B

Belçika Kralı Philippe

Belçika Kralı Philippe Biyografisi

Belçika‘nın 7. kralı

Belçika Kralı Philippe, 15 Nisan 1960 tarihinde Belvédère Castle, Brüksel, Belçika’da kral II. Albert ve Kraliçe Paola’nın en büyük oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı Philippe Léopold Louis Marie’dır. Trinity College, Oxford, Royal Military Academy ve Oxford Üniversitesinde eğitim fark etti. Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi‘nde yüksek lisans okuluna katılarak, Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans derecesi ile 1985 yılında mezun oldu.

Belçika Kralı Philippe, 1978 yılından 1981’e değin, 118. “Toutes Armes”‘de, Belçika Kraliyet Askeri Akademisi’nde eğitim gördü. 26 Eylül 1980 tarihinde teğmen oldu. Prens Philippe, savaş pilotluğu, paraşütçü ve bir komando olarak sertifika aldı. 1989 yılında, Kraliyet Yüksek Savunma Enstitüsü’nde özel oturumlara katıldı. Benzer sene, Albay rütbesine terfi etti. 25 Mart 2001’de, Kara ve Hava Kuvvetlerinde Tümgeneral rütbesine ve Deniz Kuvvetlerinde Tuğamiral rütbesine yükseldi.

6 Ağustos 1993 tarihinde, Hükümet kararı ile Belçika Dış Ticaret Kurulu (BFTB) Onursal Başkanı olarak atandı. 3 Mayıs 2003’te, BFTB yerine, Dış Ticaret Ajansı Idare Heyeti Onursal Başkanı olarak atandı.

Belçika Kralı Philippe, 4 Aralık 1999 tarihinde Belçikalı aristokrat bir ailenin kızı olan Mathilde d’Udekem d’Acoz ile evlendi. Elisabeth, Gabriel, Emmanuel, Eléonore adlarında çocukları vardır.

21 Temmuz 2013 tarihinde babası kral II. Albert görevini kendisine devretmesi ile Belçika‘nın 7. kralı oldu.

17 Aralık 2018 tarihinde Belçika Başbakanı Charles Michel, Belçika Federal Parlamentosunda “güvensizlik oyu” verilmesi üzerine istifa edince Belçika Kralı Philippe, Belçika Başbakanı Charles Michel‘in dilekçesini Mayıs 2019 ayında yapılacak seçimlere değin “bekletme” kararı aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bahtiyar Engin
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı