B

Bennu Gerede

Bennu Gerede Biyografisi

Profesyonel fotoğrafçı olarak istanbul’da yaşıyor.
Bennu Gerede, 30 Ağustos 1971 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Annesi yönetmen-senarist Canan Gerede, babası Dr. Selçuk Gerede’dir. Nişantaşı’nın o meşhur caddesinin adı, dedesinin adını taşıyor. Dedesi, Kurtuluş Savaşı gazisi, bununla birlikte Atatürk’ün yaveri, eski büyükelçi albay Hüsrev Gerede’dir. Bennu adının manası Mısır’dan geliyormuş “Anka Kuşu” demekmiş. Ablası Şiva Fas’da yaşamaktadır. Bennu Gerede altı aylık bebekken babasının işi sebebiyle ailecek New York’a taşındılar. Babası Birleşik milletler doktoru olarak 15 sene New York’da tayin yaptı.

Lisans egitimini ABD. Newyork’da bulunan Parsons School of Art’ta fotoğrafçılık üstüne aldı. Eğitimini tamamladıktan ablası Şiva ile birlikte İstanbul’a geldi. Mankenlik, fotomodellik, oyunculuk yaptı. sırası gelmişken anne ve babası ölene değin hiç boşanmamış ama farklı yaşamaya başlamışlardır. Bennu ve ablası Teşvikiye’de annesinde kalmaktadır. Bennu Gerede, sonradan bir müddet Fransa’nın güneyine yatılı okula gitti, 4 sene daha fotoğrafçılık üstüne eğitim aldı. sonra da Türkiye’ye dönerek eğitimini aldığı fotoğrafçılık üstüne çalışmaya başladı. Bennu Gerede, uzun yıllar New York‘ta yaşadı. Dünyanın değişik ülkelerinde çoğu resim sergileri açtı, fotoğraflarını sergiledi.

Bennu Gerede, oyunculuğa birincil adımını 1989 yılında TRT için çekilen “İz Arkasından” dizisinde canlandırdığı Füsun karakteriyle attı. İlk sinema filmi, 1991 yılında çekilen, yönetmenliğini ve senaristliğini Ersin Pertan’ın yaptığı” Kurt Kanunu” adlı filmdir.

Aşk Ölümden Soğuktur adlı İkinci filminde Kadir İnanır ile başrolde yer aldı. Bu filmin yönetmeni olan ve senaryosunu da yazan annesi Canan Gerede Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü aldı. Filmde 1980’lerin kült ismi şarkıcı Bergen’in hikayesini anlatıyordu.

Bennu Gerede, 1999 yılının yılbaşında Amsterdam’da tanıştığı fotoğrafçı Koray Erkaya ile 1999 yılında Mısır’da sina çölünde Bedevi geleneğine tarafından evlendi. New York’ta 2000 yılında “Daren” ve “Dilan” adında ikiz oğulları oldu. 2001 yılında “Miro” Adını verdikleri bir oğlu daha oldu. 2006 yılında ayrıldılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Belkıs Dilligil

Max dergisinin Aralık 2002 sayısına güya çıplak kapak resmi olmuştur.

Bennu Gerede, bir dönem en yakın arkadaşı Zeynep Tunuslu‘nun 2001 yılında ayrıldığı eşi Ahmet Ağaoğlu’yla 2006 yılında aşk yaşamış, bu birlikteliğinden 2007’de diğer taraftan Kai adında 4. oğlu oldu.

Bennu Gerede‘nin ikizleri de dahil olmak üzere bütün dört oğlu var.

Bennu Gerede, 19 mart 2010 tarihinde Cem Büyükhanlı ile evlendi. 6 Mayıs 2011 tarihinde boşandılar.

Survivor Bennu Gerede, 2013 yılında Panama’da yapılan, Acun Ilıcalı’nın Hazırlayıp sunduğu 3. sezon Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında Gönüllüler takımında yarıştı. Yarışmada ünlüler takımında Bennu Gerede, Cengiz Çoşkun, Doğukan Manço, Erhan Yavuz, Larissa Gacemer, Nazenin Tokuşoğlu, Irmak Atuk, Ümit Karan yarışırken gönüllüler takımında ise Bozok Gören, Gül Fakı, Dağhan Külegeç, Duygu Çetinkaya, Emel Erdemanar, Hilmi Cem İntepe, Murat Ceylan, Mustafa Sürmen, Seda Akman yarıştı.

Hilmi Cem İntepe‘nin birinci olduğu yarışmada, Doğukan Manço ikinci, Ümit Karan üçüncü, Murat Ceylan dördüncü olmuştur.

Bennu Gerede 2016 yılının yazından beri dört oğluyla birlikte Endonezya‘nın Bali adasında Badung’da müstakil bir villa satın aldı ve orada yaşıyor.

Filmleri :
1989 – İz Gerisinde
1991 – Kurt Kanunu
1994 – Aşk Ölümden Soğuktur
1997 – Ağır Roman (Konuk Oyuncu-Fotoğrafçı)
1998 – Parçalanma

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı