B

Benazir Bhutto

Benazir Bhutto Biyografisi

Benazir Bhutto, Pakistan‘ın politik geçmişinde manâlı yere sahip politikacı, eski başbakan.

21 Haziran 1953 tarihinde, Pakistan’ın Karachi kentinde, Begum Nusrat Ispahani‘nin ve 19711977 yılları aralarında Pakistan başbakanlığı görevini yapmış olan Zülfikar Ali Bhutto‘nun en büyük kızları olarak dünyaya geldi.

Öğrenimine, liseyi bitirene dek Pakistan’da devam eden Bhutto, yüksek öğrenim için Amerika‘ya gitti. 1969 yılında Radcliffe College‘a devam etti, sonradan Harvard Üniversitesi‘ne geçti ve 1973 yılında buradan mezun oldu. Benzer sene Oxford Üniversitesi’ne giren Bhutto, Milletlerarası Hukuk ve Diplomasi eğitimini tamamladı ve 1977 yılında Pakistan’a döndü.

General Mohammad Zia ul-Haq komutasında gerçekleşen askeri darbe ile babasının iktidarı yıkıldı ve Bhutto ev hapsinde tutulmaya başlandı. Askeri yönetimin babasını ölüm cezasına çarptırmasının arkasından, Pakistan Ahali Partisi‘nin başkanlığına geçti. Bhutto ailesinin trajedisi babalarının ölümüyle sonlanmadı ve 1980 yılında erkek kardeşi Shahnawaz Bhutto, oturduğu dairede öldürüldü. Aile, bu ölümün bir ceza olduğunda ısrar etmesine karşın hiçbir kanıt bulunamadı. Diğer erkek kardeşi Murtaza Bhutto da, 1996 yılında polisle girdiği çatışmada öldürüldü.

1984 yılında İngiltere‘ye dönen Bhutto, sürgündeki partisinin liderliğini burada devam ettirdi. 10 Nisan 1986 tarihinde yeniden Pakistan’a geldi ve açık seçimler için kamu çapında bir kampanya başlattı.

18 Aralık 1987‘de, Asıf Ali Zardari ile Karachi’de evlenndi ve bu evliliğinden Bilawal, Bakhtawar ve Aseefa adlarında üç çocuk sahibi oldu.

Zia ul-Hak’ın yönettiği diktatörlük rejimi, 1988 yılında geçirdiği uçak kazasında ölmesinin arkasından son buldu. Bhutto, ilk çocuğunun doğumundan üç ay sonra, 1 Aralık 1988‘de seçimleri kazandı ve ülkesinin birincil bayan müslüman başbakanı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Başak Köklükaya

1990 yılındaki seçimleri kaybetti ve ülkeyi kötü yönettiği suçlaması ile mahkemeye çıkarıldı. 1993 ‘te seçimleri bitmiş kazandı ve 1996‘ya dek görevini sürdürdü. İngiltere ve Dubai‘de geçirdiği sürgün yılları esnasında yolsuzlukla suçlanarak üç sene hapse mahkum edildi. Başbakan Pervez Müşerref‘in kanunsuzluk suçlarıyla ilgili çıkardığı aftan daha sonra, 18 Ekim 2007 tarihinde ülkesine geri döndü.

Bhutto, sekiz yıl süren sürgün hayatından daha sonra ülkesedi. Bu tehditlerin gerisinde, 136 kişinin öldürüldüğü bir suikast girişimi gerçekleşti ama sağ kurtulmayı başardı. Bhutto bu günü Pakistan’ın en kara günü olarak nitelendirdi.

Bhutto, seçim kampanyası için yaptığı araştırmalar sırasında, 27 Aralık 2007 tarihinde gerçekleşen bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Suikastte kendisiyle birlikte 28 kişi daha öldü ve 100’den pozitif birey yaralandı.

28 Aralık 2007 tarihinde yüzbinlerce kişinin katıldığı bir cenaze töreni ile, Garhi Khuda Bakhsh ‘daki aile mezarlığında toprağa verildi. Ölümünün gerisinde Başbakan Pervez Müşerref, eski başbakan için ülkede üç gün inleme bildiri etti. Pakistan’ı kargaşaya sürüklleyen bu vefat, yüzbinlerce Bhutto taraftarını sokağa döktü. Arabalara ve meslek yerlerine yapılan saldırılarda 23 kişi hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı