B

Berdan Mardini

Berdan Mardini Biyografisi

Müzisyen ve oyuncu.
Anne ve babası Mardin‘in Yaylabaşı köyünden olan Berdan Mardini, 5 Kasım 1978‘de Diyarbakır‘da doğdu. Ana adı Engin Karademir‘dir. Yedi kardeş’in 6.sı olan olan Berdan Mardini’nin babası Şerif Mardini T.Z.D. Kurumunda çalışan bir devlet memuruydu. Babasının mesleği nedeniyle eğitimini değişik illerde sürdürmek zorunda kaldı.

İlkokul ikinci sınıfa dek Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde okudu. sonra babasının tayini çıkınca, ailesiyle birlikte Isparta’nın Gelendost ilçesine taşındı. İlkokul üçüncü sınıfa Gelendost’ta devam etti. O yıllarda yeteneği ön plana çıkmaya başlıyordu. Okulda oynadığı piyes, tiyatro gibi sanat alanlarında sesinin güzelliği çevresi tarafından fark edildi.

İlkokul 5.sınıfta düzenlenen asında üçüncü oldu. sonradan ortaokul yıllarında okulun düzenlediği bir fazla sosyal ve kültürel faaliyetlerde tahsis aldı. Ortaokulda üç, lisede iki sene tiyatro oynadı. Yeniden okulun düzenlemiş olduğu ses yarışmasında birinci oldu. O dönemler müziğe daha fazla merak sarmaya başlamıştı. Çalgı çalmayı çok istiyordu. Okulun açmış olduğu bağlama kursuna ablası ve ağabeği yazıldığı için kendisi yazılamadı. Lakin böylece hevesliydi ancak ağabeyi ve ablası evde çalışırken onları seyreder, sonra bağlamayı çaktırmadan alıp kendi kendine çalışırdı. Bir vakit sonradan kendide bağlama çalmaya başladı. Derken babası emekli oldu ve ağabeğiyle ablasının, daha önce gittiği İstanbul’a yerleşmek zorunda kaldı.

İstanbul’da Avcılar’a yerleşti. Avcılar Süleyman Nazif Lisesi’nde eğitimine Lise üçüncü sınıftan devam etti. Bir yıllık okul yaşantısı içerisinde tekrar okulun düzenlediği konser ve faaliyetlerde yer aldı. Üniversite sınavını kazanamadı ve meslek hayatına atıldı. Babasının açmış olduğu tekstil firmasında kardeşleriyle birlikte çalışmaya başladı. Burada işin tüm safhalarında çalıştı. Ortacı, makineci ve pastalcı olarak çalıştı. İki senesini burada geçirdikten sonra firmalarının yakınındaki bağlama kursuna yazıldı. Orada bağlama çalan birine rastladı. Bir gece onunla birlikte Avcılar sahilde bir bara gidip eğlenmeye karar verdiler. O barda ses düzeni henüz yeni kurulduğu için herkes kendi masasında çalıp söylüyordu. Kendi kendilerine mırıldanırken barın sahibi rica etti ve ses düzeniyle okumasını istedi. Orada bir iki türkü okuyunca fazla beğenildi ve geceleri sahneye çıkması istendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Pirhasan

Gerçekten sahne anlamında müzik hayatına başlaması iyice bir tesadüftü. Bu dönem içerisinde sabahtan akşama dek işyerinde,işten sonradan da ailesinden sıcacık olarak sahne hayatına başladı. Çevresi fazla başarılı olduğuna inanıyordu. İstanbul’un öbür semtlerinden teklifler gelmeye başlamıştı. sırası gelmişken profesyonel anlamda müziğe merak sarmaya başlamış ve teklifleri değerlendirmyordu. İkisinin de bir arada gitmeyeceğini düşünerek ailesine gece sahne aldığını ve bundan böyle müzikle uğraşmak istediğini söyledi. Ailesinden de olumlu cevap aldı.

Konfeksiyon hayatına son verip Bakırköy Prestij Bar‘dan gelen teklifi doğrultusunda orada çalışmaya başladı. Prestij Bar’da sahne almaya başladıktan sonradan, bambaşka çoğu teklifler gelmeye başladı. Profesyonel bir müzik hayatı için nota ve solfej dersleri alarak kendisini bu anlamda geliştirmeye başladı. Aslında konservatuar okumak istiyordu, hatta sınavlarına da girdi, ama başarılı olamadı. Yalnız bu işin okulunu okumanın şart olmadığını, insanın kendini bu anlamda için dışarıdan da özel eğitimler alabileceğini ve kendini hazırlayabileceğini düşünüyordu.

Bir iki sene Bakırköy’de sahne aldıktan sonra Etiler Zorba Taverna haftanın bir günü türkü gecesi yapmasını istemişti. Pazar günleri orada çıkmaya başladı. Bir dönem sonra Taksim Mektup Bar’da çıkmaya başladı. Sahne yıllarına başladıktan sonradan kendisinden iki yaş büyük olan ağabeği de gitar çalmaya başlayarak Berdan’a sahnede eşlik etmeye başladı. Nihayet profesyonel çalışması 2000 yılının kasım ayında piyasaya çıktı. Albümü Canan Prodüksiyon göre yapılmıştı. Ama lüzum üretim hatası gerekse tanıtım hatası kitlelere onu ulaştıramamıştı. Bu albüm kendisi için iyi bir tecrübe oldu. 2000 yılından 2002 yılına kadar bu anlamda mücadele verdi ve sonunda istediği albümü yaptı.

Berdan Mardini’nin birlikte olduğu Yeliz Erçin’den Emre Dijvar (Karademir) Mardini (d.2010) adında bir oğlu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bayraktar Bayraklı

Berdan Mardini, 13 Ocak 2010 tarihinde Fatoş Mardini ile evlendi. Miran adında bir oğlu vardır. Ezmira (d.2014) adında bir kızı vardır.

Albümleri :
2002 – Aman Aman
2004 – Türküler
2004 – Sen Var Ya Sen
2005 – Senden Çocuğum Olsun
2006 – Annem Kızıyor
2008 – Hazır Mısın?
2011 – Çek Tetiği
2013 – Dur Hiç Olmazsa
2016 – Kimim Ben

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2014 – 2015 – Sancı (TV Dizisi)

Oyuncu :
2014 – 2015 – Ağrı (Ferat) (TV Dizisi)
2014 – Kolpaçino 3. Devre (Kaçak Mahkûm)(Sinema Filmi)
2004 – Perçem (TV Dizisi)
2003 – Kurşun Yarası (Halil) (TV Dizisi)

Müzik :
2014 2015 – Sancı (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı