B

Bernard Marie Koltes

Bernard Marie Koltes Biyografisi

Bernard Marie Koltes, orta derslik bir ailede 9 Nisan 1948 tarihinde Fransa’nın Metz şehrinde doğmuştur. Öğrenimini Hubert Gignoux göre yönetilen 1968 yılında başladığı Strazburg Milli Tiyatrosu’nda tamamladı. Bu yıllarda öğrenimi esnasında kendi yazdığı oyunları da yönetir. Kardeşinin adı François’dir.
Bernard-Marie Koltès, çağdaş bir herzamanki oarıyla dünyada oyunları en fazla sahnelenen ve oyunları birçok dile çevrilen Fransız tiyatro yazarlarındandır.

Bernard Marie Koltes, sanat yaşamına fazla genç başladı ve Avrupa’da meşhur yönetmenler göre sahnelenen çoğu oyun yazdı.

1970 yılında Pont Saint- Martin Tiyatrosu’nda Gorki’nin “Enfance” adlı oyundan uyarladığı “Les Amertumes” adlı oyunu sahneye koyar. Ertesi sene aynı tiyatroda “La Marche” adlı oyunu sahneler. Benzer yıl Fransız kültür Radyosu Nouveau Repertoire Grammatique bölümüne oyunlar verir.

Koltès, oyunları her zaman trajik, zor dolu ve umutsuz bir tiyatro olarak algılanmış olsalar da, Koltès’in, her şeye karşın, kardeş bir insanlık ütopyasıyla umudunu yitirmediği, insanlığa inandığı ve ona umut vermeye çalıştığı oyunlarının satır aralarında gizlidir.

“Roberto Zucco” adlı oyunu, Koltès’nin ölmeden birkaç ay önce yazdığı bir vasiyet hazırlama denilebilecek son oyunudur. 1988’de İtalyan bir seri katilin yaşamından esinlenip yazdığı oyunda, Zucco karakteri Kyle birlikte 20. yüzyılda yaşayan fakat geçmiş tüm zamanlara ait yazgıları, ıssızlığı ve ölüme doğru yürüyüşleri ile anlattığı efsanevi bir karakterdir.

Koltès, üne kavuştuktan daha sonra bayağı yaşantısına devam etmemiş kendisini içkiye, kadına, eroine, uyuşturucuya vermiş. Birçok kadınla ilişkiye girmiş ve son olarak da erkeklerle cinsel ilişkiye girerek sonu belirlenmiş olmayan bir yöne doğru gitmiştir.

Bernard Marie Koltes, Sıra dışı bir hayat sürmüş ve 15 Nisan 1989 tarihinde sıra dışı olarak (aidsli olarak) Paris’te 41 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Beyazıt Öztürk

Tiyatro Oyunları:
1970 – Acılık ( Les Amertumes )
1970 – La Marche br> 1972 – Servet ( L’Héritage )
1973 – Récits morts
1977 – Sallinger
1977 – Sadece Ormanlar önce Gece ( La Nuit juste avant les Forets )
1979 – Köpekler ve zenci Savaşları ( Combat de nègre et de chiens )
1985 – Quay West ( Quai Ouest )
1985 – Pamuk Alanları Yalnızlık içinde ( Dans la Solitude des Champs de Coton )
1986 – Tabataba
1988 – Çöle dön ( Retour au désert )
1988 – Roberto Zucco

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı