B

Belgin Doruk

Belgin Doruk Biyografisi

Türk sinema sanatçısı.
Türk sinemasının ‘Minik Hanımefendi’ ismiyle anılan yıldızı Belgin Tepe, 28 Haziran 1936‘da Ankara‘da doğdu. Sonraki yıllarda Ankara’dan istanbul’a gelen Zirve ailesi Yeşilköy’e yerleşti. Belgin Boy Annesinin desteğiyle 1952 yılında ortaokul son sınıftayken Yıldız dergisi ve Faruk Kenç‘in Sahibi olduğu İstanbul Film’in müşterek açtığı yarışmaya girdi. O sene erkeklerde Ayhan Işık ve Mahir Özerdem, bayanlarda da Belgin Boy birinci seçildi.

Bunun gerisinde kendini Yeşilçam’da buldu ve birincil filmi olan ‘Çakırcalı’nın Definesi’ni çevirdi. Ayhan Işık‘la oynadığı bu filmin yönetmeni Enver Paşa’nın yeğeni olan Faruk Kenç‘ti ve ilk evliliğini kendisinden 26 yaş büyük olmasına rağmen onunla yaptı. Bu ilk filmini çektikleri Aydınlatılmış yakınlarındaki Kavramak Çiftliği ise acayip bir rastlantı, ikinci evliliğini yaptığı yapımcı Özdemir Birsel‘indi.

Belgin Irtifa, sinemada güzelilğiyle, oyun gücüyle ve yanağındaki gamzesiyle büyük sükse yaptı. Gamzesiyle ilgili anlattığı anıları da ilginçti ünlü yıldızın…”Annem bana hamileyken Ankara’da Gazi Çiftliği’ndeymiş. Benim gamzeli olmamı istediği için de bol bol ayva yemiş. Aslında de gamzeli doğdum. Tesadüf işte… Fakat annem bunun tesadüf olmadığını söylerdi hep.”

1953‘te yapılan güzellik yarışmasında Türkiye İkinci Güzeli seçildi. Türk sinemasının bir döneminde en çok film çeviren ve en fazla sevilen oyuncu oldu. Zeki Müren’le birçok filmde başrol oynadı. (1959’da ‘Kırık Plak’, 1961’de ‘Hep O Şarkı’, 1962’de ‘Bahçevan’, 1963’de ‘İstanbul Kaldırımları’, 1964’de ‘Hayat Bazen Tatlıdır’). Ayhan Işık ile iyi bir ikili oluşturdu ve birlikte çevirdikleri “Ufak Bayan” serisi çok tutuldu. Sanatçı, başlıca melodramların ya da duygusal güldürülerin değişmez oyuncusu oldu. 1964 yılında Orhan Elmas‘ın yönettiği ‘Duvarların Ötesi’ adlı filmde Tanju Gürsu ile başrolü paylaştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Behçet Nacar

1970 lerde az daha tüm sinema starlarının yaptığı gibi O’da sahne denemesi yapmış ,lakin 1971 yılında dönemin meşhur gazinosu Çakıl’da sahneye çıkmaya hazırlanan Zirve, genel provada söyleyeceği şarkıları unutunca bu hayalini gerçekleştiremedi.

1960’lı yılların bir numaralı yıldızı olan Belgin Boy, 1970’lerde değişen sinemayla birlikte önce starlığını, sonra sağlığını yitirdi. Fazla kiloları, içine düştüğü yalnızlık ve idareli kriz onu etkiledi. 1975’ten daha sonra sinemadan ayrıldı.

Zayıflamak için kullandığı anfetaminli ilaçlar yüzünden sinir sistemi altüst oldu, kilo almaya başladı. Şişli‘deki Fransız Lape Psikiyatri Hastanesi’nde çılgın muamelesi görüp zincirlere vuruldu, evine icra gelip eski kocasının eski koltuklarına fakir oldu. bir kutu hapı yutarak intihara kalkıştı.

Siyah-beyaz Türk filmlerinin ‘Küçük hanımefendisi’ Belgin Yükseklik, sağlığı bozulup aşırı kilolanınca, “Hayranlarım beni defalarca filmlerdeki gibi hatırlasın” diyerek inzivaya çekildi. Ölene kadar da kimseye görünmedi.

Kalp yetmezliği sonunda 26 Mart 1995 de İstanbul’da 59 yaşında hayata veda etti.

İlk evliliğini 17 yaşında iken yönetmen Faruk Kenç ile yapmış, bu evlilikten “Gül” adını verdiği bir kızı, ikinci evliliğini yapımcı Özdemir Birsel ile gerçekleştirmiş ve bu evlilikten de “Kültürlü” adını verdiği bir oğlu var.

Evlilikleri :
Faruk Kenç (1954-1958) (1956’da Gül adında bir kızı oldu )
Özdemir Birsel (1961-1995) ( 1967’de Kültürlü adında bir oğlu oldu.)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı