzer gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Bekir Bozdağ’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayı ile Hak Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Bekir Bozdağ Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Adalet Bakanı olarak yerine Abdulhamit Gül görevlendirdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı