B

Benyamin Netanyahu

Benyamin Netanyahu Biyografisi

Lakabı ‘Bibi’ olan Benyamin Netanyahu, İsrail tarihinin gördüğü en aşırı sağcı ve en anlaşmazlığa neden olan politikacı ve başbakan.
Benyamin Netanyahu 21 Ekim 1949’da Tel Aviv‘de Zila ve Benzion Netanyahu çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi.

Netanyahular Litvanya Yahudileriyle akrabadır. Babası Yahudi tarihi profesörü, Hebrew Ansiklopedisi’nin ilk editörü ve Zeev Jabotinsky‘in yardımcısıydı. Netanyahu’nun abisi Yonatan 1976’da Entebbe Operasyonu esnasında öldürüldü. Minik kardeşi Iddo radyolog ve yazardır. Üç kardeş elit Sayeret Matkal buluş biriminde görev aldı. Netanyahu 14 yaşındayken ailesi ile birlikte Birleşik Devletler’e göç etti. Philadelphia’nın bir banliyösü olan; Pennsylvania, Cheltenham Township’e yerleştiler. Cheltenham lisesi’nde eğitim fark etti.

18 Haziran 1996 – 6 Temmuz 1999 tarihleri arasında ilk kere Başbakanlığa seçilen Netanyahu 31 Mart 2009’da her tarafta göreve geldi.

Tarihe ismini çoktan yazdırmış bir siyasetçi. 1996’da İsrail’in en genç başbakanı oldu. Üstelik ülkede ahali tarafından aracısız seçilerek iktadara gelen ilk başbakandı. Fakat terörleve Filistinlilere toprak verilmesine aleyhinde duruşuyla kazandığı seçimlerin gerisinde gelen iktidarı, yalnızca 3 sene sürdü.

Kısa olmasına rağmen iktidari oldukça çalkantılı geçti. Ağıt duvarı tünelinin her yerde açılması yönünde verdiği talimatın gerisinde, Filistinliler ve İsrailliler aralarında başlayan çatışmalarda onlarca birey öldü.

İktidarının ilerleyen döneminde ise “şahin” duruşuna ters düşecek bir karar alarak, Batı Şeria’daki El Halil kentinin kontrolünün büyük bir bölümünü Filistinilere devretti.

1997’de aldığı bu karardan bir sene sonradan, Yaser Arafat’la anlaşmaya vararak, Batı Şeria’nın kontrolünün yüzde 13’ünü Filistin Yönetimi’ne bıraktı.

Netanyahu, aldığı bu kararlarla fazla sağcıları hayal kırıklığına uğrattı, ama Filistinlilerle toprak karşılığı barışma yapılmasını isteyenlerin de gözüne girmeyi başaramadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bobby Fischer

Mayıs 1999’da kendi kararıyla yapılan erken seçimlerde, İşçi Partisi karşısında yenilgiye uğradı ve anında arkasında Likud Partisi liderliğini de Ariel Şaron’a kaptırdı. Politikayı bırakmaktan başka çaresi kal Lakin politikadan uzakta duruşu çok uzun sürmedi ve 2002’de Ariel Şaron iktidarı döneminde Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenerek, her yerde siyasete girdi. 2005’te Maliye Bakanı olduğu dönemde Şaron’un Gazze’deki Yahudi yerleşim birimlerini kaldırma kararına tepki olarak görevinden istifa etti.

Kısa bir zaman sonradan talih her tarafta yüzüne güldü. Şaron’un yeni bir parti koymak için Likud’tan ayrılmasıyla, her tarafta bu partinin lideri seçildi.

Likud lideri şeçilerek, başbakanlık koltuğuna oturmaya bir kez daha ikle Hamas’a karşısında sert söylemiyle ön plandaydı.

İsrail’in Gazze saldırılarının erken bitirildiğini savundu ve iktidara gelirse Hamas’ı yoketme vaadinde bulundu. İran’a karşısında sert tutumuyla da dikkatleri üzerine toplayan Netanyahu, Davos zirvesinde yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer silaha sahip olmasını, küresel parasal krizden daha büyük bir korkutma olarak niteledi.

Netanyahu, Filistin sorunundaysa iki devletli çözüm yerine hesaplı çerçevede bir çözümden yana. Ilk Önce “hesaplı barıştırma” yapılması gerektiğini savunuyor.

Netanyahu, seçim kampanyası esnasında “şahin” tutumunu yumuşatmaya özen gösterdi. Fazla radikal isimleri parti listesinden çıkarırken, Filistinlerle uzlaşma müzakerelerini sürdüreceği ve Filistin topraklarında yeni Yahudi yerleşim birimleri kurmayacağına dair söz verdi.

Dünya doğrusu 62 yaşındaki Netanyahu’yu ilk olarak İsrail’in BM kalıcı temsilcisi olarak tanımıştı. Amerika’daki Harvard Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerine eğitim görebilen Benyamin Netanyahu, 1988’de politikaya adım atmış ve parlamentoya girmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı