B

Berkant Akgürgen

Berkant Akgürgen Biyografisi

Müzik dünyasında Berkant olarak aşina Berkant Akgürgen, 31 Aralık 1938 yılında Ankara’da Elmadağ ilçesine tabi bir belde olan Hasanoğlan’da doğmuştur. Babası Hasan Akgürgen’in Köy Enstitüleri’ndeki görevi sebebiyle ilkokulu Hasanoğlan’da, orta okulu Bilecik’ de okur.Ortaokul sıralarında başlangıçta ağız mızıkası çalmaya başlar. Ankara Atatürk Lisesi’nden Denizli Lisesi’ne yatılı geçer. Denizli Lisesi’nde ağız mızıkasına devam ederken piyano dersleri ile piyano çalmaya başlar. Ankara’ya dönüp Kurtuluş Lisesi’nden 1956 da mezun olur. On dört yaşında Dean Martin, Frank Sinatra ve Nat King Cole ağırlıklı şarkılardan oluşan geniş bir repertuara sahipti.
Sahneye başta 1957‘de Üstün Poyrazoğlu Orkestrası ile Bahçonu’nda çıktı. 1960’da Jüpiter Kenteti adında bir orkestra kurarlar ve Ankara’da dağıtılmış gece klüplerinde sahneye çıkmaya başlarlar. Gitarda Yurdaer Doğulu, kontrbasta Attila Özdemiroğlu, piyanoda Ertuğrul Çayıroğlu gibi müzisyenlerle çalışıyordu. 1957 sonlarına dürüst Ankara Radyosu’nda haftalık programlarda şarkı söyledi.

1960‘ta bahriye eri olarak askere gitti. Bandoya seçildi ve İstanbul’da tenor saksafon dersleri almaya başlar peşinde üç takvim askerliği her tarafında tenor saksofon çaldı.

1964’te askerlik bitiminde Ankara’ya döner, Yurdaer Doğulu ile yeni bir orkestra kurup çalışmaya başlarlar. İstanbul’da Kulüp Fuaye’den önerge alırlar ve İstanbul’a gelirler. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası’nın solistliğine geçer ve Kamuran Akkor Hale Gelmiş ile sahneyi paylaşırlar. 1966 yılında İlk plağı “Cici Pabucum Cici“yi yaptı. Aynı yıl daha sonraları Sezen Cumhur Önal ile çalışmaya başlar ve “Evvel Zaman İçinde”yi plak yaptı. Gerisinde “Ah Kızlar“, “Bir İçim Su“, “Doğum Günün Kutlu Olsun“, “Sana Gönül Verdim” adlı şarkıları ile hit oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bülent İnal

1966 yılında kulüp çalışmalarını bırakır ve gazino çalışmalarına başlar.

1967’yılının Eylül ayında bir Metin BükeyTeoman Alpay şarkısı olan “Samanyolu”nu seslendirdi. “Samanyolu” adlı bu şarkının 45’lik plağı bir milyonun üstünde rekor satış yaparak Berkant‘a platin plak kazandırdı. “Samanyolu” Berkant ile özdeşleşir ve günümüzde bile hala popülerliğini koruyan bir parça olur.

Samanyolu“dan sonradan film ve plaklara Türkçe beste çalışmaları yapar. “Nisan Yağmuru”, “Mevsim Bahardı”, “Hayat Sevince Hoş”, “Bülbül Yuvası” gibi çalışmalar yapar. bu arada film teklifi alır ve Gönül Yazar ile “Trafik Belma” filmini yaparlar.

1975 yılında son plak çalışması olan “Fani Dünya – Izdırap Çocuğu” yayınlanır.1980’li yıllarda gazinoların azalması ve taverna çalışmalarının çoğalması sebebiyle Avrupa turneleri ve otel gece kulüplerinde programlar yapmaya başlar.

Yedi filmde baş rol oynadı. 80 45’lik plak, 1 longplay doldurdu. 1993’te hit şarkılarından oluşan bir kaset ve CD’si yayımlandı.

Pop müziğimizin öncü sanatçılarından biri olan Berkant sahne çalışmalarını uzun süredir Mersin‘de sürdürdü.

Berkant, ‘Bayan Üçgenin Taban Olmayan Kenarı’ lakaplı Serpil Örümcer‘le 1972‘de yaptığı evliliği için “En büyük hatayı Serpil’le evlenmekle yaptım” diye değerlendirdi. Bu evliliği bir sene sürmüştü.

Bir zaman akciğer kanseri tedavisi görebilen 74 yaşındaki şarkıcı Berkant Akgürgen, 1 Ekim 2012 sabahı İstanbul’da çare gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Evlilikleri :
1.evliliği :1972 yılında “Hanımefendi Üçgenin Taban Olmayan Kenarı” lakaplı Serpil Örümcer‘le evlendi. Bir sene sonradan 1973 yılında boşandı.Bu evliliğinden Fulya Akgürgen (d.1973) adında bir kızı var.
2.evliliği : 1975 yılında Engin Akgürgen ile evlendi. Bu evliliğinden biri Öykü Akgürgen adında edinmek üzere iki oğlu var.

Berkant – Samanyolu :
Sen kalbimin mehtabısın güneşisin
Sen ruhumun vazgeçilmez bir eşisin
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllardan beri düşmeyecek

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burcu Kara

Ruhum senin kalbim senin ömrüm senin
Yıllar geçse ölmeyecek bende sevgin
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

Uzaklara kaçıversek seninle biz
Birgün elbet göze kazanç bu sevgimiz
Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı